Öğrenci Blogları

6 Adımda Markalaşma Süreci

Merhabalar bu yazımda sizlere 6 adımda markalaşma süreci ve bu süreçte nasıl yapılmasını gerektiğini anlatacağım.

Dünyamız değişiyor, gelişiyor ve bunun sonucu olarak da bizlerde bu değişikliklere adapte olmaya çalışıyoruz.

İnsanoğlu ilk çağlardan beridir bir şeyler üretiyor, kendi geçimini sağlamaya çalışıyor. Bu süreçte de zamanla gelişen ihtiyaç ve isteklerini gidermek için bir ton farklı yöntem deniyor. 19.yy ile birlikte gelişen sanayi ise aslında var olan marka kültürünün yeniden keşfedilmesi idi. Firmalar kuruluyor, ürünler üretiliyor, insanların istek ve ihtiyaçları giderilmeye çalışılıyordu. Ancak 20.yy’ın ikinci yarısından itibaren marka yavaş yavaş değişti, güncellendi.

İstanbul business school’dan alınmıştır. 6 adımda markalaşma süreci| çevre anali̇zleri̇

6 Adımda Markalaşma Süreci|ÇEVRE ANALİZLERİ

İç Çevre Analizi Nedir?

İç çevre analizi, işletmenin içinde bulunduğu mevcut durumu, sahip olduğu varlıkları ve yetkinlikleri belirleme sürecidir. Aşamaları temel yetkinlik, değer zinciri, swot analizidir.

Temel Yetkinlik Analizi Nedir?

Ürününüzün belirli metrikleri ne kadar kullanabildiğini ölçmeyen yarayan bir analiz türü. (Örnek verilirse değerli olması, nadir olması, kolay ikame/taklit edilemiyor olması)

Değer Zinciri Nedir?

Ürününüzün yarattığı değerin sürecidir. “Yarattığınız değeri neye borçlusunuz?” sizi bu sorunun cevabına götürecektir.

Swot Analizi Nedir?

Swot(Strenght, Weaknesses, Opportunities, Threats) analizi firmanızın güçlü, zayıf, fırsatlar, tehditler değerlendirmesidir. Firmanın bunu yapma amacı ise “Ben nerelerde iyiyim? Neden rakibim belli konularda benden iyi?” gibi sorulara cevap bulabilmek içindir.

Kişisel Markalama için Swot

 Swot’u kişisel olarak da kullanabilirsiniz. Swot bir konumlandırma aracıdır. Kişisel markalaşabilmeniz için swot yararlı bir analizdir, böylece kişisel markanızın ne aşamada olduğunu görebilir, kişisel markanızı etkin kullanabilirsiniz.

6 Adımda Markalaşma Süreci|Dış Çevre Analizi Nedir?

Dış çevre analizinin birincil amacı, bir sektördeki veya herhangi bir segmentteki karlılığı, büyümeyi ve oynaklığı artıracak fırsatları ve tehditleri belirlemektir.

Pest Analizi Nedir?

Pest analizi belirli bir zaman diliminde belirli bir ürün veya pazarlar değerlendirmek için ülke dinamiklerine ne kadar uyumlu olduğunuzu gösteren bir analizdir. Sosyal, kültürel, teknolojik, demografik, politik, ekonomik çevreleri analiz eder.

Ansoff matrisi

6 Adımda Markalaşma Süreci|Ansoff Matrisi Nedir?

Ansoff matrisi, büyüme stratejinizi nasıl planlayacağınızda sizlere büyük yardımı olacak bir analiz türü. Matriste ki kritik 2 soru “ pazarı mı ya da ürünü mü geliştirelim?” sorusuna cevap olabilecek bir matristir.  Amaç maksimum verim alarak firmanın hızlı ve verimli büyümesini sağlamak. Klasik 4P’de kendinizi konumluyorsunuz.

Ürün geliştirme nedir?
Bcg matrisi nedir? Neden önemlidir

6 Adımda Markalaşma Süreci|BCG Matrisi Nedir? Neden Önemlidir?

BCG Matris, (Boston Consulting Group) elinizdeki ürünleri sınıflandırmada işinize yaracak bir matris. Bu matris ile faaliyetinizde ki ürünlerden maksimum kazanç elde edebilir, fırsat maliyetini de göz önüne alarak firmanızın karlılığını geliştirebilirsiniz.

Köpek, Yıldız, Nakit İneği Ne Demek?

Köpek

Köpekler alanında bulunan bir ürün derhal ürün gamından çıkarılmalıdır. Bu tür ürünler pazarda yaşama evrelerini sona erdirmiş ürünlerdir.

Soru İşareti

Ürününüz eğer soru işaretlerinin olduğu bir alanda ise ürününüzün akıbeti kararsız olup 2 seçimi vardır;

Nakit İneği

Nakit inekleri isminden de anlaşılacağı üzere firmaya nakit akışı sağlayan ürünlerdir. Bu tür ürünler yaşam evrelerinde olgunlaşma devrine girmiş olurlar. Ardından ise köpeğe dönüşürler. Buradan gelecek geliri yıldız olabilecek soru işaretlerine veya yıldızlara yatırım yapmalısınız.

Yıldız

Yıldızlar bir ürünün gamının en çok istenilen bölümüdür. Buradaki ürünler firmaya hem yüksek getiri hem de marka değeri sağlarlar(doğru yönetilirse). Yıldızlar zamanla soru işareti, nakit ineği ve köpek olarak yaşam evrelerine son verirler. Bu tür ürünler yaşam evrelerinin büyüme aşamasındadırlar.

Aşağıda Coca Cola firmasına ait bir BCG Matrisi görüyorsunuz.

Coca cola’nın bcg matrisi
Ge mc kinsey portfolyosu

6 Adımda Markalaşma Süreci|Mc Kinsey Matrisi Nedir? Neden Mc Kinsey Matrisini Kullanmalıyız?

McKinsey matrisi bir ürün portfolyosu analizi matrisidir. Marka ve ürün pazarlamasında kullanılır. Firmaya ve departmana hangi ürünleri portfolyosuna eklemesi gerektiğini bulmaya ve piyasadaki hangi fırsatlara yatırım yapması gerektiğini bulmaya yardımcı olur.

Porter’ın 5 kuvveti

6 Adımda Markalaşma Süreci|Porter Analizi Nedir? Neden Porter Analizini Kullanmalıyız?

Porter Analizi, bir şirketin rekabet ortamını analiz etmek için oluşturulmuş bir analizdir. Porter analizi 5 parçada anlatılırsa;

Bu metrikler göz önüne alınarak pazara giriş için uygun olup olunmadığı ya da var olunan pazarda var olmaya devam mı yoksa piyasadan çıkış mı bu belirlenir.

Bu yazımda sizlere “bir marka pazarlama teknikleri açısından nasıl analizler yapmalı ve bu analiz sonuçlarını ne demek” sorularına umarım cevap verebilmişizdir…

İlginizi Çekebilir: https://ogrencibloglari.net/noro-pazarlama-nedir/

https://ogrencibloglari.net
makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Bu makale sizlere yardımcı oldu mu?
EvetHayır
Exit mobile version