Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

84 / 100

Herkese merhabalar. Bu yazıda hep birlikte gıda mühendisi kimdir, gıda mühendisliği nedir, nasıl çalışır ve nerelerde çalışır sorularının yanıtlarına bakacağız. Bir gıda mühendisi olarak sizlere elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım. Önce biraz tanımlamalardan bahsedeceğiz ardın sizlere kendi tecrübelerimden bahsedeceğim elimden geldiğince.

Gıda Mühendisliği Kimdir?

Gıda mühendisleri, gıdaların tarla ve bahçelerden ürünlerin toplanmasından fabrikaya gelene kadar, fabrikadaki tüm üretim aşamalarının gerçekleştirilmesi ve bu aşamaların kontrolünden, gıdaların pazarlanması ve marketlerde tüketicinin ürünü satın almasına kadar ki tüm süreçlerde, gıdaların geliştirilmesi, üretimi, depolanması gibi aşamaları, mühendislik disiplini ile kontrol eden ve sürdürülmesini sağlayan kişidir.

Gıda Mühendisliği Nedir?

Gıda mühendisliği, gıdaların üretim, tüketim, depolama ve pazarlama faaliyetlerini; kimya, fizik, biyoloji gibi bilimlerin özel alt alanları olan; organik kimya, biyokimya, analitik kimya, akışkanlar mekaniği, termodinamik, mikrobiyoloji, genetik bilimi gibi alanlardan faydalanarak inceleyen ve mühendislik disiplini ile organize edilmiş bir şekilde bu bilimlerden faydalanarak gıdaların üretim, tüketim, depolanma ve pazarlama faaliyetlerinin gerçekleştirilmesini güvenli bir şekilde sağlanmasını inceleyen bir mühendislik ve bilim dalıdır.

Gıda Mühendisliğinde Hangi Dersler Vardır?

1. Yarıyıl2. Yarıyıl
Gıda Mühendisliğine Giriş (2 AKTS)Organik Kimya (2 AKTS)
Matematik 1 (6 AKTS)Teknik Resim (4 AKTS)
Fizik 1 (4 AKTS)Fizik 2 (4 AKTS)
Genel Kimya (4 AKTS)Matematik 2 (6 AKTS)
Biyoloji (2 AKTS)Bilgisayar Programlama (4 AKTS)
Temel Bilgisayar & Algoritma
(4 AKTS)
Türk Dili 2 (2 AKTS)
İngilizce 1 (4 AKTS)İngilizce 2 (4 AKTS)
Türk Dili 1 (2 AKTS)Atatürk İlkeleri & İnkılap Tarihi 2 (2 AKTS)
Atatürk İlkeleri & İnkılap Tarihi (2 AKTS)El Sanatları & Müzik Sanatları & Spor alt dersleri (Seçmeli)
Gıda Mühendisliği 1.Sınıf Dersleri
3. Yarıyıl4. Yarıyıl
Mühendislik İstatiği (4 AKTS)Termodinamik (5 AKTS)
Difransiyel Denklemler (5 AKTS)Akışkanlar Mekaniği (5 AKTS)
Gıda Kimyası 1 (3 AKTS)Biyokimya(3 AKTS)
Fizikokimya (4 AKTS)Gıda Mikrobiyolojisi (5 AKTS)
Kütle& Enerji Denklikleri (3 AKTS)Gıda Laboratuvar Tekniği (4 AKTS)
Genel Mikrobiyoloji (5 AKTS)Uluslararası Tarım Politikaları & Avrupa Birliği (Seçmeli)
Analitik Kimya (4 AKTS)Bilim Felsefesi & Mühendislik Etiği (Seçmeli)
El Sanatları & Müzik Sanatları & Spor alt dersleri (Seçmeli)Gıda Ekonomisi & Pazarlama (Seçmeli)
İş Güvenliği & Sağlığı (Seçmeli)
Gıda İşletmeleri & Çevre (Seçmeli)
Kalite Yönetim Sistemleri (Seçmeli)
İş Hukuku (Seçmeli)
Gıda Mühendisliği 2.Sınıf Dersleri
5. Yarıyıl6. Yarıyıl
Kütle Aktarımı (3 AKTS)Ekonomi (3 AKTS)
Isı Aktarımı (4 AKTS)Teknik Seçmeli Dersler 1 (5 AKTS)
Gıda Teknolojisi (5 AKTS)Sosyal Seçmeli Ders (2 AKTS)
Gıda Analizleri 1 (5 AKTS)Teknik Seçmeli Dersler 2 (4 AKTS)
Teknik Seçmeli Ders (4 AKTS)Temel İşlemler 2
Temel İşlemler 1 (4 AKTS)Gıda Mühendisliği Uygulamaları
Birim Dışı Uygulama (1 AKTS)Reaksiyon Kinetiği
Gıda Mühendisliği 3.Sınıf Dersleri
7. Yarıyıl8. Yarıyıl
Seminer (4 AKTS)Bitirme Çalışması (6 AKTS)
Gıda İşletmelerinin Projelendirilmesi & Organizasyonu (3 AKTS)Süreç Kontrol (4 AKTS)
Enstrümental Analiz (4 AKTS)Gıda Güvenliği (3 AKTS)
Gıda Analizleri 2 (4 AKTS)Teknik Seçmeli Dersler 1 (5 AKTS)
Birim Dışı Uygulama 2 (1 AKTS)Teknik Seçmeli Dersler 2 (4 AKTS)
Teknik Seçmeli Dersler 1 (5 AKTS)
Teknik Seçmeli Dersler 2 (4 AKTS)
Gıda Mühendisliği 4.Sınıf Dersleri
Gıda mühendisleri nerelerde ve nasıl çalışır
Gıda mühendisliği| nerelerde ve nasıl çalışır?

