içinde

5G Teknolojisi Nedir?

Google Haberlere abone olarak gençlere değer katabilirsiniz.Google Haberler Ziyaret ettiğiniz için teşekkürler!

5G TEKNOLOJİSİ NEDİR?

Teknoloji gelişiyor ve şaşırtmaya devam ediyor. Şuan 4G LTE den gayet memnun görünsekte 5G ihtiyaç duyduğumuz hızı karşılayacak gibi duruyor.
5G ağları, akıllı telefonlarda ve diğer cihazlarda her zamankinden daha fazla hız ve daha güvenilir bağlantılar sunan, yeni nesil mobil internet bağlantısıdır. 5G, masaya üç yeni özellik getiriyor: daha yüksek hız (daha fazla veri taşımak için), daha düşük gecikme süresi (daha hızlı yanıt verme) ve bir seferde daha fazla cihaz bağlama yeteneği (sensörler ve akıllı cihazlar için).
4G, 20Mbps civarında bir indirme hızı sunarken yani yaklaşık 30 dakika içinde bir film indirebilirken; 5G’nin aynı filmi yaklaşık 25 saniyede  indirebilecek kadar yüksek hıza sahip olması öngörülüyor. Yüksek çözünürlüklü videoları kesintisiz izleyebileceğimiz ve bunun için çok daha düşük faturalar ödeyeceğimiz bir teknoloji kim istemez ki?
ABD ve Güney Kore 2019 itibariyle 5G mobil şebekesini kullanan ilk ülkeler oldular. ABD’de Verizon, Güney Kore’ ise SK Telecom 5G ağı Güney Kore’deki 85 şehirde 34 bin baz istasyonuyla çalışmaya başladı. Belçika’da ilk geçenlerden biri olabilirdi fakat yaydığı radyasyon halk sağlığına karşı tehdit olarak görüldü ve 5G projesi durduruldu.

5G’NİN GETİREBİLECEĞİ DEĞİŞİKLİKLER NELER?

5G’nin getirebileceği en büyük değişiklik sanal ve artırılmış gerçekliktir. Telefonlar, VR kulaklıklarla kullanılması amaçlanan cihazlara dönüşürken, 5G’nin çok düşük gecikme süresi ve tutarlı hızları, istediğiniz yerde ve zamanda internetle güçlendirilmiş bir dünya sunar.
Baz istasyonları azalacak çünkü 5G, daha az baz istasyonu ile çalışabiliyor.
Sürücüsüz otomobillerin gerçekten işe yaraması için 5G’ye ihtiyacı olacak gibi görünüyor. İlk nesil sürücüsüz otomobiller kendi kendine yetiyor, ancak gelecek nesiller güvenliği artırmak ve trafiği yönetmek için diğer otomobillerle ve nesnelerle etkileşime girmesi gerekiyor. Yani kısacası, yoldaki her şey her şeyle konuşacak bunun içinde 5G’nin hızına ihtiyacımız var.

 
Daha güvenilir mobil bağlantılar. Yüksek kaliteli sesli ve görüntülü aramalar. Çok hızlı bir şekilde çok fazla veri gönderebileceğiz.
 Ve en önemlisi internete bağlı binlerce cihaz hayalimiz de 5G ile birlikte gerçek olacak gibi görünüyor.
 

5G ne zaman Türkiye’ye gelecek?


 Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan Kasım 2018’de yaptığı açıklamada 5G teknolojisine 2020 gibi geçmek istediklerini ve alt yapı çalışmalarına başlandığını belirtmişti. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından Turkcell, Vodafone Türkiye ve TTMobil’in İstanbul, Ankara ve İzmir’de 5G deneme çalışması yapma konusundaki talepleri onaylandı.
 
 
 
 

HANGİ TELEFONLAR 5G TEKNOLOSİ’Nİ  DESTEKLİYOR?


Mobil cihazlar 5G ile 4G’nin 20 katı daha hızlı ve daha küçük maliyetlerle dosya aktarımı yapabilecek. Ancak şöyle bir şey var LTE destekli telefonlar 5G’yi desteklemeyecek. Peki hangi telefonlar 5G’yi destekliyor ?
 
 
 
 

  • LG V50 ThinQ
  • Samsung Galaxy S10 5G
  • ZTE Akson 10 Pro 5G
  • Huawei Mate X
  • Xiaomi Mi Mix 3 5G

gulsahbayer tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye’de Neden Dünyaya Açılan Yüksek Katma Değerli Marka/Ürün Yok?

Neden Bu Kadar Başarılı Oldular?