Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Giriş

Çoğumuzun hayatının bir parçası olan spor yapmak hakkında doğru bildiğimiz yanlışlar ve yanlış bildiğimiz gerçekler mevcut. Bunlardan bir tanesi de aç karna spor yapmanın kasları eritip eritmediğiyle ilgilidir. Bu konu hakkında birçok farklı görüş var. Özellikle görüşlerin yarısı, aç karna spor yapmanın kasları erittiğini savunuyor. Diğer yarısı ise kasları eritmediğini düşünüyor ama neden ve nasıl olduğunu bilmiyor. Bu yazımda ise yapılan deneyleri ve üstünde araştırılmış makaleleri inceleyeceğim ve aç karna spor yapmakla ilgili düşünülenlerin yanlış mı yoksa doğru mu olduğunu öğreneceğiz.

Tok Karna Spor

Öncelikle vücudumuzun spor yaparken ki işleyişine bakalım. Spordan önce size enerji verecek karbonhidrat gibi besinler tükettiğinizde kaslarınızın üstünde glikojenler birikiyor. Başka bir deyişle vücudumuz bu glikojenleri, enerjiye dönüştürüp kullanmak için kaslarımızın üstünde tutuyor. Bu esnada spor yaparak glikojenleri kullanıyoruz. Spor yapma süremiz uzadığında ve kaslarımızın üstündeki glikojenler tükendiğinde vücudumuz artık yağları yakmaya başlıyor. Bu sebeple yağ yakmayı hedefliyorsanız ve tok karna spor yapacaksanız, kardiyo antrenmanınızı ortalama olarak 30-35 dakikanın üzerinde tutmalısınız. Bu süre kişiden kişiye göre değişmektedir. Ama herkesteki süreç aynıdır: Belli bir süreden sonra kasların üstündeki glikojenler sıfırlanıyor ve vücut enerji için yağları kullanmaya başlıyor. Bu noktada baştaki hedefinize ulaşmış olacaksınız, yağ yakıp kilo kaybedeceksiniz.

Aç Karna Spor

Tok karna spor yaptığımızda vücudumuzun bu süreci nasıl yönettiğini görmüş olduk. Peki spordan önce yemek yemediğimizde, beslenmediğimizde yani aç karna spor yaparken vücudumuzda neler oluyor?

İlk olarak aç karna spor yapmanın kasları eritmeyeceğini düşünen insanlar, kilo vermek isteyenlere her zaman şu cümleyi kullanır: ‘Sabah kalkar kalmaz kardiyo yap ya da koşuya çık. Çok hızlı kilo verirsin.’ Peki neye dayanarak bu tavsiyeyi veriyorlar? Düşündükleri süreci inceleyelim. Vücut, öncelikle mideye giren besinleri enerjiye dönüştürüp kullanabilmek için kaslarımızın üstünde glikojen olarak biriktiriyordu. Gün içinde bu glikojenleri harcıyoruz ve acıktığımız zaman artık kasların üstünde glikojen bulunmuyor. Bu esnada spor yaparsanız yani aç karna spor yaparsanız vücut otomatik olarak yağlardan harcamaya başlıyor.

O zaman senin hedefin kilo vermek ve yağ yakmak ise tok karna spor yaparak niye vakit kaybediyorsun? Çünkü yediğini yakmak için bir süreç harcıyorsun ama hedefin çok önceden yediğini yakmak. Sonuç olarak aç karna spor yapmanın kas eritmeden kilo verdirdiğini düşünen kesim, bu bilgiye dayanarak konuşuyorlar. Doğru olup olmadığını diğer düşünenleri de inceledikten sonra karar verelim.

İkinci olarak bir kesim insan da aç karna spor yapmanın kasları erittiğini savunuyor. Çünkü vücut, kasların üstündeki glikojenleri göremeyince direkt kasları eritmeye başladıklarını düşünüyorlar. Yani kasları enerji olarak kullandığımızı söylüyorlar.

