Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Gelecek İş Dünyası Doğa ile Tasarlanıyor

Üretimden tasarıma, iş süreçlerinde sürdürülebilir büyümeye, kârlılıktan rekabetçiliğe kadar pek çok noktada farkındalık yaratan disiplin olarak biyomimikri bilimi; günümüzde daha fazla ön plana çıkıyor. Özellikle günümüz çevre sorunlarına temelden çözümler üretme anlamında çok önemli olan biyomimikri bilimi gelecek iş dünyasına da şekil verecek gibi gözüküyor.

Peki Nedir bu Biyomimikri?

Doğadan ilham alan yenilikçi fikirlerle ilgili bir kavram olan biyomimikri, temel olarak doğadaki canlılardan çözüm üreten, ürün ve malzemelerin tasarımını ifade ediyor.  Biyomimikri, doğanın zaman içinde test edilmiş modellerini ve stratejilerini taklit ederek, insanların problemlerine sürdürülebilir çözümler arayan inovatif bir yaklaşım olarak nitelendiriliyor. Bu alanda yapılan çalışmalar gün geçtikçe artıyor.

Sualtındaki Deniz Midyelerinden Esinlenmek
Sualtındaki Deniz Midyelerinden Esinlenmek

Sualtındaki Deniz Midyelerinden Esinlenmek

En başarılı örnekler arasında ise Colombia Forest Products çalışmasını gösterebiliriz. Sualtında kendilerini zamklamayı beceren deniz midyelerini taktik ederek yeni bir ahşap yapıştırıcısı yaratan Colombia Forest Products, ‘PureBond’ isimli ürünü tüketici tarafından büyük bir ilgi ve talep gördü. Farklı pek çok alanda bu gibi çalışmalar göze çarpıyor.

Doğadan ilham almak için dahi olmaya gerek yok.

Türkiye’de biyomimikri alanında yaptığı çalışmalar sayesinde bir ilk olarak adından söz ettiren Zeynep Arhon, konuyla ilgili şunları söylüyor: “Doğadan öğrenmek ve ilham almak için dahi olmaya gerek yok. Arhon, kurucusu olduğu TRENDDESK ile pazarlama geçmişini, gelecek eğilimleri konusundaki deneyimini ve uzmanlığını birleştirerek şirketlerin orta vadeli geleceği anlamalarına ve ona adapte olmalarına katkıda bulunuyor. Ayrıca Arhon, doğaya duyduğumuz sevginin ve ondan ilham alma içgüdümüzün yeni olmadığını, tek gereken şeyin zekamızın sesini alçaltmamız, görece yeni bir canlı türü olduğumuzu kabul etmemiz ve alçakgönüllülükle en küçük canlı türünden dahi ders almamız gerektiğini savunuyor.

Biyomimikri üzerine altı kitap yazan Janine Benyus, kitaplarında insanın tasarımlarında doğanın dehasını bilinçli bir şekilde taklit etmesi gerektiği temel tezini işliyor. 1998 yılında, Benyus Biyomimikri Loncası’nı Dr. Dayna Baumeister ile birlikte kurdu ve yenilikçilerin hayata elverişli koşullar yaratan; sürdürülebilir ürünler, süreçler ve politikalar tasarlamak için doğal modellerden öğrenmelerine ve bunları taklit etmelerine yardımcı oldu. Aynı zamanda, misyonu fikirlerin, tasarımların ve stratejilerin biyolojiden sürdürülebilir insan sistemleri tasarımına aktarılmasını teşvik ederek kültürdeki havayı doğallaştırmak olan, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Biyomimikri Enstitüsü’nin de başkanlığını yapıyor.

Eğer herhangi bir şeyi ortaya çıkarabilseydim bu unuttuğumuz bir şey olurdu, daha önce bildiğimiz bir şey.

Benyus

Bu sözler ile doğanın varlığını unuttuğumuz ama aradığımız asıl çözümün doğada, bizim dünyamızda olduğu vurgusunu yapıyor.  Yaptığı konuşmada cips paketi ve böcek kabuğu arasında bir bağlantı kurarak. Bir böceğin kendini koruması için tek bir katman yeterli olduğunu, ancak bir cips paketinin aynı işlevi yapabilmesi için yedi farklı katmana sahip olması gerektiğini söylüyor ve ideale ulaşabilmemizin tek yolunun doğaya yaklaşmak, malzemelerin çeşidinin ve miktarını minimalize etmemiz gerektiğini belirtiyor.

Doğadan Alınan Fikirler ve İnovasyon

Yapılan çalışmalara bakıldığında biyomimikri biliminin daha çok konuşulacağı ve bu alanda yapılan çalışmaların günden güne artacağı gözlemleniyor. Biyomimikri alanında inovatif çalışmalara imza atan şirketlere gelince;

Türkiye’de Brisa, yönetim ekibinin inovasyon odağı ve yeni yöntemlere açıklığı sebebiyle Türkiye’de biyomimikri disiplinine adım atan ilk şirket oldu. Bu alandaki çalışmalar hâlâ devam ediyor. Dünyada biyomimikri alanında pek çok önemli projeye imza atılıyor. Bunlardan biri de Japonya’nın hızlı trenleri. Japonya‘nın hızlı trenlerini tasarlayan, kuş bilimleri uzmanı ve mühendis olan Eiji Nakatsu, trenin daha hızlı gidebilmesi için balıkçıl kuşlardaki yöntemi fark ediyor ve bunu hızlı trene uyguluyor. Gökyüzünden diklemesine suya çok hızlı dalabilen bu kuşların gagalarının hızı artırdığı tespit ediliyor.

İkinci olarak da sonar ve yunus balıkları akla geliyor. Yunusalar, bir saniyede 200 bin titreşimli ses dalgaları yayabiliyor. Bu özellikleri sayesinde rotalarında bulunan cisimlerin hızlarını, büyüklüklerini, şekillerini belirleyebiliyorlar. Sonar sistemi de aynı prensibe dayanarak icat ediliyor. Karda daha rahat yürüyebilmemizi sağlayan kar ayakkabılarının tasarımında da tavşan ayaklarından esinlenildiği dikkat çekiyor. Tavşanların ayak yapıları sayesinde karda hareket etme kabiliyetleri artıyor, aynı mantık ile üretilen kar ayakkabıları yardımıyla da insanlar, karda daha rahat hareket etme şansına sahip oluyor.

Geleceğimiz: Biyomimikri
Geleceğimiz: Biyomimikri

Geleceğimiz: Biyomimikri

Biyomimikri bilimi gelecekte iş dünyasında önemli bir rol oynayacak. Yeni yeni benimsenen bu disipline yatırım yapan markalar, rakipleri karşısında açık ara öne çıkacak.

İlginizi Çekebilir: Biyomühendislik Nedir? 8 Maddede Biyomühendislik

Oyku Celik makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: 5 Maddede Yükselen Değer: Biyomimikri Bilimi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.