Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Merhaba, ilk kez bir içerik üretiyorum ve bunun e-ticaretle alakalı olmasını istedim. Günümüzde e ticaret büyük bir yükselişte ve benim de bu alana ilgim büyük. Özellikle şu dönemde insanlar e ticaret nasıl yapılır, avantajları ve dezavantajları nelerdir gibi sorulara cevap arıyorlar. Ben de Uluslararası Ticaret bölümünde okuduğum için e-ticaretin de bana yakın olan bir alan olmasından ötürü, bildiklerimi, derslerde öğrendiklerimi siz okuyuculara aktarmak istiyorum.

E-Ticaret ve Tarihçesi

E Ticaret, tarafların fiziksel bir değiş tokuş yapmadan alıcı ve satıcının elektronik ortamda iletişim kurduğu her türlü iş etkinliğine denir. Kısacası, yapılan ticaretin elektronik ortamda gerçekleştirilmesi dersek yanlış olmaz. Günümüz dünyasında e-ticaret çok popülerdir ve kapladığı alan gittikçe büyümeye devam etmektedir. E ticaret ilk olarak çevrimiçi bir satışla başlamıştır. İlk e ticaret 1970’li yıllarda Stanford Üniversitesi’ndeki öğrenciler tarafından yapılmıştır. Öğrenciler, Arpanet hesapları ve okulun yapay zeka laboratuvarını kullanarak Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde okuyan öğrencilere satış yapmışlardır.

Dünya’da kurulan ilk ticari site ise Global Network Navigator adlı sitedir. Site, ilk reklam içeren site olma özelliği taşımakla beraber, şu anda faaliyet göstermemektedir. Yakın geçmişe bakacak olursak,  e ticaretin gelişim aşamasında kurulan ve günümüz dünyasını şekillendiren Amazon ve eBay dünyadaki ilk e-ticaret platformları olma özelliği taşıyor. Bunun yanı sıra 1999 yılında kurulan Ali Baba ise büyük bir Pazar payına sahip.

Türkiye’de ise ilk e ticaret pazarlaması 1992 yılında bankalar arasında başlayan EFT ile görülmektedir. 1995 yılında IGEME tarafından Ankara’nın e ticaret merkezi seçilmesiyle 1997 yılında e-ticaret ağının kurulması kararının onaylanmasıyla ilk adımların atıldığı görülmektedir. Günümüzde ise Türkiye’de e ticaret hacmi gün geçtikçe büyümeye devam etmektedir. 2020 yılında açıklanan verilere göre, Türkiye’de e-ticaret hacmi %39 büyüyerek 83,1 milyar lira olmuştur.

Bu da gösteriyor ki, e ticaret ülkemizde büyük bir rağbet görüyor ve müşteriler elektronik ortamda alışveriş yapmaktan çekinmiyor. Bununla beraber, e ticaret’in özellikle pandemi döneminde çağ atladığını görüyoruz. Artık kullanıcıların tercihleri değişti ve hayatı boyunca hiç elektronik ortamda alışveriş yapmamış olan müşteriler bile, bu süreçte elektronik ticarete yöneldi.

Eğer sende son zamanlarda stoksuz satış ile para kazan gibi bir çok söylem duyuyor ve dropshopping nedir yahu diyorsan içeriğimize göz atabilirsin.

E Ticaretin Avantajları Nelerdir?

E Ticaretin Avantajları Nelerdir?

