Menü
içinde

3 Maddede Plastik Nedir?

Plastik Nedir?

Hayatımızın belki de hemen hemen her alanında karşımıza çıkan plastikler yoğun olarak bir kaç maddeden oluşur. Bunlar karbon, azot, oksijen gibi maddelerdir. Plastik oluşturulurken bu maddelerin bağları koparılır ve polimer adı verilen uzun yapılar meydana getirilir. “Plastik” terimi, Yunanca’da döküme uygun anlamına gelen “plastikos” ve dökme anlamına gelen “plastos” kelimesinden türetilmiştir. Organik veya sentetik yollarla meydana getirilen bu kimyasal yapılar plastiğin temelini oluşturur.

Naylon torbaların asıl ham maddesinin ise ne olduğu farklı insanlar tarafından bilmece gibidir. Kimisi doğal gaz der kimisi ise petrol. Markete girip gezerken şöyle bir bakayım diye elimize aldığımız hışırdayan ambalajları düşünün. Ya da çok susayıp sokak başında gördüğünüz ilk bakkalın buz dolabından aldığınız bir şişe suyu… Size şaşıracağınız bir örnek daha vereyim: Kağıt bardakların içinde bile plastik bulunur. Bunlar sadece basit bir kaç örnek.

Plastikler genel olarak değerlendirildiğinde iki alt başlık altında incelenebilir. Bunlardan biri ısıtılarak yeniden ürün elde etmeye elverişli olan termoplastikler, diğeri ise dönüştürülmesi nispeten daha zor termosetlerdir. Şimdi plastiğin kelime anlamından uzaklaşıp hayatımızdaki anlamına bakalım.

Termoplastik Nedir?

Oda sıcaklığında katı halde bulunurlar. Yüksek sıcaklıklarda esner ve yumuşamaya başlayarak eriyen bir maddedir. Termoplastiklerin şekillendirilmesi bu yüzden kolaydır.

Termoset Nedir?

Termoset, sıcaklık karşısında sertleşen ve sertleşme halini sonsuza dek koruyan plastiktir. Plastik deformasyon kabiliyitleri zayıftır. Cam güçlendirici olarak kullanılırlar.

Plastik nedir| dünyada plastik

Dünyada Plastik Nedir?

Hindistan’ın bazı bölgelerinde ve Bangladeş ülkesinde logar kapaklarınını tıkadıkları için tek kullanımlık plastik poşetler yasaklandı. Bhutan krallığında ise yasaklanmasının nedeni sadece halkın mutluluğunu artırmaktı. Çin çok ince olarak üretilen naylon torbaların zararını anlamış olacak ki yasakladı. Kenya, Uganda gibi sayabileceğimiz pek çok ülke de Çin’e katılarak çok ince naylon torbaların üretimini yasakladı. İrlanda poşetleri para ile vermeye başladı. Peki bunların hepsi neden? Neden özellikle gelişmemiş fakir ülkeler bu plastik konusundan hala muzdarip?

Üretimde bazı ülkeler naylon ile kağıt arasında seçim yapılacaksa bu seçimde en mantıklı olanın naylon olacağını savundular. Sonuçta kağıt, ağaçlar kesilerek elde ediliyordu. Ancak bu savunmada atladıkları önemli bir nokta vardı. Tüm o plastikler üretildikten ve atıldıktan sonra okyanusta, toprakta kısacası doğada ne olacağı. Çünkü yok olmuyorlardı.

Plastik Üreticilere Kar, Bize Zarar

Plastik nedir dedik ama görünen o ki, üreticilerin gözünden düşünüldüğünde son derece karlı ve kullanışlı bir madde. İstenilen şekle girebiliyor, maliyet açısından çok uygun, hafif, kırılmıyor, işiniz bitince kaldırıp atabiliyorsunuz. Rengarenk yapıları ile son derece göz kamaştırıcı olabiliyor. İster bir bulaşık teli isterseniz bir çocuk oyuncağı. Ya da bir pipet… Hiç tereddüt etmeden alıp ağzımıza götürdüğümüz o plastiklerin içinde sağlığımızı tehdit eden iki önemli maddenin bulunduğunu biliyor muydunuz? Fitalat ve bisfenol a.

Markete giriyorsunuz, bir paket çikolata alıyor ve çıkıyorsunuz. Eğer Covid 19 zamanına denk gelmediyseniz sokaktan evinize yürürken o çikolatanın ambalajını açıp yemeye başlıyorsunuz. Vücudunuza giren o çikolatanın aylarca o plastik paketin içinde beklemiş olduğunu şimdilik aklımızdan çıkaralım. O poşeti yiyip çöpe attığınızı varsayalım. Onlarla işiniz bittikten sonra kaldırıp çöpe atınca her şey hallolmuş oluyor. Siz yiyeceğinizi yediniz, içeceğinizi içtiniz.

Ha, insan olarak yapmanız gerekeni yapıp atık maddenizi çöpe de attınız. E o çöp tenekesi sizin plastiği eritmiyor ki? Yok etmiyor, sihirle bir yere ışınlama da yapabileceğini sanmıyorum. Temiz çevre yazılı yeşil renkli bir çöp arabası ve arkasında iki tane abi gelip çöp konteynırını arabalarına atıp gidiyorlar. Gidiyorlar ama nereye? Emin olun bize çok uzağa değil. Bize uzak olmadıklarını bir pikniğe ya da denize girmeye gittiğinizde görebilirsiniz.

Doğa kendini toparlayamıyor arkadaşlar. Buna fırsat vermiyoruz. Her yıl daha da artıyor plastik üretimi. Balıkların mideleri, kuşların yavrularına yemek sanıp götürdükleri şey hep bizim ürettiğimiz plastikler. Neyse ki yeni yeni ülkemizde plastik torbalar para ile verilmeye başlandı. Çoğu insanımız ise durum konusundaki ciddiyetinin farkına varmak yerine hala poşet niye paralı diye mağazalardaki kasiyerlerimize çemkiriyor. Ne yazık ki bunu avmde çalışan bir kasiyer olarak söylüyorum. Bilinçlenmeliyiz, tüketim toplumu olmayı bırakamasak bile üretimle paralel olarak yürütmeyi öğrenmeliyiz çoğu şeyi.

Plastik Nerelerde Kullanılıyor?

Plastik savunma sanayiden – B2B’ye. B2B’den B2C/C2C/C2G/B2G’ye her alanda kullanılmakta ve bilindiği üzere uzun süre yok olamamaktadır.

Plastik kulanımını azaltmak için biz ne yapabiliriz?

Biz Ne Yapabiliriz?

Yapılabilecek en güzel ve doğru şey yanımızda kesinlikle bez torba bulundurmaktır. Bez torbaları sadece marketten aldığımız şeyleri koymak için değil aynı zamanda bir manavdan, aktardan aldığımız şeyleri koymak için de olmalıdır. Plastiği en aza indirmek için bazı abur cuburlardan fedakarlık edilmelidir. Restaurantlarda içeceklerin yanına pipet istememek de büyük bir adımdır.

Özetleyecek olursak, doğayı bu plastik denilen maddeden kurtarmak küçük de olsa bizim adım atmamıza bağlı. Biz yeterki plastik için gerçeklerin birazcık farkında olalım.

İlginizi Çekebilir: Batarya ve Piller Hakkında Her şey

Bu makale sizlere yardımcı oldu mu?
EvetHayır

Merve Nur Bedir tarafından yazıldı

Bir cevap bırakın

Exit mobile version