Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Videolar pazarlama taktiklerinde müşterilerin dikkatini çekmek için kullanılan metotlardan biridir.  Arama motorlarında organik trafikte artış sağlatabilir çünkü web sitesine giren kişi videolar sayesinde daha çok vakit geçirebilirler. Video editleme programlarının ilk başladığı zamandan günümüze evrilmesi uzun zaman almıştır.

1) Geçmişten Günümüze Video Editi

1950: Video ekleme; İlk film yapımcıları çeşitli çekimleri bir araya getirme fikrinden hoşlanmadıkları için filmleri düzenlemekten korkuyorlardı. Bunu yapmanın seyircinin kafasını karıştıracağını düşündüler.

1960’lar: Bilgisayarlı video düzenleme sistemleri tanıtıldı.

1970-1980’ler: Doğrusal video düzenleme ; önceden belirlenmiş, sıralı bir sıraya göre bir videonun düzenlenmesini içeren bir post prodüksiyon düzenleme süreci.

1985: Quantel , “Harry” i piyasaya sürdü. Harry, ilk tamamen dijital video düzenleme ve efekt birleştirme sistemiydi. Teknik sınırlamalar nedeniyle, maksimum 80 saniyelik dijital videolar kaydedebilirdi ve bunlara efekt uygulayabilirdi.

1987: Avid Technology , Avid / 1 Media Composer’ı yarattı. Apple Macintosh II bilgisayar platformunun yanı sıra tescilli Avid donanımı ve yazılımı kullanılarak tasarlanmıştır.

1988: Birden çok lazer diskini koordine eden bilgisayarlar dahil olmak üzere farklı türde doğrusal olmayan düzenleme sistemleri tanıtıldı. Bu diskler, rastgele erişimli düzenleme elde etmek için aynı ham görüntüleri kullanır.

1989: Avid Technology, NAB’de Avid / 1 Media Composer’ı büyük bir hayran kitlesine tanıttı. Avid’de düzenleme yapmak için kullanılan codec (çözücü) , 90’ların başlarının birincil video düzenleme codec’i (Çözücü) haline gelen Motion JPEG  codec’iydi. Çok kaliteli değildi, ancak çevrimdışı düzenleme için iyi çalıştı.

1991Adobe , Mac için Premiere 1.0’ı piyasaya sürdü.

1992: İlk uzun metrajlı film Let’s Kill All the Lawyers (Tüm avukatları öldürelim)

 Avid kullanılarak dijital olarak düzenlendi. Bu noktaya kadar, sabit disk kapasitesi sınırlamaları nedeniyle yalnızca kısa biçimli videolar ve reklamlar düzenlenebiliyordu.

1993: Media 100, düşük maliyetli bir dijital video edit çözümü olarak pazara girdi. Media 100, sıkıştırma teknolojisinde sürekli ilerlemeler sağladı ve donanımdan ziyade yazılım yeniliklerine odaklanarak daha yüksek video çözünürlükleri geliştirmeye devam etti.

1994–95: 1994’te dijital olarak yalnızca üç uzun metrajlı film düzenlenmişti, ancak 1995’te sayı yüzlere çıktı.

1995: DV codec bileşeni ve IEEE-1394 (FireWire 400) dijital video kaydı, yakalama ve düzenlemede büyük ilerlemeler getirdi.

1996: The English Patient. (İngiliz Hasta) En İyi Kurgu dalında Oscar kazanan ilk dijital olarak düzenlenen filmdi (Walter Murch tarafından Avid’de düzenlendi).

1999: Apple, kısa süre sonra Avid’in baş rakibi haline gelen Final Cut Pro’yu piyasaya sürdü.

2001: The Rules of Attraction (Kural Ötesi), Final Cut Pro kullanılarak düzenlenen ilk uzun metrajlı filmdi.

2007: No Country for Old Men (İhtiyarlara Yer Yok), Final Cut Pro kullanılarak düzenlenen ilk Oscar ödüllü filmdi. (Roderick Jaynes ayrıca en iyi düzenleme dalında Oscar’a aday gösterildi.)

Adobe Premier Pro
Adobe Premier Pro

2) Günümüzde Video Edit Programları

Bu kadar tarihsel konunun üzerine artık günümüzü konuşmanın gerekli olduğunu düşünüyorum. Günümüzde kullanılan video edit programları ücretli ve ücretsiz olmak üzere ikiye ayrılırlar;

Ücretli Video Edit Programları

Adobe Premiere Pro

Kullanım kolaylığı ve çok kişi kullandığı için Youtube üzerinden bile ulaşılabilen öğrenme videolarıyla kolayca Premiere Pro’ya ayak uydurabilirsiniz. Hazır temalar kullanarak videonuzu hızlıca yapabilir istediğiniz formatta çıktı alabilirsiniz. Filmleri düzenleyebilir, sesler ekleyebilir, farklı video içeriklerinden kullanmak istediğiniz bölümleri kendi videonuza kopyala yapıştır yapabilir, montajlar yapabilir ve düzenleyebilirsiniz.

Sony Vegas Pro

Bu uygulama sadece video düzenlemek için değil aynı zamanda fotoğraf düzenlemek için de kullanılır. Ayrıca çoğu kullanıcı bu video düzenleme uygulamasını genelde kısa introlar hareketli giriş videoları yapmak için kullanır. Sizde daha kısa videolar için Vegas Pro’yu deneyebilirsiniz.

Final Cut

Macromedia şirketi tarafından apple kullanıcılarına özel olarak tasarlanmıştır. Windows kullanıcıları bu uygulamayı kullanamaz. Sade bir ara yüzü olduğu için kullanımı da çok basittir.

Blender
Blender

Ücretsiz Video Edit Uygulamaları

Openshot

Imovie’ye oldukça benzeyen bir programdır. Imovie’den daha çok özelliği vardır.  Ücretsiz şekilde video edit sesleri karıştırma yapabilirsiniz.

Telefonda kullandığım edit programı ise;

Videoleap

Videoyu katmanlara ayırıp ayrı sesler ekleyebilir, geçişler için efektler yapabilir ve ücretsiz şekilde istediğiniz boyutta kaydedebilirsiniz.

Benim hiç kullanmadığım fakat adını sıkça duyduğum bir uygulama olan Blender’dan da bahsetmek istiyorum. Adode After Effect’e mudil gösterilen bu ugulama animasyonlar ve modelleme için kullanıyormuş. Sıvı katı materyallerin davranışlarını modelleme ve 3d uygulamalar yapmamıza olanak sağlıyormuş. Birçok video düzenleyen kişi ücretsiz uygulamalar içinde en iyisi olduğunu yazmış. Bu yazıyı burada sonlandırıyorum.

Ben 6 ayda video edit ile ilgili bir çok deneyim elde ettim. Çokça uygulamayı deneyip, çokça metotla öğrenmeye çalıştım. Yeter artık olmuyor dediğim yerde tekrar baştan başladım. Şu an bu konuda en iyi benim diyemesem de yapabiliyorum diyor olmak beni fazlaca sevindiriyor. Sen de eğer istiyorsan bir yerden başlayabilirsin. Bana soru sormak istersen İnstagram hesabımdan ulaşabilirsin

İlginizi Çekebilir: Değer Katacak Videolar #1

Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: 2 Adımda Geçmişten Günümüze Video Editi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.