Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Temelinde yetersizlik, isteksizlik ve özgüven eksikliği barındıran takıntılardan doğan bir korku: Atychiphobia. Günlük hayatımızda da sıkça karşılaştığımız belli konularda yetkinlik kazanma hissiyatına paralel olarak gelişen başarma duygusu ve tedirginliği bizleri zaman zaman sarsabilir. Atikifobiyle karşılaşan insanlarda bu korku ya zaman içerisinde elde edilen başarılarla bir sonraki krize kadar saklanıyor ya da kişiye toparlanacak vakit bırakmadan ortaya çıkıp hayatı bir süreliğine kilitliyor.

1) Atychiphobia Nedir?

Atychiphobia, her insanın hayatının bir bölümünde karşılaşma olasılığı olan bir fobi. Şimdilerde gerek hayatın geçmişe oranla daha hızlı ve akıcı bir hale gelmiş olması gerek gelecekte bizi bekleyen hayatın şimdiden inşa edilmeye başlanacak olması bizi çalışmaya ve başarılı olmaya iten durumlardan en önemlileri. Üzerimizdeki baskı ve kaygı yoğunluğu arttıkça ve beklentilerin karşılanması için çabaladıkça kendimizi ikinci hatta üçüncü plana bile attığımız oluyor.

Önceliğimizi şaşırdığımızdan her şey bulanıklaşmaya başlıyor ve ne hislerimiz ne de başarılı olmaya çabalayabileceğimiz bir hedefi görebiliyoruz kaldı ki çoğu zaman bu zorlu süreçte o çabanın enerjisini çoktan kaygıya ve strese yedirmiş oluyoruz. Eğer ki insanı her anlamda yıpratan bu süreç kontrol altına alınamazsa bize kaygı bozukluğu, özgüvensizlik ya da sosyofobi, atychiphobia olarak dönüyor. Atikifobi, genellikle yoğun iş programlarına sahip çalışanlar ve sınav adayı öğrencilerde gözleniyor. Bu iki grubu genel manada inceleyelim:

Öğrenciler

 Zorlu iş hayatına atılmadan önce -yarıştan bıkmayanların devam edebildiği -sınavlarla ve streslerle dolu 12 senelik ilkokul, ortaokul ve lise yılları sonucunda istenilen bölüm ve üniversite için aşılması gereken ‘’son’’ tümsekte çeşitli zorluklarla karşılan öğrenciler, kendilerinden bekleneni ya da istediklerini elde etmek için başarı kavramıyla tehlikeli bir ilişki hâlinde olurlar.

Yenilmeme isteği, ailesinin ve arkadaş çevresinin gözünden düşme korkusu ve daha birçok sorunun açığa çıkmak için sırasını beklediği bu süreci atlatmak o yaştaki bireyler için fazlasıyla zorlayıcı olabilir. Bunun sonucunda hedeften kopulabilir, özgüven azalabilir ve yapılması gereken eylemlere kayıtsız kalınabilir. Günümüzde teknoloji ile birlikte her ne kadar her türlü bilgiye ve eğitim programına ulaşmak çok kolay olsa da internetin sonsuz coğrafyası sınav adayı olan kullanıcılara muazzam bir dikkat dağınıklığı malzemesi sunuyor.

Paylaşım hastalığı yaş ayırt etmeksizin yayıldığından ve açığa çıktığından dolayı dikkatini toplamakta zorlanan ergenlik çağındaki kısıtlanmış öğrenci bireyler için işler yer yer  içinden çıkılamaz hallere gelebiliyor. Keşfedilmeyi bekleyen onlarca şey dikkat dağınıklığının baş müsebbibi olurken başarı nosyonuyla kafayı çoktan bozmuş adaylar sınavdan adım adım uzaklaşıyor ve kendilerince bir başarısızlığa doğru ilerleyebiliyorlar.

Bir diğer atikofobi mağdurları ise insanlarla birlikte insanlara karşı iş yapan bireyler

Şirket Çalışanları

   Saatlerce oturulan basık plaza ortamından ve zaman zaman insanın sınırlarını zorlayan isteklerden bunalan çalışanlar başarısızlıkla mücadelede zorlanan bir diğer topluluk. Gerek iş yerindeki mevkisini korumak gerek insanların önünde küçük düşmemek için onca ağır işe ve mobbinge maruz kalan çalışanlar bir süre sonra işlerinden verim ve keyif alamamaya başlayabilirler. Bunun bir getirisi olarak da yaşam kaygısı ve başarısızlık korkusu kafalarını kaldıramamalarına neden olabilir.

Başarısızlık Fobisinin Üstesinden Nasıl Gelinebilir
Başarısızlık insanların en çok korktukları bir duygu halidir.

2) Başarısızlık Fobisinin Üstesinden Nasıl Gelinebilir?

Bu fobiyi yenmek ya da etkisini en aza indirmek için psikiyatr ve psikologların birkaç kolay ve denenebilir önerisi var:

Sorunu Belirleyin

Öncelikle hedeflerinizi ya da o sırada uğraştığınız iş üzerine yaptıklarınızı gözden geçirin; yeniden uğranması gereken noktaların belirginleştiğinden emin olun. Sorunları açıkça gördüğünüzde zihninizde gereken çözüm fikirlerini daha rahat üretebilirsiniz.Yaptığınız hataları başarısızlık olarak nitelendirmektense öğrenilen yeni bir kazanım gibi düşünmek de bu süreçte kaydedilecek pozitif bir aşama olabilir.

Hata Yapmaktan Korkmayın

Hata yapmak doğruları öğrenmek için muhteşem hamlelerdir. Tekrar tekrar yanılmaktan çekinmeyin ve sizin için en doğrusu olana dek denemekten vazgeçmeyin. Böylelikle yanlışlarınızı görebilir ve hata oranınızı en aza indirebilirsiniz.

 ‘’Hep denedin, hep yenildin. Olsun. Gene dene, gene yenil. Daha iyi yenil.’’

Samuel Beckett

Korkuyu Hissedin ve Kontrol Edin

Başarısızlık korkusu sık sık krizlere yol açıyor ve sizi hayattan alıkoyuyorsa durun. Korkuyu hissetmenize izin verin. Tabii ki hiçbirimiz bu tatsız duyguyu hissetmek istemeyiz fakat kendinizi ve korkularınızı kontrol altında tutmak için korkunun o bulanık dokusunu belirginleştirmeniz gerekiyor. Zihninize ve bedeninize kendini sakinleştirmesi için zaman tanıyın. Birkaç dakikalık nefes egzersizleriyle belki sevdiğiniz ve rahatlatıcı müzikler ile bu zamanı değerlendirebilirsiniz.

Önerilen bu yolları deneyip sonuçları ve ilerleyişinizi sizde görebilirsiniz. Tek ihtiyacınız başaracağınıza olan güveniniz ve inancınız.Hiçbir korkunuz sizden güçlü değildir; onları yaratan sizlersiniz. Eğer atlatmak ve bu takıntılarla yaşamak istemiyorsanız bunu başaracak olan da sizlersiniz. Fobisiz, takıntısız, kaygısız, mutlu bir hayat dileğiyle..

İlginizi Çekebilir: 4 Madde’de İşinizi Neden Hikayeleştirmelisiniz?

Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: 2 Maddede Atychiphobia Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.