Yağ mı Yakıyoruz, Kas mı Eritiyoruz?
Yağ mı Yakıyoruz, Kas mı Eritiyoruz?

Yağ mı Yakıyoruz, Kas mı Eritiyoruz?

Aç karna spor yapmak ile ilgili iki zıt düşüncede olan grupların hangi bilgilere dayanarak sonuca vardıklarını inceledik. Peki hangisi doğru? İkisi de.

Nasıl ikisi de doğru olabiliyor? Avrupa Endokrinoloji Dergisi 1 Şubat 2002 yılında yapılan bir araştırmaya göre 9 yazar bu ikisinin de doğru olduğunu fakat eksiklikler olduğunu yazmıştır. Yapılan araştırmalara göre aslında kaslarımızın içinde çok küçük yağ hücrelerimiz (IMTG) mevcut. Vücut, olası krizlere karşı enerji olarak kullanmak için bunları depoluyor diyebiliriz. Yağ ihtiyacımız olduğunda vücudumuz, kaslarımızda bulunan bu çok küçük yağ hücrelerimizi kullanıyor. Bu bilginin çok şaşırtıcı bir sonucu var. Yapılan deneyde 1 grup aç karna spor yapıyor, 1 grup da karbonhidrat alarak tok karna spor yapıyor. 3 hafta sonucunda aç karna spor yapanların kaslarındaki yağ hücre miktarında yarıdan fazla kayıp oluyor.

Tok karna spor yapanların kaslarındaki yağ hücrelerinde hiçbir değişiklik olmuyor. Bu durumda zıt düşünceye sahip olan kişilerin iki farklı söyledikleri doğru oluyor. Aç karna spor yaparken kaslarımız içindeki yağ hücreleri yakıldığı için kas ebatlarında küçülme oluyor fakat kaslarımız erimiyor. Eriyen şey yine yağlarımız oluyor. Vücutta işleyen bir süreç daha mevcut. Kriz anlarında enerjiye dönüştürmek için tutulan kaslarımızın içindeki yağ hücreleri kullanıldığı zaman, vücut tekrar depolamak istiyor. Bu sebeple vücut bölgelerimizdeki yağlar, kaslarımızın üstüne aktarılıyor. Aslında sonuç olarak kaslarımızda hiçbir şey değişmiyor.

Aç karna spor yapmanın kasları eriteceğinden korkuyorsanız ve çekiniyorsanız artık tereddüt etmenize gerek yok. Kaslarımız erimiyor ve yağları yakıyoruz.

Aç Karna Spor Yapmadan Önce

Aç karna spor yapmanın vücudumuzda yaratabilecek sonuçları ve vücudumuzun işleyişini inceledikten sonra ‘Hiçbir şey tüketmemeli miyiz?’ veya ‘Hiçbir şey içmemeli miyiz’ soruları aklımıza geliyor. Hedefimiz doğrultusunda aç karna spor yapmadan önce neler içip neler tüketebileceğimizi belirlemeliyiz.

Kahve/ Yeşil Çay/ Su İçmek

Spor yapmadan yarım saat önce sert bir kahve içmemizi önerirler. İşleyiş olarak kahve içmek kalp ritmimizi hızlandırır, kalp ritmimizi hızlandırmak yağları ve karbonhidratları yakmamızı destekler. Peki aç karna kahve içmek herhangi bir olumsuz etki yaratır mı? Bu durum bireyden bireye değişiklik gösterir. Eğer haftanın her günü aç karna spor yapıp öncesinde de aç karna kahve içmek elbette vücudu olumsuz etkileyecektir ve mide ağrıları gibi rahatsızlıklara sebebiyet gösterecektir. Ayrıca haftanın her günü spor yapmak da olumsuz sonuçlar doğurabilir. Fakat aç karna kahve içmek için olumsuz bir etkisi net olarak bilinmese de oluşabilecek kötü durumları minimuma indirmek önemlidir.

