Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Merhaba ben Duygu Korkmaz Uşak Üniversitesi Gazetecilik 3. Sınıf öğrencisiyim. İzmir’den Uşak’a gelerek Uşak’ta üniversite okumak nasıl olduğunu sizlere nasıl bir şey olduğunu Uşak’ta üniversite öğrencisi olmak nasıl bir şey elimden geldiğince açıklamaya çalışacağım inşallah bundan sonra tercihlerinde Uşak Üniversitesini seçecek arkadaşlara yardımcı olabilirim. Öncelikle Uşak ve Halkı ile başlayalım dilerseniz.

Uşak ve Halkı

Uşak işlerinizi kolayca halledebileceğiniz yürüyüşler yapabileceğiniz küçük bir Ege şehridir. Uşak halkı çok sevecen, cana yakın olmasıyla birlikte çokta yardımseverdir. Uşakta üniversite öğrencisi olmak bu yüzden çok güzeldir aileden uzak olduğunu anlayamazsın. İstisnalar tabi ki bulunmakta ama eskiden söylendiği gibi insanları çok kaba değil aksine çok nazik yardımsever çok da yaşamayı eğlenceyi seven insanlar. Yemyeşil doğası, şehrin hem sakinlerine hem de açık hava etkinlikleri yapmak isteyen ziyaretçilerine sunduğu en çarpıcı özelliklerindendir.

Uşak’ta Sosyal Yaşam

Uşak’a büyük illerden ve çok büyük umutlarla geliyorsanız eğer umduklarınızı bulamayabilirsiniz. Uşak Ata park, Küçük çarşı ve İsmet paşadan ibarettir. Küçük çarşı öğrencilerin çoğunlukla bulunduğu kafelerden oluşmaktadır. Genelde apartlar yurtlarda buradadır zaten. Uşak üniversitesi eski bir üniversite değildir eğer sosyal olmak isterim derseniz okuldaki kulüplere katılıp eğlenceli hale getirebilirsiniz. Yani uşakta üniversite öğrencisi olmayı siz kendinize eğlenceli kılmalısınız bu konuda uşaktan çok beklenti içinde olursanız hüsrana uğrayabilirsiniz.

Uşak’ta Eğlence Hayatı

Büyük şehirlerde ki gibi eğlence anlayışı bekliyorsanız çok yanılırsınız. Uşak bu konuda yetersiz fakat sosyal aktiviteler oluyor onlara katılarak daha eğlenceli hale siz dönüştürebilirsiniz. Belediyenin takviminden takip ederek katılım sağlayabilirsiniz. Eğer arkadaş grubunuz olur ise uşakta üniversite öğrencisi olmak çok eğlenceli dışarıya ihtiyaç duymadan arkadaşlarınız ile tüm aktiviteleri yapabilmeniz mümkün.

Uşak’ta Ulaşım ve Uşak’a Ulaşım

Uşakta üniversite öğrencisi olmanın avantajlarından biri de diğer illere yakın olması İzmir’e tren ile uygun fiyata seyahat edebilirsiniz. Aynı şekilde Ankara Eskişehir gibi illere de çok rahat ulaşım imkânı sağlayabilirsiniz. Uşak her yere yakın bir şehirdir. Ankara-İzmir karayolu, Afyon-Uşak-İzmir tren yolu, ayrıca Ankara-İzmir arası hızlı tren olarak ulaşımı kolay şehirdir. Belediyelerin tahsis ettiği otobüs ve minibüsleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. 12 numaralı ve 23 numaralı otobüsler okula ulaşım için kullanılanlardır. Küçük çarşı, İsmet paşa çevresinden rahatlıkla kullanabilirsiniz ve ücreti 1,75 TL.