 • Öncelikle e ticarette geleneksel perakendeciliğe göre maliyet düşüktür. Personel harcamaları ya da mağazanın kirası gibi harcamalar yapmaya gerek yoktur.
 • E ticaret sonucunda net bir para akışı vardır ve kısa zamanda para kazandırır.
 • Sınırları ortadan kaldırır. İstediğiniz kişiye istediğiniz ürünü götürmenizi sağlar. Türkiye’den dünyanın en ücra köşesine satış yapabilirsiniz. Yani alışveriş her yerde olur. Bununla beraber müşteri rahatlığı artar ve alışveriş maliyetleri azalır.
 • Alıcı ve satıcılar bir araya gelmek zorunda olmadığı için maliyet daha da düşer ve böylelikle aracıların yerini web siteleri almaya başlar.
 • Alıcılar hiçbir zahmete katlanmadan, evlerinden sipariş vererek, istedikleri ürünü evlerinden teslim alabilme imkanına sahip olur.
 • Evden ticaret yapabilirsiniz. Bunun müşterilere de büyük faydası var. Müşteriler de 7/24 ürünlerinize ulaşabilir, istedikleri zaman alışveriş yapabilirler. AVM’nin kapanış saatlerine yetişmek zorunda kalmazlar. Çünkü ürünleri müşterinin ayağına getirerek, hizmet ayağını etkili bir biçimde kullanmış olursunuz.
 • Müşteriler mağazadaki yoğunluğun ortasına düşmek zorunda kalmaz. Bununla beraber, müşterilere geniş ürün yelpazesi sunulur. Ürün çeşitliliği daha da artar.
 • Ürün açıklamaları ve tanıtımları daha detaylı bir şekilde yapılmış olunur.
 • E ticaret sayesinde büyük işletmelere rakip olma avantajı sağlanır. Düşük maliyet ve düşük reklam bütçesiyle, iyi bir plan yaparak, büyük işletmelere rakip olabilir, daha geniş kitlelere açılabilirsiniz.
 • Aynı anda çok fazla kişiye ulaşabildiğiniz için kampanya ve indirimleri çok kısa sürede duyurabilirsiniz.

E Ticaretin Dezavantajları Nelerdir?

E ticaret, her ne kadar satıcılara cazip gelse de büyük zorlukları olan bir iş oluyor. Gerekli önlemler ve güvenlik sağlanmadığında bu sıkıntıya neden olabiliyor.

 • Son kilometre (last male) sorunu ortaya çıkabiliyor. Yani müşterinin arzu ettiği zaman ürün gelemeyebiliyor.
 • Ters lojistik olabiliyor. Ürünün tekrar satıcıya gönderilmesi, cayma hakkını kullanması, satıcı üzerinde olumsuz bir etki bırakıyor. Satıcının geri iade sebebiyle maliyetleri artıyor.
 • Sınırsız bilginin kataloglanması ve indekslenmesi ile ilgili çalışmalar istenilen düzeyde olmadığından, istenilen bilgiye ulaşmada zorluklar çıkabiliyor.
 • Müşteri ve satıcı yüz yüze görüşemedikleri için birbirlerini tanıyamıyorlar. Güven bağının oluşması zorlaşıyor. Satıcının da müşteriyi elektronik ortamda ikna etmesi zorlaşıyor.
 • Pazara yanlış ürünle girildiği taktirde bu durumun satıcıya faturası ağır olabiliyor.
 • Çok fazla satış yapan firma olduğu için, çok büyük bir rekabet ortamı oluşuyor. Müşterilerin zamanı çok olduğu için satıcıları kıyaslayarak ona göre seçim yapabiliyorlar. Hatta daha kötüsü, yaptıkları yorumlarla diğer müşterileri etkileyerek ürün hakkında olumsuz görüşleriyle diğer müşterileri etkileyebiliyorlar. Bu durum satıcı açısından çok sıkıntılı bir durum oluşturabiliyor.
 • Sitede güvenlik açığı olduğu taktirde, bilgisayar korsanları tarafından bilgisayar ele geçirilebiliyor, güvenli ortamda satış yapmak zorlaşabiliyor.

Kimler E Ticaret Yapabilir?

Bunun cevabını teknik açıdan değil de kendi fikirlerimi beyan ederek vereceğim. E ticaret nasıl yapılır sorusunun birçok cevabı var. Fikir bulabilen, iyi bir plan yapabilen ve bir sorunla karşı karşıya kaldığında bunu çözebilecek olan herkes e ticaret yapabilir. Müşteri ihtiyaçlarını bilen ona göre hareket eden, pazarı iyi analiz edebilen, rakip firmalarla rekabet edebilen herkes bu işin altından kalkabilir.