Mutlaka uyanır uyanmaz vücudun kaybettiği su miktarının yerini doldurmalıyız. Aç karna su içmeniz yavaşlayan metabolizmanızı hızlandırır, su kaybının yerini doldurur, direncinizi arttırır. Bu sebeple mutlaka uyanır uyanmaz aç karna su için. Sonrasında kahve miktarını aşırıya kaçmadığınız ve aç karna su içmeyi aksatmadığınız sürece aç karna kahve içmek konusunda önünüze engel koymayabilirsiniz. Fakat vücudunuzu en iyi bilen kişinin siz olduğunu göz önüne alırsak vücudunuz için en iyi kararı siz alabilirsiniz.

Aç karna yeşil çay içmenin de aynı şekilde kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Örneğin demir eksikliği rahatsızlığınız varsa yeşil çay, demir emilimini engellediği için aç karna yeşil çay içmek önerilmez. Fakat sizi etkileyecek rahatsızlıklarınız yoksa aç karna yeşil çay içmek direncinizi arttıracak, güne kendinizi daha iyi hissederek başlatacak ve bunun gibi olumlu etkileri olacaktır. Ek olarak, yeşil çay daha çok spora destekleyici içecek olmak yerine diyete destekleyici içecek olarak bilinir.

Bu sebeple aç karna yeşil çay içmek, kilo verdirir düşüncesi yaygındır. Fakat bu bilinenlerin aksine spor yapmaya da destek verir. Çünkü içerdiği kafein sayesinde vücuda uyarıcı etkisi vardır. Aç karna yeşil çay içmek, aç karna spor yapmayı destekler ama midenizin sağlığı için dikkat etmekte fayda var.

Olası sonuçlarını incelediğimiz kahve, yeşil çay ve su tüketimini aç karna spor yapmadan önce düşünebilirsiniz.

İncir Yemek

Aç karna spor yapmadan önce incir yemek popüler bir tavsiyedir. Özellikle aç karna incir yemek, sindirim sistemine iyi gelir ve bağırsakları çalıştırır. 100 gram incirin 79,11 gramı su olduğu için aç karna spor yapmadan önce tüketilmesi sakıncalı olmaz. Eğer amacınız kilo vermek ve yağ yakmak fakat abartıya kaçmadan yapmak ise neden olmasın. Fakat incirin de için de 19,18 gram karbonhidrat olduğunu unutmayın. Aç karna incir yemeden önce hedefinizin ne olduğunu bir kez daha düşünmelisiniz.

Çikolata Yemek

Aç karna çikolata yemek size yüksek miktarda karbonhidrat sağlayacaktır ama sağlıksız karbonhidrat. Özellikle aç karna spor yapma planınızda çikolata yemek çok yanlış bir durum olacaktır. Vücudunuz depolanmış yağları yakmak yerine aç karna çikolata yediğiniz için onu yakmaya çalışacaktır. Spordan önce çikolata yemek sağlıklı bir tercih olmayacaktır.

Bitter çikolata kilo vermeye yardımcı yiyecek olarak haberlerde karşımıza çıkıyor. Günde 1 porsiyon çikolatanın hem psikolojimize hem de beynimize iyi geldiği biliniyor. Fakat buradaki bir porsiyonu bir bütün olarak düşünmemeliyiz. 4 küçük kare çikolata bir porsiyondur. Bu sebeple gün içinde aşırıya kaçmadan tüketebiliriz. Fakat aç karna çikolata yemek, bitter veya sütlü fark etmeden olumlu bir sonuca ulaştırmaz. Ek olarak, olumsuz sonuçları vardır. Aç karna çikolata yemek, kan şekerimizin aniden yükselmesine sebep olur. Bu durumda vücudumuz daha fazla insülin hormonu salgılar. Açlık hissimiz artacaktır. Bu sebeple aç karna çikolata yemek bizi daha fazla acıktıracak.

