Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Herkese merhabalar, bu ayki yazımda sizlere geçmiş zamanın en tartışmalı konularından olan Tesla vs Edison olayının temelindeki konu olan alternatif akım mı? doğru akım mı? Konusuyla alakalı olarak enerji iletiminin doğru akım ile yapılabilir mi, yapılırsa alternatif akımla iletimine göre ne gibi farklar, avantajlar ve dezavantajlar olur? Gibi Sorulardan bahsedeceğim. Biraz uzun soluklu bir yazı olacak çünkü merak edenlerin elimden geldiğince tüm sorularını cevaplamaya çalıştım. Sözü daha fazla uzatmadan konuya başlayalım.

1) Hvdc İletim Sistemlerinin Tanıtılması

High Voltage Direct Current (HVDC) Sistemi Nedir?

Elektrik arz talebi küresel olarak artmaktadır. Enerji santralleri genellikle maliyetleri ve çevresel etkileri en aza indirmek için enerji kaynaklarının yakınında bulunur. Bu santraller genellikle yoğun nüfuslu alanlara veya şehirlere uzaktır bu nedenle, üretilen elektriği ekonomik ve verimli bir şekilde taşımak önemlidir. Bu taşıma işlemi, üretilen gücün yüksek voltajda iletilmesiyle gerçekleştirilir. High Voltage Direct Current (HVDC) güç sistemleri, uzun mesafelerde güç iletimi için alternatif akım yerine doğru akımın kullanıldığı sistemlerdir. Bugün HVDC sistemlerdeki ciddi ilerlemelerin arkasında güç elektroniğindeki gelişmeler bulunmaktadır. Artık HVDC teknolojisi pek çok elektrik iletim hatları ve farklı frekanstaki güç şebekelerinin kendi aralarında birleştirilmesi noktasında çok önemli bir yerde bulunmaktadır.

High Voltage Direct Current (HVDC) Sisteminin Çalışma Prensibi
High Voltage Direct Current (HVDC) Sisteminin Çalışma Prensibi

High Voltage Direct Current (HVDC) Sisteminin Çalışma Prensibi

Elektrik üretim Santralleri aracılığıyla üretilen alternatif gerilim AC-DC çevirici vasıtasıyla doğru akıma çevrilir. Doğru akım uzun iletim hatlarıyla iletildikten sonra DC-AC inverterler yardımıyla alternatif akıma çevrilerek tüketiciye ulaştırılmış olur

2) Alternatif Akım veya Doğru Akım İle Enerji İletimi Arasındaki Farklar

HVDCHVAC
Doğru akım iletir.Alternatif Akım İletir.
Gerilim dönüşümü için katıl hal yarı iletken tabanlı dönüştürücüler kullanılır.Gerilim dönüşümü için bir transformatör kullanılır.
Gerilim dönüşümü karmaşık ve pahalıdır.Voltaj dönüşümü basit ve ucuzdur.
İki kutuplu olarak yalnızca iki iletken ve tek kutuplu iletimde bir iletken gerektirir.İletimi minimum üç iletken gerektirir.
İletimi, 600 Km’den fazla mesafe için kullanılır.İletimi, 600 Km’den daha az mesafe için kullanılır.
HVDC iletiminde reaktif güç kaybı yoktur.Reaktif güç kayıplarından etkilenir.
HVAC sistemine göre korona kayıpları yaklaşık 3 kat daha azdır.İletkenler korona kayıplarından etkilenir
Akım kabloda homojen dağılır, bu nedenle HVAC sistemine nispeten daha küçük çaplı kablo kullanabilir.Deri etkisinden dolayı geniş çaplı bir kablo gerektirir.
HVDC iletimi, daha küçük bir direk gerektirir.HVAC iletimi, yüksek boyutlu direkler gerektirir.
Doğru akım herhangi bir parazit oluşturmaz.AC, yakındaki iletişim hatlarında parazit oluşturur
HVDC devre kesiciler pahalıdır ve akımı sıfıra zorlamak için karmaşık tasarım devresine sahiptir.HVAC devre kesicileri basit ve daha ucuzdur çünkü ark kendi kendine söner.
HVDC, su altı dahil uzun mesafeli toplu güç iletimi ve AC şebekeleri arasındaki asenkron ara bağlantı için kullanılır.HVAC, 600 km’nin altındaki mesafelerde üstten güç aktarımı için en uygun olanıdır.
Alternatif Akım veya Doğru Akım İle Enerji İletimi Arasındaki Farklar
Hvdc İletim Sistemi
Hvdc İletim Sistemi

3) Hvdc Sistemlerinde Kullanılan Donanım ve Cihazların Tanıtılması

Dönüştürücü Ünitesi

HVDC iletimi, hattın her iki ucunda bir dönüştürücü gerektirir. Gönderici uçtaki dönüştürücü, AC gücünü DC gücüne dönüştüren bir redresör görevi görür. Alıcı uçtaki dönüştürücü, DC gücünü AC gücüne dönüştüren bir inverter görevi görür.