Gıda Mühendisleri Nerelerde ve Nasıl Çalışır?

Gıda mühendisliğinin mottosu olan “Tarladan çatala” sözünden de yola çıkacak olursak eğer gıda mühendisleri tercih edilmesi halinde tarım kooperatiflerde ve/veya direkt olarak üreticiden alım yapan firmalarda kalite kontrol mühendisi olarak, gıda üretimi yapan fabrikaların; ar-ge, ür-ge, üretim, kalite kontrol, yönetim vb. tüm departmanlarında, perakende sektöründe gıda pazarlaması yapan firmaların satış noktalarında, depolarında ve tesislerinde çalışırlar. Eğer kamu ve özel sektör dışına bakacak olursak, gıda ürünlerini geliştirilebilmesi ve yeni nesil gıda mühendislerinin eğitimine katkı sağlayabilecekleri akademik alanda çalışabilirler.

Gıda Mühendisliği Maaşları Nelerdir?

Kamuda çalışan bir gıda mühendisi en fazla 5.250 TL maaş alır. Özel sektörde çalışan yeni başlayan bir gıda mühendisi  2.500 – 3.500 TL arası maaş alırken, 1-6 yıl tecrübesi olan bir gıda mühendisi özel sektörde 3.250 – 5.200 TL arası maaş alır.

Özel Sektörde Gıda Mühendisliği

Özel sektörle ilgili olarak bazı staj vb. tecrübelerime dayanarak, aslında gıda üretimi yapan fabrikanın neredeyse hemen hemen tüm bölümlerinde ve departmanlarında gıda mühendisleri çalışabiliyorlar. Ancak bazı özel firmalar ne yazık ki mühendis çalıştırmak yerine daha az ücret verecekleri teknikerleri alarak tabiri caizse hile yapıyorlar. Bazı firmalarda da mühendislere ciddi anlamda önem verilmiyor.

Bazı işletmelerde şunu da görebilirsiniz “Sen mühendis değil misin, yap” mantığı var. Ama bir gıda mühendisine tutup da cihazı tamir etsin diye kaynak yaptıramazsınız. O mekanikçilerin işidir. Bu tarz şeyleri anlamakta cidden sıkıntı çekiyor özellikle orta ve küçük işletme sahipleri. Ancak bunların hiçbirine büyük ve kurumsal şirketlerde denk gelemezsiniz hatta tam aksine sizden alanınızın dışına çıkmamanız ve yetkilerinizin dışında çalışmamanız beklenir.

Baktığınız zaman sektörde üst kademelere özellikle dil bilen, işletme bilimi konusunda bilgili ve yetkin, bunlar olmasa dahi öğrenmeye istekli ve özgüven sahibi olduğunu belli eden kişiler gelmekte. Kısa bir şekilde bunlar nasıl olacak ona da girelim. Üniversite yıllarınızda not ortalamanızı hiçbir sektörde dikkate almazlar bilginiz olsun. Not ortalamanız akademisyen olacaksanız önemlidir. Onun dışında ortalama bir öğrenci olarak devamlı olarak kişisel ve mesleki eğitimlere katılarak bunları da okullarınızdaki topluluk/kulüpler ve okul dışında derneklerin etkinliklerine katılarak sağlayabilirsiniz.

Devlette Gıda Mühendisliği

Biraz da gözlemlerime dayanarak akademisyenlikten bahsedeyim sizlere. Genel olarak projeler geliştirmek sizin temel işiniz olacak. Nasıl? Yeni gıdalar, yeni gıda üretim teknikleri, mevcut gıda teknolojisinin gelişimini sağlayacak projeler, mevcut gıdaların içerikleri hakkında çalışmalar ve bunları makale halinde yayımlamak önceliklidir. Ancak böyle anlatınca gözünüze kolay gözükmesin. Çünkü masa başında çalışırken kendimden bildiğim şekilde ciddi sırt ve kas ağrıları ve rahatsızlıkları ile karşılaşabiliyorsunuz. Bunun dışında sabah 8 akşam 5 diye düşünseniz de özellikle akademik kariyerin ilk yıllarında bazı zamanlar laboratuvarlardan geç saatlerde çıkma gibi durumlarınız veya evde dahi makale araştırma ve çevirme çalışmaları yapmak durumunda kalabiliyorsunuz. Ailesini unutan hocalarım vardı benim bunu da göz önünde bulundurun derim. Ama unutmayın ki her işin bir zorluğu vardır kendince.

Bazılarımızın aklında acaba ne kadar maaş alıyorlar sorusu gelebilir. Aslında pek çok meslekte olduğu gibi gıda mühendisliğinde de bunu siz belirlersiniz. Siz belirlersinizden kasıt ise sizin yetenekleriniz, ilgi alanlarınız, çalışma şekliniz. Tecrübesiz fakat alanında uzman olacak kadar bilgili ve pek çok ekstra yeteneği olan kişiler genelde yüksek ücret alan kişilerdir. Bir de tecrübe eklenirse işte işin kaymağını siz yersiniz o zaman.

Yazımın sonuna gelmiş olduk umarım sizin için faydalı olmuştur. Sonraki yazılarda görüşmek üzere.

İlginizi Çekebilir: Biyomühendislik Nedir? 8 Maddede Biyomühendislik

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Bu makale sizlere yardımcı oldu mu?
EvetHayır
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: 3 Maddede Gıda Mühendisliği Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Kendinize Değer Katın

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Trendler

Arşivler