Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Kitaplar kişilerin düşünme biçimlerine, fikirlerine ve etkinliklerine doğrudan ya da dolaylı etki eden en önemli araçlardan biridir. Bugün, dünyayı etkileyen büyük kişilerin hayatları incelendiğinde kitapların izlerine rastlamak mümkündür.  Gelin Jeff Bezos kitap önerileri neler birlikte bakalım.

Dünyaya yön veren büyük girişimcilerden biri olan Jeff Bezos çok küçük yaşlardan itibaren kitap okumayı hayatının merkezine almış, yoğun çalışma temposuna rağmen okumayı hayatından hiç çıkarmamış ve bu doğrultuda bugün dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Amazonu kurmuştur. 

Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Amazon’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezons’ın, liderlik tarzı ve düşünme şekli kitap okumaya olan sevgisi ile şekillenmiştir. Kültür ve sanatın Amazon’un temel yapı taşları olduğunu belirten Jeff Bezos, şirketinde çalışanlara ve Amazon kullanıcılarına önerdiği kitaplar sayesinde şirketlerin kurumsal yapılanmalarının detaylarını daha iyi anlayabileceklerini düşünür. Okurların ve özellikle şirket yöneticilerinin hayatlarına etki edecek Jeff Bezos kitap önerileri ile yenilik ve gelişim doğal bir süreç olarak ilerleyecektir.

Jeff Bezos kitap önerileri listesine yer verdiğimiz yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Vizyoner Şirketlerin Başarı Alışkanlıkları – Jim Collins

Başarılı şirket ortamının ve işleyişinin nasıl sağlanabileceği hakkında bilgilere yer veren bu kitap hakkında Jeff Bezos, “Bu kitap ile ilgili en önemli şey okuyucunun kendisini yazarın dünyasında kaybediyor olmasıdır.”  Demiştir. Son derece etkileyici bir kitap olan Vizyoner Şirketlerin Başarı Alışkanlıkları Jeff Bezos kitap önerileri arasında yer alır. 

İyiden Mükemmel Şirkete – Jim Collins

Bu kitap, şirketlerin işleyişleri hakkında bazı gerçekler ile yüzleşmeleri ve sektördeki birbirini destekleyen her bir parçanın hangi konuda başarılı olduklarını bulmaları gerektiğini anlatır. Sürekli gelişen ve yenilenen dünyada şirketlerin de kendilerini ilerletmelerinin öneminden bahseden bu kitap Jeff Bezos kitap önerileri listesinde üst sıralarda yer alır.

yalın düşünce
yalın düşünce

Yalın Düşünce – James Womack ve Daniel Jones

Kitap, büyük Amerikan, Avrupalı ve Japon firmaların 1991 finansal gerileme sürecinde ayakta kalabilmek ve sonraki 10 yıllık dönemde de büyüme gösterebilmek için maliyetlerini planlama ve evrimliliklerini en üst sıralara taşıma konusunda “yalın düşünce” kavaramını uygulayış biçimlerini anlatır. Kişilere farklı bir bakış açıları sunacak bu kitap son derece etkileyicidir.

Günden Kalanlar – Kazuo Ishiguro

İngiliz malikanelerinin görkemini kaybettiği zamanlarda yaşayan bir uşağın hayatını konu eden Günden KalanlaR, Jeff Bezos kitap önerileri listesinin üst sıralarında yer alır. Bezos’a göre kitap pişmanlıkla başa çıkma konusunda kişilere son derece büyük katkılar sunuyor. kişilere bambaşka bakış açıları sunarak gelişmelerini destekleyecek bu kitap, mutlaka okunması gereken kitaplar arasında yer alır. 1989’da İngiltere’deki en saygın edebiyat ödülü olan Booker Ödülü’nü kazanan Günden Kalanlar, aynı zamanda beyaz perdeye de uyarlanmıştır. 