Dönüştürücü Transformatörler

HVDC sisteminde AC’ nin DC’ ye dönüştürülmesinden önce kullanılan transformatörlere dönüştürücü transformatörler denir. Dönüştürücüler AC sisteme transformatörler aracılığıyla bağlanırlar. Transformatörlerin en önemli fonksiyonu AC sistem gerilimini, dönüştürücü için uygun olan gerilim seviyesine getirmektir.

Filtreler

Tristörlerin tekrar tekrar iletime girmesi nedeniyle, HVDC sisteminde harmonikler üretilir. Bu harmonikler, AC ağına iletilir ve ekipmanın aşırı ısınmasına ve ayrıca iletişim sistemi ile etkileşime neden olur. Harmonikleri azaltmak için filtreler ve filtreleme teknikleri kullanılmaktadır. Filtre türleri şunları içerir:

AC Filtreleri

Pasif bileşenlerden yapılmıştır ve AC harmonik akımları için düşük empedans ve şönt yollar sağlarlar. HVDC sisteminde genellikle ayarlanmış ve sönümlü filtre düzenlemeleri kullanılır.

DC Filtreleri

AC filtrelerine benzer şekilde, bunlar da harmonikleri filtrelemek için kullanılır. Hattın DC ucunda kullanılan filtreler, genellikle AC tarafında kullanılan filtrelerden daha küçük ve daha ucuzdur. HVDC iletim hatlarında, telekomünikasyon sistemlerinde harmoniklerden kaynaklanan bozulmaları azaltmak için özel tasarlanmış DC filtreler kullanılmaktadır.

Yüksek Frekans Filtreleri

Bunlar, yüksek frekanslı akımları bastırmak için sağlanır ve dönüştürücü trafo ile dönüştürücü istasyon arasına bağlanır. Bazen bunlar DC filtresi ile DC hattı arasına ve ayrıca nötr tarafada bağlanır.

Şönt Kapasitörler

Dönüştürücü istasyonunun ateşleme açısındaki gecikme nedeniyle, dönüşüm sürecinde reaktif güç üretilir. DC sistemi herhangi bir reaktif güç gerektirmediğinden veya üretmediğinden, bu durum, sistemin her iki ucuna bağlanan şönt kapasitörler kullanılarak uygun şekilde telafi edilmelidir.

Düzeltme Reaktörü

DC tarafında DC akımını düzeltmek için ve ayrıca koruma amacıyla kullanılan büyük seri reaktördür. Konvertörden gelen giriş akımının ani değişimine karşı koyarak DC akımını sabit bir değere ayarlar. Hat tarafına, nötr tarafa veya bir ara konuma bağlanabilir.

İletim Baraları, Hatları Veya Kabloları

Havai hatlar, kara üzerinden toplu güç iletimi için en sık kullanılan iletim aracı görevi görür. HVDC sistemlerinde gücü gönderen uçtan alıcı uca aktarmak için farklı yönlere sahip iki iletken kullanılır. DC iletiminde gereken iletkenlerin boyutu, aynı güç kapasitesi için AC iletimine göre küçüktür.

Frekans bulunmamasından dolayı iletkenlerde cilt etkisi oluşmamaktadır. Denizaltı iletiminde yüksek gerilimli DC kablolar kullanılır. Bu tür kabloların çoğu yağ dolu tiptedir. İzolasyonu yüksek ve yüksek viskoziteli yağ emdirilmiş kağıt bantlardan oluşur.

DC Ve AC Şalt Tesis Ekipmanları

Şalt tesis ekipmanı, çeşitli elektrik arızalarından tüm HVDC sistemine koruma sağlar ve ayrıca ölçüm göstergesini verir. Şalt ekipmanları, izolatör anahtarları, yıldırım tutucuları, DC kesicileri, AC kesicileri vb. içerir.

İlginizi Çekebilir: Tersine Mühendislik Nedir?

Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: 3 madde de Hdvc nedir? Hvdc vs hvac

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.