Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Merhabalar, bu yazımda sizlere müşteri değeri yaratma sürecinden öneminden bahsedeceğim. Gün geçtikçe daha çok firma kuruluyor, bu da demek ki daha çok rekabet. Firmalar bu durumda nasıl bir yol almalı? Müşteriler nasıl bir hal almalı?

Hijyenik Ortam Nedir?

Ürünlerinizin kaliteli olması, daha kaliteli, ucuz vs. olması durumlarına hijyenik kurallar denir. Her firmanın lanse ettiği sözcüklerin genel adına verilir.

Müşteri Tatmini Nedir? Amacı Nedir?

Müşteri tatmini, müşterinin ürünü aldıktan sonraki diğer satın alma davranışlarının yansımasıdır. Tatmin eğer sağlanırsa marka sadakatine giden yol açılabilir ve marka sadakati ve marka konumlandırması lovemark seviyesine kadar çıkabilir.

Genel manada müşterinin satın alım yapmadan önceki beklentisi ile ürünün kullanılırken ki performansı arasındaki farka denir.

Müşteri Tatmini Önemi

İşletmeler için bu tatmin duygusunu oluşturabilmek son derece zorunlu bir adımdır. Nedeni ise yeni müşteri edinme maliyetinin hali hazırda müşterinizin maliyetinden daha pahalı olması olacaktır. Müşteri değeri yaratma sürecinde önemli bir yere sahiptir.

Müşteri Tatmini Faydaları

Dönüş oranları(conversion rate)’nın artmasını sağlayarak daha çok satış yapmanızı sağlar.

Tatminin oluşturulması için yaratıcı unsurlar besleneceği için ekip ruhu gelişir, motivasyon artar.

Müşteri tatmini ardından kulaktan kulağa pazarlama(word of mouth) yöntemiyle ücretsiz reklam ve satış imkanı. Emin olun bundan güvenilir bir satıcı bulamazsınız. Nedenini ise ilişkisel pazarlama yazımızda yazdık.

Müşteri Sadakati Nedir?
Müşteri Sadakati Nedir?

Müşteri Sadakati (Bağlı Müşteri) Nedir?

Müşteri sadakati, müşterilerin belirli markalardan düzenli bir şekilde alma isteğine denir. Önceden de dediğim gibi ne kadar tatmin olma, o kadar marka sadakati, o kadar kâr demek.

Müşteri Bağlılığı

Müşteri bağlılığı, müşterileriniz sizin ürününüzü neden bir daha alsın? Bunun sonucu sizi marka sadakatine götürür. Nedeni ise insanlar verilen hizmetlerin kişisel olmasını isterler, tek, biricik hissetmek. Bunun nedeni de yapılan algı çalışmalarıyla daha çok satış yapmak. Eğer müşterinize ürününüzü tekrar tekrar aldırmıyorsanız, ne kadar satış yaptığınızın bir önemi yok. Ne demiş ünlü bir yazar;

Eğer aynı hedef kitleye birden fazla satış yapamıyorsanız, yaptığınız satışın bir önemi yoktur.

Müşterilerinize sizlere tavsiye vermelerine izin verin, bırakın ücretsiz bir şekilde sizin ürünlerinizi geliştirsinler. Yeter ki doğru sözü doğru şekilde algılayın ve doğru şekilde aksiyona geçin.

Müşteri Değeri

Müşteri Değeri, alınan ürünlerin fiyatlarının ne kadar değdiğine denir.

Yani bir ürüne 10 tl verdiniz. Ne kadar değdi? Genel manada söylersek müşteri değerinde fiyat – performans + marka bilinirliği = müşteri değeri denilebilir.

Müşteri Değerini 4 Maddede Oluşturmak

1) Ürün Değeri

Ürününüzün müşteri karşısında ne kadar hijyen faktörlere uyduğu maddelerden biridir. Örneğin Amazon’un pazar fiyatlarına göre ürünlerini ucuz fiyatlaması gibi.

2) Hizmet Değeri

Ürün değeri + Marka Fikri = Hizmet Değeridir. Burada müşteri sevdiği marka ve ürünler kullanmayı tercih eder.

3) Kişisel Değer

Müşterilerinizin kazandığı değerdir. Neden sizi tercih etmeli? Örneğin getir’in sadece 10 dk demesi kişisel değere güzel bir örnektir.

4) İmaj Değeri

Tamamen duygusal olmasa bile yoğunlukla duygusal değerdir. Müşteriler burada fiyata pek de takılmaz, yeter ki “o” firma olsun. Örnek vermek gerekirse İphone’un 14.999 tl olduğunda bile yoğun talep olmasıdır ya da Nusret’te yenilen bir akşam yemeği. Önceden de dediğim gibi burada asıl verilen para ürüne değil markayadır. İmaj değerini oluşturmak ve korumak ciddi efor ve zaman isteyen bir unsurdur.

Müşteri Değeri ve Müşteri Tatmini Arasındaki Fark Nedir?

Müşteri değeri, var olan seçenekleri değerlendirmekken, müşteri tatmini kavramı satın alım sonrası müşterinin istek ve arzularını tatmin edici geliştirme sürecine denir.

Hedef Kitleye Göre Değer Unsurunun Değişmesi
Hedef Kitleye Göre Değer Unsurunun Değişmesi

Hedef Kitleye Göre Değer Unsurunun Değişmesi

“Değer” kelimesi elbette ki hedef kitlenize göre anlam değişikliğine uğrayacaktır. Düşük gelirli bir kişi için değer unsuru “ürünün ucuz olması” iken, orta gelirli bir kişi için “elde etmesi gereken, halk adıyla olur fiyatı” iken, geliri yüksek bir kişinin algısında değer unsuru ” kaliteli bir ürün kullanmak” olabilir. Hedef kitle ve çeşitli analizleri uygulayarak sizler de kitlenize uygun ürünler üretebilir ve marka sadakatinizi artırabilirsiniz. ( Analizlere örnek SWOT, PEST Analizi vb.) müşteri değeri yaratma sürecinde en önemli unsurlardan biri de budur.

Bu yazımda sizlere müşteri değeri yaratma süreci nasıl işler bundan bahsettim. Eğer hoşunuza gittiyse aşağıdaki ” Bu içerik yardımcı oldu mu?” butonuna evet derseniz seviniriz..

Bir konu hakkında içerik isterseniz yorumlara, yazar olmak isterseniz takım arkadaşımız olmak ister misin‘den bizlere dönebilirsin. Sevgiyle & Sağlıcakla kalın..

İlginizi Çekebilir: 4 Maddede İşinizi Neden Hikayeleştirmelisiniz?

https://ogrencibloglari.net
Ibrahim Aydogdu makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: 7 Adımda Müşteri Değeri Yaratma Süreci Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.