E ticarete atılmak isteyen kişiler bunun belli saatlerde çalışılabilecek bir iş olmadığını 7/24 çalışmak zorunda kalabileceğini ve meşakkatli bir süreç olduğunu bilmelidir. Kişi finans ve muhasebe bilgisine sahip olmalı, ürün yönetimini ve stok kavramını iyi bilmelidir. E ticaretle ilgili kavramlara hakim olmalı, müşterilere hangi kanaldan ulaşacağını iyi bilmelidir. İyi bir pazarlama kampanyası yürütmeli ve müşteriyi siteye çekmek için reklamlara ağırlık vermelidir. Sosyal medya hesapları da reklam yapmak amacıyla kullanılabilir.  Müşteriyi ürünlerinden memnun bırakmalı ve müşterinin zihninde iyi bir yer edinmeyi başarmalıdır.

İş Modellerine Göre E Ticaret Nasıl Yapılır
İş Modellerine Göre E Ticaret Nasıl Yapılır?

İş Modellerine Göre E Ticaret Nasıl Yapılır?

Her yıl gelişmeye devam eden e-ticarette, belli başlı sabit iş modelleri bulunmaktadır. Perakende sektörünün göz önünde olması sebebiyle B2C göz önünde olsa da, birçok iş modelinden gelir elde etmek mümkündür. İş modelleri e-ticarete başlarken karşınıza çıkan karar aşamalarından biridir.  Ticaretinizi hangi iş modeliyle yapacağınıza karar vermek oldukça önemlidir. Burada, iş modellerine göre e-ticaret nasıl yapılır ondan bahsedeceğiz.

B2B: İşletmeden İşletmeye (Business to Business) E Ticaret Nasıl Yapılır?

Şirketlerin kendi aralarında gerçekleştirdiği pazarlama ve bununla beraber satış uygulamalarını gösteren bir tanımdır. Burada ticaret doğrudan tüketiciye değil,  şirketten şirkete doğru gerçekleşir. 

Bu iş modeli hammadde ticaretinde (gömlek üreten bir işletmenin toptancıdan iplik tedarik etmesi), operasyon sebeplerle kurulan iş birliklerinde (pazarlama alanında yetersiz kalan işletmenin, bu alanda danışmanlık hizmeti veren bir işletmeyle çalışması), toptancı-perakendeci iş modelinde (market zincirlerinin birçok farklı ürün kolunda tedarikçilerle kurduğu iş birlikleri) görülür. 4 tarafı vardır bunlar, teknoloji ve platform sağlayıcıları, satıcılar, alıcılar, aracılar ve servis sağlayıcılarıdır. Siparişlerin transferi konusunda fayda sağlar. B2B sayesinde alıcı tarafından verilen siparişler, elektronik ortamda satıcı bilgi sistemine, satıcı sistemindeki ürün kod çevrilmek suretiyle transfer edilmektedir. Böylece zamandan, kağıt israfından, telefon ve faks maliyetinden tasarruf edilmiş olunur.

B2C: İşletmeden Tüketiciye ( Business to Consumer) E Ticaret Nasıl Yapılır?

İnternetten sipariş etmek dendiğinde ilk akla gelen iş modelidir. Bu model, işletmelerin kataloglar oluşturarak ürün ve hizmetlerini tüketicilere satması üzerine kuruludur. Genellikle dijital platformlar aracılığı ile tüketicilere ürünlerinin pazarlama satış ve dağıtım faaliyetlerini gerçekleştirdikleri elektronik ticaret dağıtım modelidir. Bu model sayesinde müşteriler daha fazla alternatife sahip bir şekilde, zaman kısıtlaması olmaksızın, aracısız olarak ürünlerine ulaşabilirler.

C2C: Tüketiciden Tüketiciye (Consumer to Consumer) E Ticaret Nasıl Yapılır?

