Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Merhabalar, malumunuz 10 aydır Corona ile yatıyor, Corona ile kalkıyoruz. Peki, Corona’da ne yapmalı? Elbette Netflix izleyip oyun oynacağız  ama kendimizi geliştirmeyi de ihmal etmeyelim..

Gelin 9 madde de gençler Corona’da ne yapmalı görelim..

Corona'da Ne Yapmalı| İlginizi Çeken Sektör Hakkında İçerik Tarayın
İlginizi Çeken Sektör Hakkında İçerik Tarayın

1) Corona’da Ne Yapmalı | İlginizi Çeken Sektör Hakkında İçerik Tarayın

İstediğiniz sektör neyse Corona zamanında onu geliştirmeniz belki de remote (uzaktan) iş bulmanıza vesile olabilir. Burada en önemli konu o konu hakkında temel bilgi sahibi olmanız ve o bilgiyi karşı tarafa doğru işleyebilmeniz. Neticede söylediğin karşı tarafın anladığı kadardır.

İşverene Eliniz Dolu Gidin
İşverene Eliniz Dolu Gidin

2) Corona’da Ne Yapmalı | İşverene Eliniz Dolu Gidin

Her zaman bir replik vardır “ tecrübeli eleman arıyorlar, tecrübeyi nereden bulacağız?”. Haklısınız ancak atladığınız bir mevzu var,  işverenler bir şeyler denemiş insanlar istiyorlar. Sizlere tavsiyem ne kadar amatör olursa olsun bir şeyler karalamanız. Neticede mülakatlara eliniz dolu giderseniz toplantı daha verimli ve rahat geçecektir. Eğer mülakat teknikleri hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Karalamaktan kastım alanınız ile ilgili bir podcast, blog ya da bir youtube videosu çekmeniz emin olun sizi bir adım öne çıkaracaktır. Örneğin ortalama 300₺/yıl ile 1 yıllık wordpress bir site açabilir ve orada yazarak kendinizi geliştirebilirsiniz veya ayda 12k+ tıklanan Öğrenci Blogları’nda yazar olarak kendinizi geliştirebilir ve gençliğe değer katacak içeriklerle zamanınızı daha verimli yönetebilirsiniz. Bizimle birlikte SEO odaklı bir blog yazma serüvenine katılarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Öğrenci Blogları’nda blog yazarlığı yapmak istiyorsanız; Takım Arkadaşımız Olmak İster misin?

3) Corona’da Ne Yapmalı | Karşı Tarafın SWOT’unu Yapın

SWOT, bildiğiniz gibi güçlü, zayıf, fırsatlar, tehditlerdir. Eğer görüşmeye gittiğiniz firmaların pazardaki eksikliklerini ve amatörce de olsa kendi çözümlerinizi anlatırsanız emin olun karşı tarafın aklına girebilirsiniz.

4) Corona’da Ne Yapmalı | Kendi SWOT’unuzu Yapın

Burada ki amaçsa kendinizi nerede gördüğünüz. Neticede sizin sektörünüzü de isteyen binlerce genç olabilir. Bu durumda “ Neden seni işe alayım?” dediklerinde kendinizi savunabileceğiniz bir argümanınız olacaktır. Unutmayın siz kendinizi bilmezseniz karşı taraf da anlamaz ve görüşmeleriniz sandığınız kadar verimli geçmeyecektir.

Kendi SWOT’unuzu da yapmak sizi realist davrandıracağından ayağı yere basmayan(pespembe) hayaller yerine, kısa ve orta vade de yerine getirebileceğiniz en azından başlayabileceğiniz bir hayalin peşinden gitmeniz, emin olun daha verimli olacaktır. Kendini bir alanda bir yere konumlandırmanız odaklanmanız açısından mühimdir.

İyi bir Ön Yazı Yazın
İyi bir Ön Yazı Yazın

5) Corona’da Ne Yapmalı | İyi bir Ön Yazı Yazın

Ön yazı, bildiğiniz üzere işverenlere kendinizi ve gelecek plan ve hayallerinizi anlattığınız bir tür yazıdır. İşverenlerin isteme amacı ise sizlerin ne kadar vizyoner olduğunu görebilmektir. Eğer ön yazı nasıl yazılır diye soruyorsanız içeriğimize göz atabilirsiniz.

6) Corona’da Ne Yapmalı | Kariyer Planlamanızı Yapın

Kariyeriniz de dahil olmak üzere bir çok şeyi planlamanız gerekmekte. Bu sizlere zaman, güç, tutku optimizasyonu sağlayacaktır. Unutmayın siz süper kahraman değilsiniz. Kariyer planlaması nasıl yapılmalı diyorsanız içeriğimize göz gezdirebilirsiniz. Verimli zaman yönetimi burada bir başka önemli konu. Smart Hedefler içeriğimizi ziyaret ederek akıllı bir hedefleme yapabilirsiniz. (Tüm içeriklerimiz sizler için : )

Elinizde Olan Varlıkları Birleştirmeyi Öğrenin
Elinizde Olan Varlıkları Birleştirmeyi Öğrenin

7) Corona’da Ne Yapmalı | Elinizde Olan Varlıkları Birleştirmeyi Öğrenin

Herkesin bazı konularda birtakım bilgileri var ama önemli olan o bilgileri doğru bir şekilde harmanlayıp karşı tarafa konsantre bir şekilde sunabilmek. Burada da yaratıcı düşünme geliyor.

Mezun olurken edinilmesi gereken yetkinlikler yazımıza bakarak kendinizi nasıl yaratıcı ve eleştirel düşünmenizi geliştirebileceğinizi görebilirsiniz.

8) Corona’da Ne Yapmalı | Kaizen’i Hayat Felsefeniz Haline Getirin

Kaizen tekniği ile kendinizi daha rahat geliştirebilirsiniz. Örneğin her gün önceki günden %1 daha iyi olsanız 365 gün sonra önceki yıla göre 31 kat daha bilgili olabilirsiniz.

 Bir an Önce Zeigarnik Etkisinden Çıkın
Bir an Önce Zeigarnik Etkisinden Çıkın

9) Corona’da Ne Yapmalı | Bir an Önce Zeigarnik Etkisinden Çıkın

Zeigarnik etkisi, yarım kalan işlerin tamamlanan işlere göre daha fazla zihninizde olması olayına denir. Bu etki orta ve uzun vade de strese neden olacağı için bir an önce zeigarnik etkisinden çıkmak için aksiyon almanız gerek. Zeigarnik etkisi nedir ya diyorsanız sizi içeriğimize bekleriz..

İlginizi Çekebilir: İlişkisel Pazarlama Nedir?

https://ogrencibloglari.net
Ibrahim Aydogdu makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
İnsanlar bu hikayeyi tepki gösterdi.
Yorumları göster Yorumları gizle
Yorumlar: 9 Maddede Gençler Corona’da Ne Yapmalı?
  • 8 Ocak 2021

    Gerçekten yararlı bir yazı olmuş teşekkürler

    Cevap

Bir cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.