Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

87 / 100

Akıllı Kadınların Markalaşma Rehberi| Akıllı Kadınlar

Merhaba sevgili dostum bu yazımda iş hayatı ve kadınlar üzerinde duracağız. Ataerkil düzenin getirdiği bazı kalıpların, kadınların iş hayatında barınmasını ne yönde etkilediği, kadınların stratejik olma, duygusallık ve güçlülük algısını nasıl bir arada tutabileceği gibi konulardan bahsetmek istiyorum. Catherine Kaputa ‘nın “Markalaşan Kadınlar” isimli kitabı önderliğinde bu yazımı sizlerle buluşturacağım.
İş dünyasının geleceğini anlamak ve  dönüşümü, değişimi yönetmek için bir farkındalık yaratmamız gerekiyor. Biliyoruz ki,  20.yy ın büyük bir kısmında, kadınlar ev hayatı ve aileye odaklanmıştı. Sanayi devrimi ile birlikte,  mevcut dönemin temelleri baskın şekilde  atılmış oldu.

Şunu kabullenmeliyiz ki; ekonomik gerçeğimiz oldukça yeni. 1950 ve 1960 larda kadınlar sadece hemşire ve öğretmen olabilirken, 1970 lerde  bir özgürleşme ışığı doğdu. “Bizler her şey olabilir her şeyi yapabilirdik” ama bunun bir bedeli olacaktı tabii ” Süper Kadın ” olmalıydık :)… Sonraları ise bilim, kadın refahı için devrim niteliğinde oldu.

Bir sorun hep kafaları kurcalıyordu daima… Kadınlar, erkeklerin çalıştığı iş yerlerinin kapısına gitmek durumunda kaldı. Aynı zamanda biyolojik farkımız, görmezden gelmeye çalıştığımız bir zayıflık gibi algılanıyordu… Kadınlar olarak, cinsiyete dayalı pek çok güçlü yanımızı, yaş ilerledikçe ve kendini, öğrenmeye ve gelişmeye adadıkça öğreniyoruz. Bunu hızlandırmak için deneyim kazanmanın önemi de paha biçilemez. . Her ne kadar kadın ve erkek olarak ayrım taraftarı olmasam da bu yazıda olabildiğine veri eşliğinde ilerleyeceğiz.  Cinsiyetçilikten ziyade, “İnsan ” olarak ele almakla yetinmek,  tercihim olsun isterdim iş hayatı için. Fakat toplum normallerimizin temelini attığı ve sebep olduğu üzere, kendimi bunları yazarken buluyorum.

Kadın beyni yüzde 9 daha küçükken, en az erkek beyni kadar beyin hücresine sahip. Ancak erkekler zekalarını abartma eğilimindeyken, kadınlar küçümsemeye yatkındır.
Kadınlar olarak, sözel hünerlerimize dayanan güçlü özelliklere ve  bağlantı kurma becerisine sahibiz. Ayrıca kadınlarda bulunan östrojenin ve oksitosinin empati ve içgörünün yükselmesine neden olduğu, bilimsel olarak da kanıtlandı.. Bu karakter özellikleri marka  kurmada esas olarak kabul edilebilir ..Kişisel tarzımız ve gardrobumuzun çeşitliliği bile güçlü bir görsel; kimlik kurmada bir avantajdır hoş zaten düşünürsek, bir erkek bir hafta aynı gömlekle işe geldiğinde dikkat çekmezken, kadınlar göze batar 🙂
Anlamlandırmakta güçlük çekilen biçimde bazı kadınlar, kadın erkek farklılıklarını bile, geçmişteki önyargılarından dolayı ürkeklikle karşılıyor.
Amacım kesinlikle adil olmayan çıktıları sürdürmek ya da kaosu anlatmak değil.  Kadın zihninin benzersizliğine ve her birimizin biricik oluşuna yeni yorumlar  katmak. Kadınların başarıyı yakalaması için yeni içgörüler sunmak.

Catherine Kaputa kitabında, çok çalışma ve markalaşmanın başarıyı getireceğini ileri sürüyor. Tabii  güncel taktikler olmadan hiçbir markanın devamlılık sağlayamayacağını da belirtiyor…
İster bir yönetici olalım, ister genç bir girişimci ya da sanatçı, danışman, hatta bir anne olalım, piyasada olumlu bir algı yaratmamız gerekiyor. Genlerimizde mevcut olan yetenekleri nasıl ortaya çıkaracağımız ve kendi oyunumuzu erkeklerin oynadığı gibi değil, nasıl “Kadın Gibi” oynayacağımızı bilmemiz gerekiyor. Çünkü erkek gibi oynamak, bizde geri tepecek 🙂
“Bir erkek işe giderken cinsiyetine özgü davranışları nasıl evde bırakmıyorsa, kadınlar da böyle yapmalı nitekim öyle değil mi? :)”