Sizin Seçiminiz Hangisi?

Harika bir işleyişe ve düzene sahip olan vücudumuzu hangi durumlarda nasıl tepki gösterdiğini inceledik. Aç da olsanız tok da olsanız kaslarınızın erimesi mümkün olmadığını öğrendik. Fakat birkaç duruma da göz atmamız gerekiyor. Seçiminizi yorumlarda bekliyoruz.

Spordan Sonra Beslenme

Aç karna spor yaptıktan sonra kaslarımızın içindeki çok küçük yağ hücrelerini kullandık. Kaslarımızı belli bir yıkıma maruz bıraktık. Eğer spordan sonra vücudumuzun ihtiyacı olan protein ihtiyacını karşılamazsak, aç da olsak tok da olsak kaslarımız eriyecektir. Bu sebeple aç karna spor yapmadan önce midemize bir besinin girip girmemesi fark etmeksizin spordan sonra beslenmemizi aksatmamalıyız.

Açken Enerjimiz Olur mu?

Spordan önce karbonhidrat tüketmenin spor esnasında daha güçlü ve daha enerjik olmamızı sağlayacağını sanıyoruz. Fakat yapılan deneylerde 2 grubun enerjilerinde hiçbir değişiklik gözlenmemiştir. Çünkü aç karna da olsak vücudumuz kullanmak üzere enerji depoluyor. Eğer enerjinizde azalma olacağından çekindiğiniz için aç karna spor yapmıyorsanız, tekrar gözden geçirebilirsiniz.

Diğer Durumlar

Aç karna spor yapıp yapmamanın beraberinde getirdiği istisnai durumlar olabilir. Örneğin düşük tansiyona sahip olduğum için aç karnayken vücudumda yeterli miktarda tuz bulunmuyor ve tuz tutmasını sağlayacak besin tüketmemiş oluyorum. Bu durumda tansiyonum düşebiliyor, fenalaşabiliyorum. Bu gibi durumlar için her zaman kontrollü olmakta fayda var. Herkes, vücudu için en iyi kararı vücudunu gözlemleyerek verir. Siz de vücudunuzu gözlemlemeli ve sizin için en iyi sonucu verebilecek yolu seçmelisiniz.

Sonuç

Spor yapmak vücudumuz için çok önemli bir faaliyettir. Yürümek, koşmak, yüzmek veya hangi tür spor yaparsanız yapın hem fiziksel hem de psikolojik olarak bizi olumlu etkiler. Bu olumlu etkiyi olumsuz etkiye dönüştürmek istemeyiz.

Bu yazımda tok karna ve aç karna spor yaparken vücudumuzda ne gibi değişiklikler olduğunu, vücudumuz nasıl tepki verdiğini ve sürecin nasıl olduğunu inceleyip yorumladım. Sonuç olarak, vücudumuz kaslarımız üstündeki glikojenleri kullanıyor. Bu glikojenleri yemek yiyerek biriktiriyoruz ama aç olduğumuz zaman kaslarımızın üstündeki glikojenler sıfırlanmış oluyor. Aç karna spor yaptığımızda da vücut, kaslarımızın üstündeki glikojenleri bulamadığı için kaslarımızın içindeki yağ hücrelerini yakmaya başlıyor. Spor sonrasında vücudun ihtiyacı besini tükettiğimiz zaman vücut, diğer bölgelerdeki yağları kaslarımıza aktarıyor. Bu sebeple aç karna da tok karna da spor yaptığımızda ve beslenmemize dikkat ettiğimizde kaslarımız erimiyor.

Artık kaslarınız eriyecek diye aç karna spor yapmaktan çekinmenize gerek yok. Gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz.

Referans

Bioscientifica.com Haberi

İlginizi Çekebilir: Teknolojinin En Yeni Gözdesi: Dopamin Orucu

Irem Akbas makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Aç Karna Spor Yapılır mı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.