Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Karantina günlerinin 2. haftasındayız. Bir kısmımız film, dizi izliyor. Bir kısmımız oyun oynuyor. Bir kısmımızsa kitaplara gömülüyor. Tabi okuyacak yazar ya da kitap bulamayanlarımız da var aramızda. Bu yazımda sizlere Ahmet Ümit’ten, yazım tarzından ve bazı kitaplarından bahsedeceğim. 

Ahmet Ümit Ve Kitapları| Ahmet Ümit Kimdir?

Ahmet Ümit 1960 yılında Gaziantep’te Kilim tüccarı bir baba ve terzi bir annenin 7 çocuğundan en küçüğü olarak dünyaya gözlerini açtı. Lise dönemlerinde çıkan bir kavgadan dolayı 24 arkadaşı ile birlikte Gaziantep Atatürk Lisesinden Diyarbakır Ergani’deki bir liseye sürgün gönderildiler.

Liseyi bitirdikten sonra 1979 yılında Marmara Üniversitesinde Kamu Yönetimi okumaya başladı. Bu yıllarda tanıştığı Vildan Hanım ile evlendi ve Gül isimlerini verdikleri bir kızları dünyaya geldi.

Ahmet Ümit hem şair, hem yazar hem de sıra dışı bir adam. Polisiye romanları bir edebi eser sayılmadığı dönemlerinde yayınladığı kitapları ile ülkedeki en iyi polisiye yazarı haline geldi ve geniş kitleler tarafından çok beğenildi.

Sultanı Öldürmek

Öncelikle kitaplarımız polisiye. Ama her kitabının alt hikayesinde farklı konulara da değiniyor. Mesela Sultanı Öldürmek. Ahmet Ümit’e başlatan kitaptır beni. Eskiden hep tarih okuyan tarihi romanları seven biriydim(ki hala öyle). Annemin tavsiyesiyle içinde tarih de geçtiği için bu polisiye romanı elime aldım.

Kitabın diğer kitaplardan farkları ilk olarak birinci kişinin farklı olması. Diğer kitaplarında olayı anlatan kişi Nevzat Başkomiser iken bu kitapta bir üniversite hocasının ağzından görüyoruz olayları. İkinci olarak da dediğim gibi tarihi de içine katması. Cinayetle beraber Fatih Sultan Mehmet ve kendisi hakkında bir teoriyi de beraberinde götürüyor kitap.

Şahsen bu kitapla yazara hayran kaldım. Roman boyunca süregelen olay örgüsünü hiçbir şekilde sıkmadan anlatması, sürükleyiciliğin baştan sona kadar hep en yüksekte olması, bir an bile katilden emin olamamamız ki kitabın sonunda da katile çok şaşırıyoruz gerek dilin güzelliği gerek karakterlerin kalitesi ve alt hikayeleriyle her açıdan mükemmel bir kitap.

Aşk Köpekliktir

Bir diğer bahsetmek istediğim kitabı da Aşk Köpekliktir. Bu kitaptaki alt konumuz ise anlayacağınız gibi Aşk. Aslında kitap birden fazla hikayeden oluşuyor. Adını aldığı hikaye ise sonuncu ve en uzun olan.

Bu kitaba hayran kalmamın sebebi hikayelerde aşktan doğan farklı farklı ölümlerden bahsedilmesi. Kıskançlık, delilik seri cinayetler ve aşk o kadar iyi harmanlaşmış ki kitapta her hikayeye teker teker aşık oldum. Kitapta diğer kitaplarda gördüğümüz kahramanlarımız yok. Ona rağmen bir eksiklik duymuyoruz. Kesinlikle okumanız gereken kitaplardan biri.

Ahmet Ümit Ve Kitapları| Peki Neden Ahmet Ümit?

O kadar yazar varken neden Ahmet Ümit’i öneriyorum size yukarıda da bahsettiğim gibi sürükleyiciliği ve olay örgüsünü şu ana kadar gördüğüm en iyi işleyen yazarlardan biri.

Benim içinse hiçbir yazarda yapmadığım şeyleri onun kitaplarını okurken yapmam çok önemli. Kitap boyunca karşıma çıkardığı her yan karakterden şüphe ettirmesi, bizzat cinayet soruşturmasına beni de katması ve en önemlisi fark ettirmeden bir bölüm daha okuyayım bir bölüm daha okuyayım derken 100 sayfaları görmem bu yazarın bağımlısı yapan etkenlerden beni.

Eklemek istediğim diğer maddeler:

#En popüler kitaplarından olan Sis ve Gece romanı Turgut Yasalar tarafından Bir Ses Böler Geceyi ise Ersan Arsever tarafında sinemaya uyarlanmıştır.

#Uğur Yücel Karanlıkta Koşanlar dizi film olarak çekildi.

#Aşk Köpekliktir isimli hikayesi ise Akla Kara Tiyatrosu tarafından sahnelendi.

#Kanıt dizisindeki karakterler de bu kitaplarda gördüğümüz karakterler esinlenilmiştir.

Tiyatro ve sinema seviyorsanız bunlara da bakmanızı tavsiye ederim.

Sonuç olarak kesinlikle kaçırmamanız gereken bir yazar. Bu evden çıkmama dönemini üç dört kitabını okuyarak çok tatlı bir şekilde geçirebilirsiniz. Sonraki yazılarda görüşmek üzere.

Kaynakça: Ahmet Ümit

İlginizi Çekebilir: Parasal Mevzular: Yazar Olmak

Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Ahmet Ümit Ve Kitapları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.