Şimdi dilerseniz akıllı kadınların markalaşmada nasıl yol izlediklerine geçelim;

Akıllı kadınlar| marka
Akıllı kadınlar| marka

Akıllı Kadınların Markalaşma Rehberi| Özgün Kişisel Markalaşma Sanatı ve başarı için markalaşmak

Kendinizi bir fikirle ilişkilendirin

Bebek elbiseleri dikiyoruz ve satıyoruz diyelim ki… Oldukça basit bir iş gibi duruyor. Kendimizi bir elbise dikici olarak tanıtmak var, birde  küçüklükten beri bebek baktığımızı ve bebekler için daha kullanışlı elbiseler, mama döküldüğünde kolay çıkan kumaştan yapılan ürünler sattığımız söylemek var.. Olayın rotası tamamen değişti, öyle değil mi? Bir hikaye ve duygu kattık. Özünde markalaşma da bir fikri veya ürünü kendinle ilişkilendirmekte yatar.

  İç eleştirmenini sustur

İç eleştirmen nedir ve neyden beslenir? İç eleştirmeni besleyen korkudur sevgili dostum. Yeterince iyi olamama, aşırıya kaçma, beğenilmeme korkusu  vs…  Bu iç sesi susturmazsan ve kendi markanın yaratmazsan başkaları senin adına yaratacaktır.

Büyütmek İstediğin Şeyi İçinde Besle

Neyi deneyimlediğin, neye odaklandığın nöronlarının yapısına, şekline, sayısına ve bağlantılar arası güce bile etki ediyor.
Kontrol edebildiğin şeylere  ve artı yönlerine odaklan. “Sahip olduğun en büyük artı kendinsin.”
Ünvanını unutup katabileceğin değere odaklan.

Akıllı Kadınların Markalaşma Rehberi| Duygusal zekanın kadınlara sağladığı avantajlar

Kadınlar olarak, duygusal markalaşmayı kullanmak için güçlü bir mekanizmamız var “empati gücümüz”.
Empati yalnızca biyolojik bir içgüdü değil sosyal bir araç olabilir!! Tabii bu durumun bizlerde yarattığı dezavantajlar da mevcut. Hormonel durumlardan ötürü fazla duygusallık gibi..
Karşınızdakine fazla duygusal gözükmek istemeseniz bile, sert davranmaya çalışmayın. Bu bir kadın için ölümcül markalaşma imiş 🙂 bu, insanların sizinle bağ kurmasını zorlaştıracaktır. Unutmayın “Siz Sizsiniz” 🙂
Dezavantajlara gelirsek;  araştırmalar  kadınların üzüntü ve depresyona tutulma riskinin erkeklerden iki kat fazla olduğunu gösteriyor.

Sezgiselliğinizi kullanın

Sezgi bir şeyi mantık yürütmeden anında bilme hissidir. Bilinçaltımızın sayesinde sezinleriz. İçinizdeki sesi de mutlaka dinleyin  🙂

Net ve açık olun

Düz konuşma en iyisidir. Genelde kadınlara baktığımızda istekler ön plandadır. Çantamı taşır mısın, şunu götürür müsün vs.. Fakat gerçek bir hanımefendi zor durumda kurtarılmayı beklemez öyle değil mi?..
Net şekilde ricanızı ifade edin ve gerekiyorsa sorumluluk almaktan çekinmeyin!!
Net olmaya özen göstermek çok mühim. Unutmayalım,  çok konuşmak iyi iletişim kurduğumuz anlamına gelmez. Aşırı yumuşak dil de  kafa karıştırıcıdır. Kelimelerin gücüne ve sesinize güvenin. “Kelimeler Sadece Kelimeler Değildir!!”. İfade güçlendikçe, kontrol edilemeyecek hale gelebilir.

Azim

Akıllı Kadınların Markalaşma Rehberi| Görünüş ve güç, Görsel yönler

Dove’ un Gerçek güzellik kampanyasına katılan kadınların, yalnızca yüzde dördü kendini doğal güzel buluyor imiş. Bu durum beni üzdü açıkçası. İyi görünmek ve hissetmek özgüvenin büyük bir parçası iken istatistikler şaşırtıcı.
Hoşumuza gitsin ya da gitmesin verilere göre fiziksel olarak  çekici olmak ister istemez iş hayatında başarıyı getiriyor. Bu insanlar araştırmalara göre, daha başarılı ve iyi birisiymiş gibi  bir algı oluşturuyor ilk izlenimde. İlk izlenim oldukça mühim. Sonuçta görsel kimliğimiz. Özetle; İş hayatı çekici olup; gösterişli olmamayı, kadınsı olmayı ama seksi olmamayı, güçlü olmayı  ama katı olmamayı, stilize olmayı ama trendy olmamayı öğretiyor.
Yani, dengeyi yakalamamız bekleniyor.

