Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

76 / 100

AIESEC mülakatım nasıl geçti ? Mülakatta neler sordular ? Nasıl cevaplar verdim ? hepsinin cevabı bu yazıda.

Aiesec mülakati
İlk başvurulardan sonra mülakat için beklemeye başladım. İlk yaptığım başvurularda seçtiğim 3 proje de Sri Lanka projesiydi. Mail adresime AIESEC Sri Lanka şubesinden bir mesaj aldım. Nimesha diye bir kızla mülakat yapacaktım ve benimle iletişim adresini paylaşmıştı. Whatsapp tan konuştuk önce ne zaman müsait olduğumu sordu. Müsait olduğum zamanı söyledim tabi bu sırada fazla heyecanlıyım çünkü ingilizcem çok kötü…

Aiesec volunteer project
Aiesec gönüllülük projesi

 
Nimesha tam söylediğim zamanda beni aradı ama internette yaşadığım sorun yüzünden tam olarak anlaşamadık. Ben de ona eğer isterse bir birimize ses kaydı atabileceğimizi söyledim. Kabul etti.
Aiesec başvurusuBenden ilk olarak kendimden bahsetmemi istedi. Bende okulumdan, hobilerimden, biraz hayat görüşümden bahsettim. Sonra neden bu proje diye sordu. Bende Sri Lankayı çok merak ettiğimi çok farklı bir kültür olduğu için ve ben farklı kültürler öğrenmek istediğim için seçtiğimi, insanlara yardım etmeyi çok sevdiğimi, bunun bana huzur verdiğini, uzak ve farklı bir yere gidersem daha farklı bir hayat deneyimi yaşayıp daha çok şey öğreneceğimi ve hayata bakış açımın öğrenmek ve öğretmek olduğunu söyledim. Bu proje için neden seni seçmeliyiz? dedi.
Bende ”çünkü Sri Lanka da olmayı ve bu projede yer almayı gerçekten
çok istiyorum ve oraya uyum sağlayabileceğimi düşünüyorum” dedim. Sonrasın da her

Aiesec başvurusu
Aiesec başvurusu

fırsatta ingilizcemin çok iyi olmadığını ama bunun için çok çabaladığımı ve oraya gidene kadar da daha iyi olacağını söyledim. Çok akıcı olmasa da anlaşılabilir bir dili vardı. ne söylediğini anlayabiliyordum. Mülakata girmeden önce aksan farklılığından dolayı da korkuyordum birazcık. ^^Küçük bir dip not: bu söylediğim şeyleri daha önce google translate yardımıyla çevirip bir kaç kez okudum. ^^
Mülakat bu şekilde bitti.
O gün içerisinde onay mektubunu aldım.
Aiesec kabul mektubu
Tayvan projesi için başvuru yaptığımda da yine internet problemi yaşadık. İnternet problemi yaşamamız işime geldi çünkü asyalıların aksanından kaynaklı olarak karşı tarafı tam anlayamıyordum. Daha sonra karşı tarafa onu anlayamadığımı eğer mümkünse mesaj atabileceğini söyledim. Karşı taraf da bunu kabul etti. Ben ona ses kaydı attım o bana yazarak soru sordu ve bu şekilde 2 saat süren bir mülakat oldu. Yine benzer sorular sordu. Ancak başvuru yaptığım proje çocuklara ingilizce öğretmek üstüne olan bir proje olduğu için, çocuklara olan ilgimden çokça bahsettim.
Burada değişik gelen bir soru ”bir sosyal sorundan bahseder misin? ve bu sosyal sorun için enin önerin nedir ?” oldu.
Bende bu soruya en son SriLanka’da olan terör saldırından bahsedip savaşların bitmesi için insanların daha çok öğrenmesi gerektiğini yalnızca dersler değil, daha farklı kültürler de öğrenmeleri gerektiğini düşündüğümü, kültür alışverişi yaparak dünya barışını sağlayabileceğimizi ve bu düşünceyi yeni nesle aktarmamız gerektiğini söyledim. Karşı taraf bana konuşmamdan dolayı teşekkür etti ve kısa sürede dönüş yapacağını söyledi.
Aiesec mülakat konuşması
Tayvandan geri dönüşü 3 gün sonra aldım. Aslında bu biraz uzun bir süre. Kabul mektubu mailime geldi.
Her proje için geçerli değil tabi ki ama ingilizce seviyenin çok da yüksek olmasını beklemiyorlar. o yüzdn bu konuda çok da endişelenme. – Mesela italya gibi ülkelerde ve daha çok ingilizce öğretmeye dayalı projelerde ingilizce seviyen önemli.- Asıl istedikleri bu projeye gerçekten gitmek istiyor musun ? bu proje için yararlı olacak mısın ? Yoksa sadece bir ülke göreyim Türkiye’den uzaklaşayım kafasında mısın ? Oraya gittiğinde çok da iyi bir evde kalmayabilirsin köyde olabilirsin bazı zorluklar yaşayabilirsin sen bunları kabul ediyor musun? Önce bunun mülakatını kendinle yapman gerekiyor…
Mülakat süreçleri bu şekildeydi okuduğun için teşekkür ederim. Başka bir yazıda tekrar görüşelim..

İlginizi Çekebilir : WWF’in 10 Adımlık Gelecek Atılımı

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Bu makale sizlere yardımcı oldu mu?
EvetHayır
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Aıesec Mülakatı Nasıl Oldu?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Trendler