Uşak’ta Gezilecek Yerler

Eğer Uşak’ta üniversite öğrencisi iseniz görmeniz gereken en güzel doğa harikası Ulubey kanyonlarıdır. Bu kanyon Dünyada Amerika’daki en büyük kanyondan sonra gelen ikinci en büyük kanyon olma özelliğine sahiptir. Ayrıca bu kanyonun hemen yanına yapılan ters ev de görülmesi gereken güzelliklerden bir tanesi. Uşak’ın 6000 yıllık tarihinde birçok kültüre ev sahipliği yapmasından dolayı Uşak Arkeoloji Müzesi de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Uşakta Konaklama Apart ve Yurtlar

Uşak’ta üniversite okumak istiyorsanız, Uşak’ta diğer illere göre konaklama olayı çok rahat ve her bütçeye uygundur. Uşak halkı iç kesimlere doğru yerleşmiştir. Merkezi yerler yani küçük çarşı dediğimiz ismet paşa caddesi dediğimiz yerlerde sırf apartlar ve yurtlar bulabilirsiniz. Apartlar her şey dâhil veya sadece internet dâhil ya da elektrik su dâhil olarak birçok bütçeye uygun yapılıyor. Mesela ben ilk sene gittiğimde her şey dâhil 850 TL kalıyordum evimde koskocamandır ayrıca öyle sandığımız gibi eski dökük de değildi.

Uşağı bu yüzden çok seviyorum maksimum kalacağınız apart fiyatı 900dür. Yurtlara gelince ev arkadaşım kalmıştı ilk senesinde yurtta özel nadide kız yurdunda bilenler vardır belki aranızda çok memnundu çok da uygundu fiyatı ama eve kıyasla ev daha uygun bize göre. Tabi ki özel yurt ve apart tercih etmeyecekseniz okulun içinde ve çevresinde KYK yurtları da bulunuyor kısacası her bütçeye uygun konaklama mümkün.

Uşak Kütüphanesi

Uşak’ta halk kütüphanesi ve üniversitenin kendi kütüphanesini aktif olarak kullanabilmek mümkün. Okulun kütüphanesi çok kapsamlı fakat eviniz merkezdeyse sadece okuldayken kullanabilirsiniz. Ama ismet paşadaki halk kütüphanesini 24saat kullanabilirsiniz. Bu konuda Uşak’ta üniversite öğrencisi olmak ders çalışırken istediğinde kütüphaneye gidip sabahlamak istediğinde çarşıda bir nefes almak için çok ideal. Özellikle sınav haftasında evde çalışamıyorum diyorsanız tam da size uygun. Sabaha kadar açık olan bu kütüphane hem küçük çarşıya yakın hem de ismet paşadaki yurtlara yakın yürüme mesafesinde çok rahat ulaşım sağlayabilirsiniz.

Uşakta Yeme İçme Şartları

Uşak’ta bir kafede maalesef çok da uyguna yemek yiyemezsiniz. Her yerde olduğu gibi kafeler biraz pahalı bu konuda. Ama evde kalıyorsanız inanılmaz uygun fiyatta 1 haftalık yeme içme ihtiyacınızı pazardan manavdan görebilirsiniz. Pazar alışverişleri çok yaygındır. Salıpazarı Çarşamba pazarı ve Perşembe pazarı olmak üzere haftanın 3 günü Pazar açıktır. Eğer pazara çıkamam o kalabalığa giremem derseniz manavlarda çok yaygın ve çok da rahat evinizin tüm ihtiyaçlarını giderebilirsiniz.

Fastfood ve ev yemekleri tarzı kafelerde çok fazla mesela ev yemekleri yapan yerler diğer kafelere göre daha uygun fiyatlı. Döner ve ekmek arası aperatifler de çok rahatlıkla bulabilirsiniz. Kısacası Uşak’ta eğlence hayatı vs. olmayabilir ama bana göre bir öğrenci için inanılmaz uygun bir şehir uşak. Üniversite için çok rahat tercih edebilirsiniz. Her bütçeye göre şekil değiştirebiliyor çünkü.

Bu içeriğimizde Uşak’ta üniversite okumak neler getirir bunlardan bahsettik. Okuduğunuz için teşekkürler

İlginizi Çekebilir: Üniversitede Öğrenciler Neden Değişir?

https://ogrencibloglari.net/
Duygu Korkmaz makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
İnsanlar bu hikayeyi tepki gösterdi.
Yorumları göster Yorumları gizle
Yorumlar: 8 Adımda Uşak’ta Üniversite Okumak
  • 20 Ağustos 2021

    makale gerçekten çok yardımcı oldu çok teşekkürler. emeğinize sağlık. tercihlere Uşak yazdım diye beni çok korkutmuşlardı ama makaleyi okuyunca içim rahatladı açıkçası. gidersem uşağa tekrardan yorum bırakacağım…

    Cevap

Bir cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.