İmajımızla bir otorite yaratmamız bekleniyor. Bizden sürekli bir şeyler bekleyen hastalıklı bir topluma sahibiz .. Beklentileri karşılamaya elbet mecbur değiliz ancak, zarafetle yaşlanmak ile ilgili satırlar yazabilecek olsakta, kadınlar için  yaşın bile bir kazanım olmadığı, realist bir  dünya söz konusu.

Anlam arayışı pek çok insan için özellikle kadınlar için itici bir güç. Kadınlar fark yaratmak, topluluklarında bir etki oluşturmak ya da dünyada iyilik yapmak gibi içsel amaçlardan konuşurlar. Bu da çoğu zaman, bizi erkeklerden ayırır.

Şimdi; Kurban edebiyatını bırakıp, içinizdeki potansiyeli üretkenlikle buluşturup ayağa kalkma vakti!!

İlginizi Çekebilir: DİJİTAL DÖNÜŞÜM

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Bu makale sizlere yardımcı oldu mu?
EvetHayır
İnsanlar bu hikayeyi tepki gösterdi.
Yorumları göster Yorumları gizle
Yorumlar: Akıllı Kadınların Markalaşma Rehberi
  • 10 Ağustos 2020

    Güzel noktalara değinmişsin , etkileyici ve geliştirici bir yazı olmuş, emeğine sağlık. 🙂

    Cevap

Bir cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Kendinize Değer Katın

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Trendler

  1. Sosyal
Merhabalar, bugünkü yazımda sizlere 6 maddede stratejik düşünme ve planlama nasıl olur sorusuna cevap arayacağız. İnsanoğlu öteden beridir yaşam mücadelesi vermekte. Bu mücadeleyi daha etkin ve verimli kalabilmek için bir yol haritasına ihtiyacı vardır. İşletmeler kitlesel bağlamda ilk kez 19.yy’da ortaya çıkmıştır. İşletmeler içinde stratejiler o zaman başladı diyebiliriz. Stratejinin amacı, bir veya birden çok […]
  1. Mühendislik
Bu yazımızda sizlere 6 adımda mühendislik okumak nasıl olacak ondan bahsedeceğim. İyi okumalar.. Hangi mühendislik olursa olsun; makine mühendisi, inşaat mühendisi, kaldırım mühendisi (!) (not: kaldırım mühendisi Türkçe’de boş boş gezen insan demektir, böyle bir meslek yoktur) mekatronik mühendisi vs. eğer mühendis olmaya karar verdiyseniz sahip olmanız gereken bazı meziyetler, geçirmeniz gereken bazı zorlu yollar […]
  1. Mühendislik
Merhabalar bu içeriğimde sizlere ardunio nedir ardunio kodlama nasıl yapılabilir 6 adımda sizlere anlatacağım. Eğer hazırsak ardunio nedir ile başlıyoruz.. Arduino Nedir? Elektronik ve kodlama ile ilgilenen her insanın kolayca ulaşabilmesi için tasarlanmış mikro denetleyici serisidir diyebiliriz. Arduino bir marka ismi ancak açık kaynak üretim yaptıkları için piyasada pek çok klon diye tabir edeceğimiz Arduino […]
  1. Sosyal
Herkese merhaba, bu yazı Öğrenci Blogları’ ndaki ilk yazım ve bu yazım zamanın önemini anlatmak olacak. Keyifli okumalar dilerim. Zamanın Önemi Başlıktan anlaşıldığının aksine fotoğraf makineleri veya fotoğraflar hakkında yazmadım. Deklanşör, fotoğraf makinelerinde fotoğrafı çekmek için basılan düğmedir. Aslında bakıldığında çok kolay gözüküyor. Herkes deklanşöre basabilir. Ama herkes doğru zamanda basamaz maalesef. Geçtiğimiz yıl Türkiye […]
  1. Sosyal
Videolar pazarlama taktiklerinde müşterilerin dikkatini çekmek için kullanılan metotlardan biridir.  Arama motorlarında organik trafikte artış sağlatabilir çünkü web sitesine giren kişi videolar sayesinde daha çok vakit geçirebilirler. Video editleme programlarının ilk başladığı zamandan günümüze evrilmesi uzun zaman almıştır. 1) Geçmişten Günümüze Video Editi 1950: Video ekleme; İlk film yapımcıları çeşitli çekimleri bir araya getirme fikrinden […]

Arşivler

%d blogcu bunu beğendi: