Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Aile İçi İletişim

Daha ilk doğduğumuz andan itibaren dış dünya ile bağlantı kurmaya başlarız. İletişimimiz ailede başlar ve toplum içine girmemizle devam eder. Bireyler için aile, yaşantımızın ilk evresinde en temel kavram ve davranışların öğrenildiği, şekillendiği yerdir. Aile içi iletişim, aile bireylerinin birbirlerine karşı davranışları, yaklaşımları, hitap tarzları, sevinçleri, üzüntüleri paylaşmasıdır. Aile içi iletişim, ailedeki yaşam tarzıdır. Aile içinde kurulan iletişim hayatımızın her noktasında bizi etkiliyor. Birey aile içinde öğrendiği normlarla (kurallar) topluma uyum sağlar ve düzen böyle devam eder.

Aile İçi İletişim Neden Önemli?

Etkili bir iletişim, aile üyelerinin birbirlerinin düşüncelerini ve duygularını daha iyi anlamasını sağlar. Aile içi iletişimin iyi olduğu ortamlarda aile üyelerinin birbirlerine olan davranışları, olaylara karşı tepkileri daha sağlıklı olur. Etkili iletişim, yardımlaşma, paylaşma, işbirliği gibi olumlu davranışlara yol açar. Aile içi iletişimin iyi olduğu aile ortamları çocukların gelişimi için oldukça önemlidir. Çok iyi gözlemci olan çocuklar, aile üyelerinin birbirleriyle olan ilişkilerini, iletişimlerini dikkatle izler ve buna göre sonuçlar çıkarıp tepki gösterirler. Aile içindeki iletişim, çocukların kişiliklerinin oluşumunda en önemli faktörlerden biridir. Örneğin dikkatle dinlenilen çocuk kendisine saygı duyulduğunu öğrenir ve bu da kendisine karşı tutumunu şekillendirir. Eğer çocuk dinlenilmeyip anlaşılmazsa, kendisinin değersiz olduğu fikrine kapılabilir. Bunun gibi olumsuz etkiler kalıcı olabilir.

Aile İçi İletişim Nasıl Olmalı?

  • Öncelikle konuşmaktan daha önemlisi dinlemektir. Sadece kendi beklentilerinizi anlatmamalı, karşı tarafın ilettiği mesajları dikkatle dinlemelisiniz. Dikkatli dinlediğinizi karşı tarafa da hissettirmelisiniz.
  • Aile üyeleri birbirlerinin kendine özgü bir kişiliği olduğunu bilmeli ve bunu kabul etmeli. Bu özelliklere değer vermeli, belli bir kalıba sokmaya çalışmamalısınız.
  • İletişim açık ve net olmalıdır. Bireyler birbirlerini doğru anladığından emin olmalı. Sizi üzen, mutlu eden şeyleri ve beklentilerinizi açık bir şekilde ifade etmelisiniz.
  • Ailede koşulsuz sevgi vardır. Aile üyeleri birbirlerini koşulsuz sevdiklerini ifade etmeli ve hissettirmelidir. Çocuklara karşı “böyle yaparsan seni sevemem, annen- baban olmayız” gibi cümleler asla kurmamalısınız.
  • Aile içerisinde bir kural koyulduğu zaman bunun nedenlerini açıkça anlatmalısınız ve kuralları değiştirmemelisiniz.
  • İletişim kurarken birbirinize karşı üstünlük kurmamalısınız. Birbirinizi kısıtlamadan, baskı altında bırakmadan iletişim kurmalısınız.
  • Çocuklar anne ve babalarını kendilerine örnek alırlar. Anne babanın her söylediğini doğru,  iyi kabul ederler. Bu yüzden anne- baba olarak sizler çocuklarınızın nasıl davranmasını istiyorsanız önce kendiniz öyle davranmalısınız.
  • Eşler çocuklarının yanlarında konuşmalarına dikkat etmeli ve onların yanında tartışmamalılar. Biri öfkeliyken diğeri onu sakinleştirmeye çalışmalı.

Çocuklar hata yaptıklarında onlara kızmak, şiddet göstermek yerine onunla sakince konuşup, empati yapmasını sağlayarak olumsuz davranışlardan vazgeçirmeye çalışılmalı.

