içinde ,

4 Adımda Etkili Öğrenme Tekniği “FEYNMAN TEKNİĞİ"

feynman-teknigi

Google Haberlere abone olarak gençlere değer katabilirsiniz.Google Haberler Ziyaret ettiğiniz için teşekkürler!

Çalışma tekniği konusunda herkesin kendine has kullandığı bir tekniği olsa da çalışmalarından istediği verimi alamadığını düşünenler için bu yazımda güzel bir şekilde uygulandığında çalışma verimini arttırmanızı sağlayacak güzel bir teknikten bahsetmek istiyorum. Çalışma tekniğimizin adı “ FEYNMAN TEKNİĞİ”…
Tekniği anlatmaya başlamadan önce Richard Feynman’ ı kısaca anlatayım.
Richard Feynman 1918’de ABD’nin New York eyaletinde Queens’teki Far Rockway adlı küçük bir kasabada dünyaya geldi. Henüz 16 yaşındayken türev ve integral hesabını bütün yönüyle kavradı. 17 yaşında Rockway’den ayrılıp, üniversite eğitimi almak için Massachusetts Institute of Technology ‘e girdi. Üniversiteyi bitirdikten sonra Princeton Üniversitesine kabul edildi. Doktorasını Princeton’dan aldıktan sonra 1942’de ABD’nin savaşa katılmasıyla birlikte, Manhattan Projesi (atom bombası projesi) iςin çağrıldı. Manhattan Projesi’nde Feynman, kritik kütle iςin gerekli olan uranyum miktarını tespit etmek iςin çalıştı. Hipotezini denemek iςin Los Alamos’u havaya uçurmadan birçok deney araçları geliştirdi. Feynman çalışanların ışıma zehirlenmesinden korunması iςin prosedürler geliştirdi. Savaş sonrası Cornell Üniversitesi’ne gitti. Feynman burada atom altı parçacıkların karmaşık yapısı iςin basit bir gösterim geliştirdi. Onun bu gösterimi Feynman Çizelgeleri olarak bilinir. Savaş bittikten sonra, 1965′ te Kuantum Elektrodinamiği’ne yaptığı katkılardan dolayı Nobel Ödülüne layık görüldü. 1986′ da ki Challenger felaketini araştıran Rogers komisyonunda yer aldı. 1988’de Los Angeles’ ta öldü. Richard Phillips Feynman 20. yüzyılın en önemli fizikçilerinden biri olarak tarihe geçmiştir.
C8mfw4rXcAAkkcf

FEYNMAN TEKNİĞİ

Feynman Tekniği’ nin temeli bir şeyi bilmekle, o şeyi anlamak arasındaki farka dayanıyor. Feynman’a göre bir şeyi ismen bilmeniz, o konuda bilgi sahibi olduğunuz anlamına da gelmiyor . Feynman Tekniği 4 adımda uygulanıyor.

konuyu belirle öğrenci blogları
1.Adım: Konuyu Seç

1.Adım: Konu Seç

Öncelikle bir konu belirlemeniz gerekiyor. Bu konu öğrenmek istediğiniz, ilginizi çeken ya da ilginizi çekmese bile öğrenmek zorunda olduğunuz bir konu olabilir. Seçtiğiniz konuyu çalışmaya başlayıp bildiğiniz her şeyi bir kağıda not alıyorsunuz. Burada not almaya devam etmeniz çok önemli çünkü not almaya devam ettikçe yeni bilgiler eklenecek ve konuyu giderek daha iyi kavramaya başlayacaksınız.

renci blogları
2.Adım: Konuyu Basitleştirerek Anlat

2.Adım: Konuyu Bilmeyen Birine Öğretir Gibi Anlat

Bu adımda iyi bir öğretmen gibi konuyu hiç bilmeyen birine basit kelimeler kullanarak anlatmaya çalış. Basit kelimeler kullanarak konuyu anlatmak, konunun detayları arasındaki bağlantıların anlaşılmasını sağlayacağı için çok önemlidir. Feynman’a göre üzerinde çalışılan konu, o konu hakkında hiçbir şey bilmeyen birinin seviyesine indirgenemiyorsa demek ki gerçekten anlaşılmamıştır.

Öğrenci BLogları Eksiklerini tamala.jpeg
3.Adım: Eksiklerini Belirle

3.Adım: Gözden Geçir ve Eksiklerini Belirle

Açıklama yaparken ya da soru çözerken takıldığınız bir yer olduğunu fark ettiğiniz zaman aldığınız notlara geri dönmeniz gerekiyor. Konu ile ilgili eksiklerinizi giderdiğinizde ikinci basamağa tekrar dönüyorsunuz ve konuyu tekrar anlatmaya başlıyorsunuz. Unutmayın ki eksikleri gidermek öğrenmenin en önemli basamağıdır.

Öğrenci Blogları analoji.jpg
4.Adım: Somutlaştır ve Analojiler Kullan

4.Adım: Somutlaştır ve Analojiler Kullan

Analoji temel olarak kimi ortak yönleri bulunan iki şey arasındaki benzeşim kurmaktır. Öğrenmeye çalıştığımız konularda soyut kavramlar, bilimsel terimler çoğunluktaysa beynimiz bunları algılamakta ve dolayısıyla somutlaştırmakta zorlanabilir. Bu durumun üstesinden gelmek için konuyu bağlantılar kurarak ve somutlaştırmak daha iyi olacaktır. Örneğin;

– Dünya kendi ekseni etrafında döner ve Dünya’da gece ve gündüz oluşur.

– Satürn’de kendi ekseni etrafında döner.

– O halde Satürn’de de gece ve gündüz oluşur.

Bu örnekte yapılan, bir analojidir(benzeşim). Bu örnekte olduğu gibi, iki durum arasındaki benzerlik ilişkisinden yeni bir yargıya varılmıştır. Çalıştığınız konularda da bu şekilde benzeşimler kurarak konuları daha kolay hatırlayacaksınız.

Başarılar…

İlginizi Çekebilir: Bulanık Mantık Nedir?

Kaynak

Rapor Et

Ne düşünüyorsunuz?

nidakaplan tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mustafa Kemal Paşa ve Samsun yolculugu (1)

yurt dışı projeleri

YURT DIŞI PROJELERİ