Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

1) Rüya Yorumlamanın Tarihi

Rüya belki de üzerine en çok konuşulan, araştırılan, kitaplar yazılan konulardan biridir. Kimileri için gelecekle ile ilgili ipuçları, kimileri için anlamı bile olmayan şeyler, kimilerine göre de bilinçaltına itilen yaşantıların uykuda serbest kalması… Hatta eski uygarlıklarda kâhinler devlet adamının rüyalarını yorumlayarak devlet yönetimi konusunda baya etkili olmuşlardır. İnsanların gizeme olan ilgisi, bu konuda yazılanların ve anlatılanların olması ortak bir kültürel miras oluşturmuş ve insanları rüyaları geleceğin habercisi, doğaüstü olaylar olarak nitelendirmesine neden olmuştur.

Rüyalar ve rüya görme ile ilgili yapılan çalışmalar uykunun evrelerinin anlaşılmaya başlanmasıyla hız kazanmıştır. Önceden sadece REM (Rapid eye movement/ hızlı göz hareketi) evresinde rüya görüldüğüne dair yaygın bir inanış varken yapılan çalışmalar arttıkça aslında NREM  (Non rapid eye movement) evresinde de rüya görüldüğü anlaşılmıştır. Aslında yapılan çalışmalara göre biz gece boyunca rüya görüyoruz ve en uzun süren rüya 6 saniye değil. Bununla birlikte uyku esnasında maruz kaldığımız sesler, ışık, koku, ısı, beden teması gibi faktörlerde rüyalarımız etkiliyor. Yapılan çalışmalar ayrıca rüyanın uykuyu koruduğunu ve uykuyu sağlıklı hale getirdiğini de ortaya konmuştur.

 Rüya Yorumlamanın Tarihsel Gelişimi
Rüya Yorumlamanın Tarihsel Gelişimi

2) Gel Gelelim Rüya Yorumlamanın Tarihsel Gelişimine…

İlk insanlar için rüyalar sel, deprem ve yıldırım gibi doğa afetlerinden farksız. Bu cümleyi biraz daha açacak olursam tabiat olayları ilk insanlar için tam bir bilinmezlikten ibaret. Bu tabiat olaylarının nasıl olduklarını merak ediyorlar ama kendilerince bir açıklama da yapamıyorlar. Rüyalarda onlar için tam bu şekilde rüyalarında uçuyorlar, ölmüş biriyle temas kuruyorlar ya da bazı olaylara karışıyorlar ama uyandıklarında oldukları yerdeler. Bu duruma ne anlam verebiliyorlar ne de açıklama getirebiliyorlar. Yani doğa olayları da rüyalarda onlar için oldukça objektif olaylar.

3) Doğu Kültüründe Rüyaların Anlamı

Doğu kültürlerinde ise rüya, dini ve ahlakı kalıplara göre yorumlanmaktadır. Rüyayı yorumlarken her sembolün belirli bir anlamı olduğu ve rüyayı yorumlayanın çıkardığı bu anlamlar birleştirilerek rüyalar değerlendirilir. Başlarda doğu kültürlerinde rüyalar psikolojik kökenli değil de, Tanrıdan gelen mesajların iletilmesinde bir araç olarak düşünülmüştür. Rüyalar, gelecekten haber veren bir olay olarak görülmüştür. Talmut ve İncil’de rüya konusu incelenmiş hatta Hristiyanlık tarihinde çok iyi rüya yorumcuları bulunmaktadır. İslamiyet’te ise rüya yorumu sadece bu konuda uzman kişilerce yapılır ve rüyalardaki sembollerin anlamı kişilere ve zamana göre değişir.  

Atom fikrinin babası Demokritus’a göre rüyalar dış dünyadaki diğer ruhların açık olan deliklerinden bedene girmesi ile meydana gelir.

Atom ve fizikten bahsedip psikanalizin kurucusu Freud’un rüya için söylediklerinde bahsetmeden bu konuyu noktalamayacağım tabiki. Freud’a göre rüyalar, zihnin bilinç dışına ulaşan yoludur. Uyku sırasındaki kişisel yaşantı ve uyandıktan sonra rüya dediğimiz şey aslında uyku sırasında bilinçdışı zihinsel işleyişin bir sonucudur. Freud, rüyaların oluşum sürecinde ruhun etkisinin olmadığını düşünmektedir. Ayrıca rüyaları rasyonel bulmadığı içinde gelecekten haber verme fikrine de pek katılmıyor Sigmund Freud.

Atom, nasıl insanın çevresindeki eşyaların doğası hakkında bilgi veriyor ise, rüyalar da bilinçaltı süreçlerimiz ve davranışlarımız hakkında o kadar kuvvetli bir kaynak olmuştur. Freud’a göre rüyaların başlıca işi, uykunun devam edebilmesi için bilinçaltında uyku ile serbest kalan dürtü, güdü ve isteklerin engellenmesidir. Rüyaların yardımı olmamış olsaydı uyumamız pek te mümkün olmazdı. Bu sebeple uyumamızı sağlayan rüyalardır.

Freud’a Göre Rüyaların Yorumu Nasıl Oluyor?
Freud’a Göre Rüyaların Yorumu Nasıl Oluyor?

4) Freud’a Göre Rüyaların Yorumu Nasıl Oluyor?

Freud, rüya gören kişiye sorular sorarak gördüğü rüyanın kaynağına inebilmektedir. Bu yönteme ise serbest çağrışım adını vermiştir. Serbest çağrışım tekniğinde rüyalarda görünüşte bağlantısız, anlamsız ve saçma gibi görülen karmaşık semboller hep bilinçdışının maskeli görünüşünden ibarettir. Ona göre bütün mesele, bunları yorumlamaktır. Bir örnek verecek olursam rüyamda at gördüm, at ‘’murat’’ demek yerine siz ata hangi anlamları yüklediniz, yüklediğiniz bu anlama ve yaşantınıza bakıp ona göre bir yorum yapmak gibi düşünebilirsiniz.

Uzun lafın kısası, rüya ve rüya yorumlama konusu neredeyse insanlık tarihi kadar eski ve köklü bir konu. Bu konuda yazılmış sayısız kitap var. Ancak bu konuda bir gerçek varsa bu tamamen özneldir. Ben psikiyatri ile ilgilenen biri olarak bu konuda psikolojinin getirdiği açıklamalara daha sıcak bakıyorum. İnsan beyni ve dolayısıyla rüyalar üzerine yapılan çalışmalar devam ettikçe bu konuda açık kapı bırakıyor ve bilimsel bir şüphecilikle, gelen yeni bilgileri incelemeyi okumayı sürdürüyorum. Ayrıca sizi batıl ve istismar edici olan (rüya yorumlama adı altında dolandırılma gibi) durumlara karşıda dikkatli olmaya davet ediyorum. Sonuçta rüyalar sizin onlara sahip çıkın ve hangi inanışa ve teoriye inanmak istiyorsanız ona inanın.

5) Rüya ile İlgili Kitap Önerisi; 

İlginizi Çekebilir: İlişkisel Pazarlama Nedir?

nidakaplan makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
İnsanlar bu hikayeyi tepki gösterdi.
Yorumları göster Yorumları gizle
Yorumlar: 5 Maddede Rüya ve Rüya Yorumlamanın Tarihi
  • 30 Ocak 2021

    Çok güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık

    Cevap

Bir cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.