Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

87 / 100

Merhaba sevgili okuyucum. Yeni bir yazı ile tekrar birlikteyiz.

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte internet kullanımımız daha çok artmış bulunmaktadır. Tüm özel bilgilerimizi internet aracılığı ile birçok platformda paylaşıyoruz haliyle siber saldırılara maruz kalabiliyoruz.

Bu yazımda sizlere dijital dünyanın korkulu rüyası siber saldırıdan bahsedeceğim. Birçok kişi, kurum ya da kuruluşların korkulu rüyası haline gelmiş siber saldırı nedir? neden böyle bir saldırı gerçekleştirilir? Bunlar üzerine konuşacağız.

Keyifli okumalar dilerim.

Siber-savas
Siber saldırı nedir

Siber Saldırı Nedir?

Türkiye’de en çok merak edilen konuların başında gelen siber saldırı nedir hiç düşündünüz mü? Önlemleri alınmazsa tüm dünya düzenini değiştirebilecek, savaşlara sebep olabilecek kadar tehlikeli olan siber saldırıda bahsedelim biraz.

Sibernetik kökeninden gelen siber kelimesi ilk olarak 1958 yılında Sibernetik biliminin babası olarak da bilinen Louis Couffignal tarafından canlıların ve makinelerin arasındaki iletişim kuramlarını incelerken kullanılmıştır.

Siber saldırı normal yaşamımızda suç olarak kabul edilen fiziksel saldırıların dijital platformlarda yapılan bir saldırı türüdür. Haliyle bu da bir suç olarak kabul edilmektedir. Çünkü kişilik haklarına yapılan bir saldırı olarak görülmektedir.

Bilgisayar ve internet platformunda yeterince profesyonellik kazanmış, ileri bir düzeye gelmiş hacker olarak adlandırılan kişi ya da kişilerin devlet, şahıs, firma, polis vb. site ya da bilgisayarlara zarar vermek amacı ile yapılan saldırı türüne siber saldırı denir. Ve burada bilgisayarlara solucanlar sokarak ya da sistemde açıklar alınarak bilgilerin yok edilmesi veya ele geçirilmesi sağlanır.

Siber Saldırıya Kimler Nasıl Maruz Kalır?

Teknolojinin gelişmesi ile imkanları da beraberinde getirmektedir. Tabi internet ile olan bağımızın da güçlenmesi ile neredeyse bu sanal alemde yer almayan kişi, kurum ya da kuruluşların sayısının minimum olduğunu söylemek mümkün. Saldırıya bireysel olarak maruz kalmak mümkün iken kurumsal bir şirketin maruz kalması da çok normal bir durumdur.

Saldırının ne şartlarda gerçekleştiğinden bahsetmek gerekirse;

Eğer kişi internet odaklı ya da telefon, bilgisayar gibi teknolojik aletlerin kullanıcısı ise ve yeterince bilinçli bir kullanıcı olmayıp güvenlik önlemlerini alamıyorsa kullandığı uygulama hesapları ele geçirilebilir ya da bilgisayar/telefon üzerinden virüs içerikli karşıt saldırılara uğrayabilir. Bunun sonucunda özel bilgileri ele geçirilebilir. Ya da çokça müşterisi olan, bilinen bir kurumsal şirketi göz önünde bulundurursak bu tarz şirketlerin mutlaka kurumsallığın bir getirisi olarak bir internet sitesi bulunur. Bu sitelerde yer alan erişim problemleri bir siber saldırının kanıtı olarak sayılabilir. Tabi bu firma adına çok büyük problem anlamına gelmektedir. Müşterilerinin özel bilgileri el geçirilebilir. Ki hiçbir firmanın karşılaşmak istemeyeceği bir durumdur.

Bu örnekleri göz önüne alırsak saldırının kişi ya da kurumlar üzerinde doğuracağı korkunç sonuçlar sebebiyle sanal güvenliğin öneminin ne kadar büyük olduğunu anlamamak içten değil.

Siber savas nedir
Siber saldırı| e-bebek meselesi

Siber Saldırı Örnekleri: E-bebek Meselesi

Anne ve bebek ürünleri satışında bulunan ve 57 ilde 167 mağazası olan E-bebek 5 Temmuz tarihinde ciddi bir saldırı sonucunda site tamamen devre dışı kalmıştı. Bununla birlikte fiziki mağazaların sisteminde bir kopmaya da neden olmuştu. Ardından e-bebek cephesinden saldırının gerçekleştiğini kabul eden bir açıklama yapılmıştı. Ancak müşterilerin kart bilgileri gibi kişisel ve önemli bilgilerine erişimin olmadığını, güvende olduklarını belirten bir açıklamaları olmuştu. Sitenin tekrar açılıp sürece kaldığı yerden devam ediyor olsa da böyle bir durumun yaşanması müşterilerin kişisel verilerin korunmasına dair endişelerini ne yazık ki canlı tutuyor.

Siber saldırı büyük tehlikelere yol açabilecek kapasitede olan, ülkeler arası savaşlara dahi yol açabilecek güçte bir saldırı biçimidir. Sistemlerde bulunan en küçük bir açık bile ihmalkarlık saldırıyı kaçınılmaz kılacaktır. Bu sebeple gerekli önlemlerin alınması gerektiğini asla unutmamamız gerekir.

Bu yazı ile siber saldırı nedir nasıl maruz kalınır bunlar üzerine bir konudan bahsetmek istedim. Umarım ne kadar önemli olduğunun farkına varmış olur, önlemini alırsın.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

İlginizi Çekebilir: Katılım Pazarlaması Nedir?

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Bu makale sizlere yardımcı oldu mu?
EvetHayır
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: 1 Örnekle Siber Saldırı Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Trendler