Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

85 / 100

Merhabalar bu içeriğimde sizlere AQ (Adversity Quotient/Zorluk Katsayısı) nedir, neden önemlidir ondan bahsedeceğim..

Sizlere tabii ki bir sıralama olarak önce IQ sonra EQ ve en sonda da AQ’dan (Zorluk Katsayısı) bahsedeceğim..

Iq nedir
Adversity quotient nedir| i̇lk katsayı: iq

Adversity Quotient Nedir| İlk Katsayı: IQ

IQ deyimi Almanca Intelligenzquotient olarak Alman psikolog Wilhelm Stern tarafından 1912 yılında Alfred Binet ve Theodore Simon‘un tasarladığı gibi zekayı değerlendirmek için ortaya koyduğu bir yöntemdir. IQ bilindiği üzere zeka seviyesini ölçen bir zeka testidir. Uzunca süre IQ baz alınarak işe alım yapılıyordu. Bu aslında Maslow hiyerarşisinde 2-3. sıralar olan iş yapma, mülkiyet güvenliği vb. gibi duygu gerekliliği az olan işler için gerekli bir kıyastı.

Eq nedir
Adversity quotient nedir| eq nedir?

Adversity Quotient Nedir| Duygusal Zeka’nın Ortaya Çıkışı: EQ

Mayer, 1990 yılında “Duygusal Zeka” terimini “kişinin kendi ve diğerlerinin duygu ve duygularını izleme, aralarında ayrım yapma ve bu bilgiyi kişinin düşüncesine ve eylemine rehberlik etmek için kullanma becerisini içeren bir sosyal zeka biçimi” olarak tanımladı. Nedeni ise basitti, artık çalışanlar sadece maaş vs. gibi durumlardan ziyade, sosyal bir hak istiyordu.

Kendilerini yönetecekleri kişinin duygusal zekasının ön planda olmasını istiyorlardı. Mayer’de zaten “Beyinin 2 lobu vardır, tek lobu çalıştırarak geliştiremezsiniz” demişti. Teknolojinin gelişimi ile IQ ikinci plana atıldı ve EQ skorlarına bakılmaya başlandı. Duygusal zeka, IQ’nun tam tersi olarak geliştirilebilir bir zeka türü idi.

EQ’da uzun süredir aranan yetenek/yetkinlikler arasında kendine yer buldu (Hele 2010’lu yıllardan sonra teknolojinin çok hızlı gelişmesi ile EQ tam olarak yerini almıştı.) Maslow hiyerarşisinde 3.-4. sıralar ise EQ’ya aitti. Sevmek, sevilmek, saygı göstermek, özgüven vb. gibi istekler ise bu aşamada giderildi.

Adversity Quotient Nedir| Sorumluluğa tam geçiş: AQ

Günler geçtikçe çalışanlar otonom olmak istiyorlardı. Yavaş yavaş da belli başlı görevler otonom hale getirildi. Daha ucuz, daha efektifti. Tüm konferanslarda, tüm etkinliklerde ” Sorumluluk almak istiyorum, bir şeyleri başarmak istiyorum, hayalimi takip etmek istiyorum” tarzı söylemler çoğaldı. Bu istekler ise;

  • 2000 .com patlaması
  • 2008 dünya krizi
  • 2020 korona ile tavan yaptı.

Ayrıca dünyadaki resesyonlara da bakılırsa, son 20 yılda;

  • 1991 (Daralma: %0,3)
  • 2009 (Daralma: %2,9)
  • 2020 (Beklenen daralma: %6,2) gibi resesyon durumları da olmuştur.

Çalışanlar, otonom olmaya çalışırken 2020’de corona olması tabiri caizse bardağı taşıran son damla olmuştur. Zorluk katsayısı artarsa kişinin kendisi bir o kadar da gelişeceğini (ya da adaptasyondan dolayı gelişmek durumunda kaldığını gördük.)

Adversity Quotient Nedir| Peki Şimdi AQ Yetkinliği Neden Gerekli? Bana Ne Gibi Yetkinlikler Kazandırabilecek?

IQ’nuz sizi klasik sınavlardan geçmenizi, EQ ise işinizi yaparken ki sosyal ayağınızı oluşturmanızı sağlar. Peki AQ ne işe yarar?

AQ, işiniz büyüdüğünde ya da bir takım zorluklar oluştuğunda sizlerin sorunlar karşısında ne kadar ayakta kalabildiğinize bakmakta. Dediğim gibi insanlık otonom olmaya geçiş testleri yaparken elbette ki sorunlar vb. gibi zorluk katsayısı içerecek sıkıntıları gidermeye çalışacağı bir zeka türü olmalı.

AQ’yu iyileştirmenin hayat performansınız, problem çözme vb. gibi hayatınızda bir çok gerekliliğin anahtarı gibi görünüyor. Dünyada bilindiği üzere giderek rekabet gücü sektör fark etmeksizin artırmakta. Bu sonuçları önceden irdeleyip, geleceğini çizen ve yöneten, kısaca riskleri yönetip, zorluklarla baş etmeyi bilen bir kişinin de tabii ki böyle bir yetkinliğe ihtiyacı olacaktır.

Gelecekte (2025/2030 – sonrası) nasıl IQ, EQ isteniliyorsa gelecekte de AQ o denli talep edilecektir.. Girisimci olacaklar (intrapreuner/entrepreuner) artık sadece IQ/EQ değilde AQ yetkinliği elde etmeleri gerek. Bu aşamada ise istenen Maslow hiyerarşisinde son basamak olan kendini gerçekleştirmekti.

AQ üç geniş kategoriye düşen puanlarla test edilebilir;

  • Düşük AQ (0-59): Düşük motivasyon, enerji, performans ve sebat seviyeleri. Olayları felakete uğratma eğilimi.
  • Orta AQ (95-134): Potansiyelin yetersiz kullanımı. Sorunlar önemli ve gereksiz bir bedel alır ve yükselmenizi zorlaştırır.
  • Yüksek AQ (166–200): Olaylar ve bunlara verilen tepkiler hakkında uygun bakış açısını korur. Önemli zorluklara rağmen yukarı doğru ilerlemeye devam edebilir.

Ne yaparsanız yapın, sorun çözemiyorsanız kaybedersiniz.

Bu içeriğimizde IQ, EQ ve AQ’nun neden ortaya çıktığı ve AQ’nun öneminden bahsettim. Diğer yazılarımızda görüşmek üzere…

Kaynakça

Is AQ More Important than EQ and IQ?

İlginizi Çekebilir: Kariyer Planlaması Nedir?

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

https://ogrencibloglari.net
Bu makale sizlere yardımcı oldu mu?
EvetHayır
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Adversity Quotient Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Trendler