Pandemide Aile İçi İletişim
Pandemide Aile İçi İletişim

Pandemide Aile İçi İletişim

 Dünya sağlık örgütü tarafından, koronavirüs (COVİD-19) salgını Mart 2020 tarihinde pandemi olarak tanımlanmıştır. Pandemi, eğitim-öğretim hayatı, sosyal hayatı, mesleki yaşantı gibi pek çok yaşam alanını kısıtlamıştır. Alışık olduğumuz yaşam şartlarından tamamen farklı olan bu düzene tüm dünya alışmak zorunda kalmıştır. Bu süreçle birlikte getirilen belirli kısıtlamalar sebebiyle ruh sağlığı, aile ilişkileri bazında çeşitli zorluklar da ortaya çıkmıştır. Peki biz pandemi sürecinin aile içi iletişimimizi nasıl etkilediğini biliyor muyuz? Dilerseniz bu yazımda bunu beraber inceleyelim.

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 sadece fizyolojik değil psikolojik olarak da çok fazla zarar verdi. Hayatımızı tamamen değiştiren pandemi aile içi iletişimimizi değiştirdi ve etkiledi. Pandeminin ilk zamanlarında ailemizle daha fazla vakit geçireceğimizi, aile içi iletişimimize olumlu etki edeceğini düşünüp bu durumu bir fırsat olarak görmüştük. Ancak zaman ilerledikçe durum biraz değişti.

 Pandemi döneminde insanların eve kapanmasıyla sadece sosyal değil psikolojik izolasyonda oluşmuş oldu. Bu süreçte bireyler içe kapanma, diğer insanlardan uzaklaşma, yabancılaşma gibi durumlarla karşı karşıya kaldılar. Zamanın çoğunu evde geçiren aile üyeleri, sağlık sorunları, sosyal ve ekonomik sorunların artmasıyla stres altına girdiler. Ebeveynlerin işlerini evden yürütmek zorunda kalması, çocukların eğitimlerine evde devam etmek zorunda kalmaları, oyun alanlarının ve sosyal hayatın tamamen kısıtlanmış olması bireyleri farklı ruhsal sıkıntılar çekmesine sebep oldu. Stres altında olan ebeveynlerin birbirlerine ve çocuklarına tahammülleri zamanla azaldı. Artık zorlanan ebeveynlerin çocuklarına göstermiş oldukları bazı yanlış tepkiler çocukların da problemli davranışlarını arttırmasıyla bir kısır döngüye yol açtı ve pandemi aile içi iletimini olumsuz etkilemeye başladı.

Pandemide Aile İçi İletişimde En Çok Kim Etkilendi?

 Pandeminin aile içi iletişiminde yarattığı sorunlar en çok da çiftleri etkiledi. Araştırmalara göre 2020 yılında boşanmalar önceki yıllara göre %34 artış göstermektedir. Pandemi sürecinde alışık olduğumuzun dışında bir yaşam şekline ayak uydurmak  zorunda kalan çiftler bu düzene alışmakta epey zorlandılar. İlk başlarda birlikte vakit geçirmek keyif verse de  zamanla bu durumun olumsuz yanlarını daha fazla hissetmeye başladılar. Bireylerin ekonomik sıkıntıları, sağlık sorunları ile artan stresleri beraberinde tartışmaları ve tahammülsüzlükleri getirdi. Bütün bunların sonucunda iletişimde seslerin yükseldiği, aile içi tartışmaların arttığı, şiddete varan olayların yaşanması kaçınılmaz oldu.

Araştırmalara göre izolasyon sürecinde eşler birbirlerini daha yeni tanımaya başladıklarını, aslında çok farklı olduklarını, aynı düşünmediklerini ifade etmişler. Bu düşüncede olan bireyler pandemiden önceki yaşamlarında problem haline gelmeyecek konuları bu süreçte ciddi sorun haline getirebiliyorlar. Bütün bu gerginliğin sonucunda çiftler ayrılığı bir çözüm yolu olarak görüyorlar.

Çocukları olan çiftler için durum biraz daha farklı. Çocuklar için aileleri ile vakit geçirmek onların gelişimine ne kadar faydalı olsa da pandeminin aile içi iletişimini olumsuz etkilemiş olması bu faydayı en aza indirdi. Çocukların okulda arkadaşlarıyla ve eğitmenleriyle içerisinde bulundukları duygusal ve fiziksel etkileşim , onların gelişimlerindeki en önemli yardımcı unsurdu.  Okulların kapatılması, çocukların hem eğitimlerine hem de sosyal hayatlarına zarar verdi.