Tüketicinin elinde olan bir ürünü, başka bir tüketiciye satması üzerine kurulu bir iş modelidir. Online platformda tüketicilerin bir araya gelerek ürün ve hizmetlerinin sergilenmesi durumu diyebiliriz. İnternetteki Pazar yerleri, açık arttırma ya da doğrudan ürün ya da hizmet satışı yapan platformlar buna örnektir. Örneğin amazon hem b2b hem de c2c satış yapmaktadır. eBay’ de açık arttırma yoluyla ürün satılmaktadır. Sahibinden.com ve gittigidiyor.com’da c2c’ye verilecek örneklerden biridir. Bu iş modelinde üçüncü kişiler olmadığı için maliyetler düşüyor fakat iade gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor.

C2B: Tüketiciden İşletmeye( Consumer to Business) E Ticaret Nasıl Yapılır?

Bireysel kullanıcıların site veya portal üzerinden işletmeye ürün satması olarak bilinen iş modelidir. Tüketiciler firmalara ürün veya hizmet teklifinde bulunurlar ve buna karşılık firma tüketiciye ücret öder. Bu iş modelinde tüketicilerin firmaya değer katması beklenmektedir. Maliyetler son derece düşüktür. Örnek vermek gerekirse, proje satmak, kendi sitemizde bir firmanın tanıtımını yapmak, freelancer işler yapmak (yazarlık vs) ya da müşterilerin ikinci el eşyalarını getirerek, işletmeden hediye çeki veya firmada satılan bir ürünü indirimli fiyata alması gibi durumlar sayılabilir. Bunların gerçekleşmesiyle birlikte firmanın prestiji artar ve tüketici dostu olduğu gözükür.

B2G: İşletmeden Devlete ( Business to Government) E Ticaret Nasıl Yapılır?

İşletmeden devlete yapılan iş modeline denir. Bu iş modelinde işletmenin tek müşterileri devlet veya kamu yönetimidir.  Burada firmalar genellikle devlete ürün satmaktadır. Örnek verecek olursak, vergi ödenmesi (online vergi ödemeleri de örnektir), halka açık şirketlerin mali tablolarını devlete iletmesi, gümrük işlemleri, kamu ihalelerinin elektronik ortamda duyurulması sayılabilir.

G2B: Devletten İşletmeye (Goverment to Business) E Ticaret Nasıl Yapılır?

Devlet kurumunun ihtiyacını gidermek için alım yapması söz konusu olduğunda bu iş modelinden bahsedilir. Bu modelde inisiyatif hükümet kuruluşundan gelir ve asıl hedef grup işletmedir. E-ihale (bakanların kendi ihtiyaçlarını ihale yoluyla satın alması) örnek gösterilebilir.

G2C: Devletten Vatandaşa (Government to Citizen) E Ticaret Nasıl Yapılır?

Devletin halka, tüketiciye internet üzerinden yaptığı satışlara g2c denir. Bunun aslında ticaretten ziyade bilgi değişimiyle ilgisi vardır. E-devlet uygulaması bu iş modeline örnek gösterilebilir. Yani aslında devletin vatandaşlarına sağladığı ürün ve hizmeti kapsar.

C2G: Vatandaştan Devlete ( Citizen to Government) E Ticaret Nasıl Yapılır?

Devlet ile bireysel kullanıcılar arasında gerçekleşir. Vergilerin ve trafik cezası işlemlerinin online olarak yürütülmesi, dilekçeyi veya şikayeti online ortamda yazmak, bu iş modeline örnektir. Bu yazımda siz okuyuculara e-ticaretin ne olduğundan ve tarihçesinden, e-ticaretin iş modellerine göre nasıl yapılacağından, e-ticareti kimlerin yapabileceğinden, dezavantajlarından ve avantajlarından bahsettim. Hem derste öğrendiğim bilgilerle, hem de yorumlarla harmanlayarak size güzel bir içerik oluşturmaya çalıştım. Keyifli okumalar diliyorum

İlginizi Çekebilir: Geçmişten Günümüze Türkiye: Anlayacağın Dilden Ekonomi

yagmurserinyel makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: 5 Maddede E Ticaret Nasıl Yapılır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.