Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

87 / 100

Hepimiz şüphesiz kendi işlerimizi daha iyi yapmak istiyoruzdur. Peki bunu ne ile mümkün kılarız?

Cevap vereyim: Hikayeleştirme (Storytelling) ile.

Hikayeleştirme son zamanlarda epey bir konuşulur, üzerine tartışılır oldu. İnsanoğlu olarak her zaman hikayelere, masallara ilgi duyduk. Bunun sebebi ise bir şeyler izlemek, dinlemek beynimize bir şeyler ile meşgul olduğumuzu haber etmek bir nebze de olsa stres, sinir, üzüntü gibi duyguları giderebilmemiz konusunda bizlere yardımcı olabiliyor. Hikayeleştirme bir ürünü kullanıcılara anlatmada en etkili yöntemlerden biridir.

İşimizi Neden Hikayeleştirmeliyiz?

1) Kullanıcılar Etkileşim İstiyor

Kullanıcılar eski yıllara göre epeyce geliştiler. Sosyal medya sayesinde ürünleri nelere göre değerlendirebileceğini, hakkını nasıl savunabileceğini öğrendiler. VR vb. ürünlerin çıkışı da etkileşim, deneme tutkusunu fazlasıyla körüklüyor. Deneyimsel pazarlama kendini daha da öne çıkarıyor. Denemek günümüzde çok daha önemli.

2) Kullanıcılar Duygusal Olarak Bağlanıyorlar

İnsanlar bir ürünle bağdaşıyorlar. Nedeni ise çok basit: Yaşanmışlıklar. İnsanlar bir ürünü birine tavsiye edecekken aklına o ürün ile yaşadıkları geliyor ve bu da insanları duygusal olarak bağlamasına neden oluyor.

3) Hikayeler Çok İyi Nöro Pazarlama Araçlarıdır

Firmalar ürünlerinde sizleri duygusal olarak bağlayabilmek için nöro pazarlama çalışmaları yapıyorlar. Çünkü sizin davranışlarınız ve sosyo – kültürel değerlerinizi analiz ediyor, ona göre ürününü pivot ediyor. Bunu engelleme şansınız yoktur. Davranışlarınızı nasıl daha efektif hale getirebilirim diyorsanız size bir dizi önerimiz var: Lie To Me. Bu dizi sayesinde davranışlarınızı daha ayrıntılı inceleyebilirsiniz.

4) Hikayeler Viral Olma Potansiyeli En Yüksek Araçtır

Bir düşünün, yüzyıllardır hepimizin adı gibi bildiği hikayeler, fıkralar, masallar vardır. Sizce bunlar nasıl olmuşta bugüne kadar gelebilmişlerdir?

Viral için örnek mi istiyorsunuz: Peak Games İş İlanı Videosu

Sebebi çok basit: Kulaktan Kulağa Pazarlama

Kulaktan kulağa pazarlama ile sizlerde kısa sürede çok yüksek geri dönüşler alabilirsiniz.

5) Ürünlerinizin Algısını Artırabilirsiniz.

Hikayeler aracılığıyla ürünlerinizin marka değerlerini artırabilirsiniz. Bu sayede ürünlerinizin satışlarını sürdürülebilir şekilde artırabilirsiniz.

Hikayeleştirme| anlatım teknikleri
Hikayeleştirme| anlatım teknikleri

Etkili Hikaye Anlatım Teknikleri

1) Kahraman Yaratın

Markanız bir ürününü kullanıcılar ile buluştururken aklında kalabilmek, empati kurabilmek için bir karaktere ihtiyaç duyar. Bu kahramanın yolculuğu tamamen empati içindir. Unutmayın empati sayesinde ürünleriniz kullanıcı zihninde daha iyi yer bulacaktır.

Kahraman Örnekleri

  • Wada(Yapı Kredi/World Card)
  • Bonus Kafa (Garanti)
  • Ugi(Garanti)

2) Birbirine Bağlayarak Anlatın

Geçmiş hikayeleriniz ile gelecek hayallerinizi bağlayabilirseniz işinizi tam bir tutarlılık ve sürdürülebilir olarak markanızı geliştirebilirsiniz. Unutmayın, markanızı geliştirmeniz için önceki fikirlerinizi gelecek fikirlerinizi bir puzzle gibi bağlayabilmeniz gerekmetedir.

3) Hikayeleri İnteraktif Olarak Yaratın

Hikayelerinizin belirli yerlerini kullanıcılarınıza bırakırsanız kullanıcılar böylece empati yaparak ürünlerinizle insanlar duygusal olarak bağlanabilir.

4) Hikayenizin Yaşadığı Zorlukları Anlatın(Dağ Yöntemi)

Markanız her zaman güllük gülistan ilerlemiyor, yaşadığınız olumsuzlukları da, olumluları da kullanıcınıza sunarsanız daha şeffat, daha adil ve güvenilir bir imaj çizersiniz.

5) Kesişen Fikirler: Farklı Sorunlarınızı Tek Çözüm İle Halledin

Eğer hikayenizde belirli sorunları kümüle bir çözüm ile çözerseniz kullanıcılar sunduğunuz ürünleri daha değerli bulacaktır.

Bu içeriğimizde sizlere etkili hikaye anlatımı, önemi ve tekniklerinden bahsettik. Sizler neler düşünüyorsunuz?

6) Yanlış Başlangıç (False Start) Yöntemi

Hikayenin sonucunu kestirebiliyorsanız hikayeye bir başarısızlık ile başlayarak farklı bir şekilde sizi ürüne bağlıyorlar. Yanlış Başlangıcı’nın faydaları nelerdir?

  • Hikayenin tamamı için sürdürülebilir merak oluşturmasıdır.
  • Böylece geçmiş ile bugünü karşılaştırarak daha da iyi analiz edebilirsiniz.

Örneğin: JK Rowlin’in Harry Potter öncesi hatalarını ilk olarak vermek.

Sevdiğim storyteller (hikaye anlatıcısı): Barış Özcan

Hepimizin İhtiyaç Olduğu Bir Yetenek

İlginizi Çekebilir: Eğitim Sistemleri Nasıl Daha Verimli Olur?

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

https://ogrencibloglari.net
Bu makale sizlere yardımcı oldu mu?
EvetHayır
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: 4 Maddede İşinizi Neden Hikayeleştirmelisiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Trendler