Pandemi sürecinde bu düzenin tamamen bozulmasıyla alışık oldukları hareketliliği evde göstermeye çalıştılar. Ancak ev sınırları eski düzenlerindeki gibi hareket etmelerine izin vermedi. Bu sıkıntıları yaşayan çocuklar çoğu zaman ebeveynlerinin stresleriyle de karşı karşıya kaldılar. Ebeveynlerin içinde bulundukları ekonomik sıkıntılar, belirsizlikler ve aralarında olan iletişim sorunlarını çocuklara yansıtmaları, onların psikolojilerini daha da kötü etkileyip evlerde gergin anlar yaşanmasına ve aile içi iletişimin tamamen bozulmasına sebep oldu.

Aile İçi İletişim Düzelmesi İçin Ne Yapılmalı
Aile İçi İletişim Düzelmesi İçin Ne Yapılmalı?

Aile İçi İletişim Düzelmesi İçin Ne Yapılmalı?

Peki pandeminin aile içi iletişimine olumsuz etkisinden en az zararla nasıl kurtulabiliriz?

Öncelikle en büyük sorunumuz olan iletişimi doğru gerçekleştirmeliyiz. Pandeminin aile içi iletişimimize olumsuz etkilerinin farkına varıp iletişim yollarımızı değiştirebiliriz. Sorunlarımızı her zaman aynı yoldan çözmeye çalışmak bizi daha büyük problemlerle baş etmek zorunda bırakabilir. Bu tür durumlarda ısrarcı davranmak sizi ve karşınızdakini fazlasıyla yıpratır. Bireyler her zaman birbirlerine şefkat göstermeli, birbirlerine nezaketle yaklaşmalılar. Ebeveynler birbirlerine ve çocuklarına saygı göstermeliler. Bireyler birbirlerinin ve çocuklarının sorunlarını göz ardı etmemeliler. Sorunları birlikte hareket ederek, konuşarak çözmeliler.

Ebeveynler özellikle çocuklarının sorunlarını çözerken onların yanında olduklarını sadece sözle ifade etmeyip bunu onlara hissettirmeliler. Çocuklarlar iletişimlerinde emir kipi kullanmak yerine daha nazik, daha yumuşak kelimelerle konuşmalılar. Aile üyeleri sürekli birbirlerinin kusurlarını söyleyip, üstünlük çabalarına girmemeliler. Evde ki düzeni sabit tutmak için beraber hareket etmeliler. Unutmayın ki çocuklar söylenilenleri yapmakta zorluk çekerler ama ebeveynlerini  çok iyi taklit edebilirler.

Bu yüzden onların  dinlemekten çok izlediklerini unutmadan hareket edilmeli. Bu şekilde daha sağlıklı bir iletişim kurulabilir.En önemlisi de ailenizle birlikte zaman geçirmek, karşılıklı sohbet etmek, yemek yemek, kitap okumak vs. etkinlikler sıkıntılarınızı bir nebze unutmanıza ve evin huzurunu korumanıza yardımcı olacaktır.

 Pandemi sadece sizi değil, milyonlarca insanı olumsuz etkiledi. İnsanlar farklı sıkıntılarla karşı karşıya kaldılar. Bu sıkıntıların en yaygını da pandeminin aile içi iletişimine olumsuz etkisi oldu. Yazımda bu sorunların, olumsuz etkilerin ve bazı basit çözümlerinden bahsettim. Ancak her zaman bütün çözümler bizim elimizde değildir bazen gücümüz her şeye yetmeyebilir. Yorulduğunuzu, bulduğunuz çözümlerin sorunları çözmeye yeterli olmadığını hissederseniz yardım almaktan asla çekinmemelisiniz. Sorunlarınızı çözmek için bir uzmandan yardım almanız sizin ve ailenizin sorunlarla başa çıkmanızı kolaylaştırır.

Bu içeriğimde sizlere aile içi iletişim nedir? Pandemide aile içi iletişim hakkında bilgiler verdim. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

İlginizi Çekebilir: Covid-19’u 5 Soruda bir de Bizden Dinleyin

Sena Turkben makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Aile İçi İletişim Nedir? Aile İçi İletişim Nasıl Olmalı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.