Sürekli Gelişim Hedefi – Eliyahu Goldratt

Sürekli Gelişim Hedefi, üretim bilimine ilişkin sorgulamalar içeren roman tarzında yazılmış bir kitap. Aynı zamanda şirketlerin tüm alanlarda ilerlemelerinin ve gelişmelerinin önünü açarak yeniden yapılanmalarını da destekleyecek bilgiler içererek Jeff Bezos kitap önerileri listesinde yer alır. 

siyah kuğu
siyah kuğu

Siyah Kuğu: Olasılıksız Görünenin Etkisi – Nassim Nicolas Taleb

Kitapta yer alan “siyah kuğu” kavramı, olasılıksız görünen 3 temel kavramı simgeler. Bu kavrama göre ortaya çıkma olasılığı olmayan her şey insan hayatını son derece derinden etkiler. Örnek vermek gerekirse Google’un yükselişi ya da 11 Eylül olayları siyah kuğu olarak nitelendirilir. Yaşamımızdaki tüm olayların arkasında siyah kuğuların yer aldığını savunan bu kitap okuyuculara bambaşka bakış açıları sunarak onları derinden etkileyecek Jeff Bezos kitap önerileri arasında yer alır.

Yöneticiden Kısa Notlar – Alan C. Greenberg

Amazon’un 1997 yılında hissedarlarına gönderdiği yıllık bilanço raporu kapak mektubu Yöneticiden Kısa Notlar kitabından alıntılar taşıyarak Jeff Bezos kitap önerileri arasında önemli bir yere sahiptir. Bu kitapta Greenberg, bir yöneticinin nasıl olması gerektiğini çalışanlarına yazdığı küçük iş notlarıyla geleceğin yönetici adaylarına aktarıyor.

 Sam Walton – Made in America

Walton perakendeciliğe ilişkin önemli sırların yer aldığı bu kitap, Wal- Mart’ın kurucusu Sam Walton’ın otobiyografisidir. Walton’un doğru yolu bulmak için farklı şeyler denemek ve yanlışlar yapmanın kişileri büyüttüğüne ve geliştirdiğine dair görüşleri, Bezos’a göre Amazon’un temel kurumsal değerleri ile örtüşür. Bu açıdan hem Amazon çalışanlarını hem de okuyucuları besleyecek ve ufuklarını geliştirecek Jeff Bezos kitap önerileri içinde yer alır. 

Otostopçunun Galaksi Rehberi – Douglas Adams

Sıra dışı olay örgüsü, kendine has üslubu ve günümüz dünyasına yönelttiği ironik sorularıyla Otostopçunun Galaksi Rehberi, Jeff Bezos ve dünyaya yön veren diğer girişimcilerin baş ucu kitabı olmaya devam ediyor. Dünyanın aniden yok edilmesi ile başlayan bu kitap okuyucularına bambaşka bakış açıları kazandırarak okunması gereken kitaplar arasında yer alıyor.

Peter Drucker’ın En Önemli Beş Sorusu: Bugünün Liderleri İçin Sürdürülebilir Bilgelik – Peter Drucker

Drucker’ın liderlik ile ilgili düşünce yapısı; her ortamda fikir geliştirmek, insanları etkilemek ve stratejik planlama için nesiller arası ve evrensel bir alan sağlamaktadır. Kitap, şirketlerin büyüklüğü ve iş alanı ne olursa olsun kendini ve kurumu değerlendirmesi için liderlerin yöneltmesi gereken soruları temel alıyor. Bu anlamda Bugünün Liderleri İçin Sürdürülebilir Bilgelik, hem kişilerin hem de içinde bulundukları kurumun gelişmesine son derece katkı sağlayarak Jeff Bezos kitap önerileri listesinde yer alır. 

İnsanlar okudukça zihinleri gelişir, ufukları genişler. Ufukları genişlemeye başladıkça da daha doğru ve büyük adımlar atabilir hale gelirler. Jeff Bezos da bunun en büyük örneklerinden biridir. Jeff Bezos kitap önerilerine yer verdiğimiz bu yazımızda Jeff Bezos’u etkileyen kitapları inceledik. Kişilerin gelişimlerine de büyük katkısı olacak bu kitapları okumanızı tavsiye ederiz. Keyifli okumalar dileriz. 

İlginizi Çekebilir: Öğrencilerin Bilmesi Gereken Etkili Programlar

https://ogrencibloglari.net
ogrencibloglari makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: 10 Jeff Bezos Kitap Önerileri

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.