Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Akıllı Kontrol Teknolojileri| Akıllı Aydınlatma Teknolojileri ve Aydınlatmanın Tarihçesi

Geçmişten günümüze aydınlatma sektörüne baktığımızda olağanüstü gelişim ve yenilikler görmekteyiz. Örneğin Edison’un icat etmiş olduğu ampule bakacak olursak yapısının havası alınmış tüp, volfram teli gibi temel bileşenlerden oluştuğunu görürüz. Günümüzde ise kompleks bileşenlere sahip LED gibi ampuller kullanılmaktadır. Bu icat da akıllı kontrol teknolojileri kullanımına başlanacağı ilk ürünün ateşlenmesiydi.

led

Akıllı Kontrol Teknolojileri| Peki aydınlatmada neden akıllı kontrol sistemlerine ihtiyaç duyuldu?

Enerjiye olan ihtiyaç gün geçtikçe artmakta ve kaynaklar sınırlı olduğundan dolayı, enerji verimliliği gün geçtikçe daha da önem arz etmektedir. Enerjinin verimli bir şekilde kullanılırken konfordan taviz verilmeden tasarruf sağlanması dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Gerek enerji maliyetlerinin çok yüksek olması, gerekse regülasyonlar gereği konut ve işletmelerde enerji tasarrufları öncelikli konular arasında yer almaktadır. Enerjide tasarruf etmenin ve verimliliği artırmanın en etkin yöntemlerinden biri, akıllı enerji kontrol sistemlerinin kullanılmasıdır. Bu sayede, tasarrufun yanında, elektronik cihazların ömürlerinin artmasına ve çevresel kirlenmenin azalmasına da katkı sağlanmış olunacaktır.

Akıllı Kontrol Teknolojileri| AKILLI KONTROL SİSTEMLERİNİN YAPISINDAKİLER NEDİR?

sistem

Günümüzdeki akıllı kontrol sistemlerine baktığımızda genel olarak kullanılan temel bileşenler arasında Zigbee modülünü ,mikro denetleyicileri, LCD ekranları, LED’leri ve sensörleri görürüz.

Günümüzde bu kontrol sistemleri hakkındaki yapılan çalışmalar nelerdir?

Günümüzde, Zigbee tabanlı akıllı yaşam alanı sistemleri konusunda çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmalardan en yaygın olanı  Aydınlık Seviyesi Sensörü ve LED Aydınlatma Ünitesi isimli çalışmadır.

elektrik-akımı

Yapılan bu akıllı kontrol sistemi nasıl işliyor ?

İstatistiklere göre Aydınlatma cihazları, elektrik tüketiminin yaklaşık olarak evlerde ve sanayide %20, mağazalarda % 30, ofislerde ise %40’ını oluşturmaktadır. Aydınlık seviyesi sensörü ve LED aydınlatma ünitesi kullanılarak çalışma saatleri önceden belirlenip otomatik olarak açılıp kapanmaları sağlandığında ve ışık şiddetleri ortamda var olan ışık miktarına göre dinamik olarak ayarlandığında bu tüketim değerlerinin düşürülmesi sağlanabilmektedir. Ayrıca, bu ünite sayesinde açık unutulmuş aydınlatma cihazları uzaktan kapatılarak veya ortam aydınlık seviyesine göre adaptif olarak ayarlanarak gereksiz enerji tüketimi engellenebilmektedir.

Akıllı kontrol sistemlerinin kullanım yerine ofisler örnek olarak verilebilir. Akıllı ofislerde enerji verimliliğini arttırmak için Zigbee tabanlı adaptif enerji yönetim sistemi tasarlanıp geliştirilmiştir.Bu kapsamda, akıllı ofis sistemi için gerekli olan donanım ve yazılımları (geçit ünitesi, LED,aydınlatma kontrol ünitesi, sayaç okuma ünitesi, sıcaklık ve aydınlık seviyesi sensörü), ve internet üzerinden tüm sistemi yönetecek sunucu ve akıllı telefon yazılımları geliştirilmiştir. Daha sonra, geliştirilen bu sistemin enerji verimliliği performansı gerçek ofis ortamında ölçülüp elde edilmiştir.

Akıllı Kontrol Teknolojileri| Sonuç

Yapılan ölçümler sonucunda, geliştirilen sistem sayesinde ortamdaki akıllı prize bağlı cihazların ve özellikle de aydınlatma cihazlarının enerji tasarrufu sağladığı (aydınlatma cihazlarında%50 oranında) ve dolayısıyla enerji verimliliğinin ciddi oranda arttığı gözlemlenmiştir. Görüldüğü üzere akıllı kontrol sistemlerinin enerji verimliliğine katkılarından dolayı ve gelişen teknolojinin enerji ihtiyacının artması nedeniyle bu tür sistemlere duyulan ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Gelecek zamanda bu tür sistemleri hayatın hemen hemen her alanında göreceğimizi düşünmekteyim.                                      

İlginizi Çekebilir: NÜKLEER ENERJİ BİZE DOST MU DÜŞMAN MI?

Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Akıllı Kontrol Teknolojileri

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.