içinde

AIESEC: Kültürel Kaynaşma Noktası

Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

aiesec

Herkese merhabalar, bu yazımda benimde içerisinde bulunduğum ve bulunmaktan da oldukça gurur duyduğum bir dernekten bahsedeceğim. Bildiğiniz üzere yurt dışına çıkabilmek adına çok farklı projeler-programlar var. Özellikle öğrenciler için de oldukça verimli ve daha az maliyetli. Erasmus, Erasmus+, Work and Travel vb. AIESEC bunlardan biri aslına bakarsanız.

AIESEC nedir?

AIESEC, II. Dünya Savaşı’ndan sonra dünya barışına katkıda bulunmak amacıyla Avrupalı öğrenciler tarafından 1948 yılında kurulan gençlerin kendi potansiyellerini keşfedebilecekleri ve geliştirebilecekleri uluslararası bir platformdur. Üyelerine hem gelişim hem de yurt dışı staj fırsatı sağlayan bu kurum, dünyanın en büyük öğrenci organizasyonudur. AIESEC Türkiye ise AIESEC Dünyasında en iyi ve en köklü ülkelerden biri olarak faaliyetlerini devam ettirmektedir.

Türkiye’de darbe zamanlarında bile kapatılmayan 2 kurumdan biri olmuştur(1. Kızılay 2. AIESEC). 2015 yılı itibariyle dünyanın 128 ülkesinde faaliyet göstermekte ve yaklaşık 90.000 üyesi bulunmaktadır. Türkiye’de 1954 yılında faaliyete geçmiş, 14 şubesiyle (Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İstanbul Asya, Batı İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, KKTC-Doğu Akdeniz) faaliyet göstermektedir.
+3025.jpg
AIESEC ne anlama geliyor ? Fransızca açılımı ”Association Internationale des Étudiants en Sciences Économiques et Commerciales’’ olan AIESEC, Türkiye’de ”Türkiye İktisadi ve Ticari İlimler Talebeleri Staj Komitesi Derneği’’ açılımı ile bilinmektedir.

Bunlar:

  • Kişisel Farkındalık,
  • Çözüm Odaklılık,
  • Dünya Vatandaşlığı,
  • Başkalarını Etkileyebilmek.

18-30 yaşındaki herkes başvuruda bulunabiliyor ve öğrenciler için de okuduğunuz bölümünüz ne olduğuna bakılmaksızın AIESEC’te ilgi duyduğunuz alanlar ile ilgili fırsatlar bulabilirsiniz. Programlarımız ve fırsatlarımızın çeşitliliği, yeteneklerinizi geliştirmenize ve liderlik potansiyelinizi açığa çıkartmaya yardımcı olacaktır. İlk adımı at ve kariyerine bir adım önde başla!

Cesaretli olmakta demektir bir bakıma çünkü kolay değildir bilmediğin bir ülkeye gitmek ve orada farklı ülkelerden insanlarla ortak bir amaç için bir çatı altında birleşmek ve bir şeyler paylaşmak. Bu sizin hayattaki zayıf ve güçlü yönlerinizin ortaya çıkmasına yardımcı olacaktır ve bakış açınızı da oldukça değiştirecektir. Evinize döndüğünüzde artık hayata daha farklı bir pencereden baktığınızı fark edeceksiniz.

3 farklı program sunuyor bize bunlar, global volunteerglobal entrepreneur, global talent. Bunları da açacak olursak…

Global Volunteer nedir?

+2015Sosyal Sorumluluk Projelerini kapsamaktadır. Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine katkı sağlayan uluslararası en büyük program ile farklı bir ülkede gönüllü olarak 6-8 hafta süren projelere katılım göstererek kişisel gelişiminize katkıda bulunacaksın. Yurt dışında host family ile yaşayıp, farklı kültürlerden oluşan takımlarla çalışacaksın.

Bu süreçte konfor alanının dışına çıkarak güçlü ve zayıf yönlerini tecrübe yaşayarak öğreneceksin. Katıldığın projedeki bireylere kendi kültürünü tanıtacaksın. Toplumsal gerçekleri yaşayarak öğreneceksin. Toplumsal gerçekleri yaşayarak, deneyimleyerek öğreneceksin.

Peki bu programa nasıl katılım sağlayacaksın?
‘’ aiesec.org ‘’ sitesine girip ‘’Sign Up’’ yazan yere tıklayıp profil oluşturman gerekiyor. Bunu bir facebook profili gibi düşünebilirsin. Kendi bilgilerini eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurup profil oluşturma aşamasını tanımladıktan sonra tekrar aynı sayfaya yönlendiriliyorsun Global Volunteer kısmını seçip ve deneyimlerine -yeteneklerine en uygun olan projeleri, gitmek istediğin tarihler ve ülkeleri filtreleyerek incelemeye hak kazanacaksın. Aynı anda birden fazla projeye başvurabilirsin. Başvurduğun projeler için proje sorumlusu ile Skype üzerinden veya da kendini tanıtan bir İngilizce video çekmen gerekiyor. Online gerçekleşecek mülakatlarda kendini ve tecrübelerini en doğru şekilde ifade etmeyi unutma.

Son olarak da… Tebrikler! Kabul aldın, artık danışmanlık ücretini yatırıp, davet mektubun ile vizeye başvurup, uçak biletini alıp, bavulunu hazırlamaya başlayabilirsin.

Global Entrepreneur nedir?

+1992.jpg

Kısa Dönemli Yapılan Staj projeleridir.6-12 hafta süren projelere katılım sağlayarak iş dünyasına atacağınız ilk adım sizin kişisel gelişiminize katkı sağlayacaktır. Kariyerimize attığımız ilk adım olan staj deneyimi bildiğiniz üzere oldukça önemlidir. Stajını yurt dışında yapmak ise seni bir adım daha öne geçirecektir. Konaklamınız Global Volunteer da olduğu gibi host familyler tarafından sağlanıyor ve projeden projeye farklılık gösterebildiği gibi kimi projelerde öğününüzde karşılanmaktadır.

Peki bu programa nasıl katılım sağlayacaksın?

Siteye kaydını bıraktıktan sonra tüm uluslararası fırsatların bulunduğu sayfaya yönlendirileceksin. Profilini tamamlayarak stajları görmeye hak kazanacaksın. Kurumsal Stajlar için ‘’Global Entrepreneur’’  kısımını seçmelisin deneyimlerine -yeteneklerine en uygun olan projeleri, gitmek istediğin tarihler ve ülkeleri filtreleyerek incelemeye hak kazanacaksın.

Aynı anda birden fazla projeye başvurabilirsin. Başvurduğun stajlar için start-up yetkilileri ile mülakatlara gireceksin. Online gerçekleşecek mülakatlarda kendini ve tecrübelerini en doğru şekilde ifade etmeyi unutma.
Son olarak… Kısa Dönemli Staja kabul edildin. Şimdi yapman gereken tek şey AIESEC tarafından istenen yasal belgeleri sağlamak, danışmanlık ücretini ödemek.

Global Talent nedir?

+9999.jpg

Uzun Dönemli Yapılan Staj projeleridir. Daha çok mezunların başvuruda bulunmasının daha sağlıklı olduğu projelerdir.6-78 hafta süren projelerdir. Global Entrepreneur’dan farkı bu programda konaklaman AIESEC tarafından karşılanmıyor çünkü uzun dönemli projeler maaşlı olduğundan ötürü.

Ama yine AIESEC sana kolaylık sunuyor ve kalacağın yer konusunda sana yardımcı olup daha cüzi bir fiyata tutmanı-kiralamanı sağlıyor.

Peki bu programa nasıl katılım sağlayacaksın?Siteye kaydını bıraktıktan sonra tüm uluslararası fırsatların bulunduğu sayfaya yönlendirileceksin. Profilini tamamlayarak stajları görmeye hak kazanacaksın. Kurumsal Stajlar için ‘’Global Talent’’  kısımını seçmelisin deneyimlerine -yeteneklerine en uygun olan projeleri, gitmek istediğin tarihler ve ülkeleri filtreleyerek incelemeye hak kazanacaksın. Aynı anda birden fazla projeye başvurabilirsin. Başvurduğun stajlar için şirket yetkilileri ile mülakatlara gireceksin. Online gerçekleşecek mülakatlarda kendini ve tecrübelerini en doğru şekilde ifade etmeyi unutma.Son olarak…

Uzun Dönemli Staja kabul edildin. Şimdi yapman gereken tek şey AIESEC tarafından istenen yasal belgeleri sağlamak, danışmanlık ücretini ödemek. Bulunduğun şehre en yakın AIESEC ofisine gidip projeler hakkında bilgi alabilir, projeye başvuruda bulunabilirsin. Bu arada son olarak söylemeyi unuttum. Bu süreçlerde sürekli olarak EP Buddy dediğimiz AIESEC gönüllüleri her adımda size yardımcı oluyor.

Eşleştiğiniz ülkeye gittiğinizde de havalimanında karşılanacaksınız ve sürekli o ülkedeki AIESEC ofisiyle iletişim halinde olacaksın. Tabii EP Buddy’n ile de iletişimde olacaksın. Onlara projelerle alakalı aklınıza takılan soruları çekinmeden sorabilirsiniz. Aklınızda bir adet bile soru işareti kalsın istemeyiz

Eee O Zaaman Ne Bekliyorsun Hadi Başvuralım

+512521.jpg

Aiesec.org

İlginizi Çekebilir: İtalya’da Erasmus Yapmanız İçin 6 Neden

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Anonim tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Üniversitede Hayatlar Neden – Nasıl Değişir

Kendi Silikon Vadimizi Kurmaya Ne Kadar Yakınız?