içinde ,

Akıllı Telefon Sektörü Neden Popülerliğini Yitirdi

Akıllı Telefon Sektörü Neden Popülerliğini Yitirdi

Bundan yaklaşık beş yıl önce yeni bir akıllı telefon çıktığında her yerde haber olur Youtube’da o telefonlar üzerine onlarca video çekilir ve uzun süre gündem olurdu. Özellikle Galaxy S4 ya da iPhone 5 gibi zamanın önemli telefonları çıkmadan önce bile aylarca dedikodular yayılır telefonların özellikleri tahmin edilmeye çalışılırdı. Ancak günümüzde en az model çıkaran Apple’ın telefonları bile eskisi kadar ilgi görmüyor.

Piyasa Neden Bu Hale Geldi

eski akıllı telefonlar
Eski popüler akıllı telefon modelleri

O zamanlar telefonların özellikleri her gün bir öncekine göre daha gelişir ve eşsiz bir özellikle çıkardı. Ayrıca çıkan model sayısı da şu ankine göre daha az olduğu için takip etmek kolaydı. Bir süre sonra o kadar çok marka ve model çıktı ki artık piyasayı takip etmek insan işi olmaktan çıktı. Günümüzde sadece belli başlı modellerin adı duyuluyor onların da özelliklerini tam olarak bilemiyoruz. Piyasanın yenilik sunmaması üstüne aynı özelliklere sahip telefonları tekrar tekrar karşımıza sunması artık onun ilgi çekiciliğini ve popülerliğini yitirmesine sebep oldu.
Günümüzde takip edilemeyecek kadar çok telefon markası ve modeli var. Bu sebeple telefonlarda olağanüstü derecede fark yaratan bir değişiklik olmadığı sürece -kablosuz kulaklık, kablosuz şarj özelliğinin gelmesi ya da olumsuz bir örnek olarak telefonların bataryalarının patlaması da gündeme gelmelerine sebep olur- gündeme gelemiyorlar. Buna bir örnek olarak da aşağıdaki video verilebilir.

Bunlara ek olarak sektörün değişkenliği de takip edilebilirliğini imkansız hale getirmiştir. Geçtiğimiz aylarda Huawei ve Apple yarışının ortaya çıkması ve yaptırımlar ortaya çıkmasının sebebi aslında piyasanın büyüklüğüdür. Artık akıllı telefon piyasası büyüklüğü normal karşılanan bir piyasa haline gelmiştir.

Bu Durumun Sonucu Nedir

Telefonların günlük hayatta konuşulan bir şey olmaması bu sektörün bittiği anlamını taşımaz. Tam tersi telefonların artık hayatımızın bir parçası haline geldiği ve bu kadar büyütülecek bir şey olmadığı anlamına gelir. Bu yüzden hem piyasa hem sektör sadece işi olanlar tarafından bilinir bu da pazardaki ciddi müşteri oranının artması anlamına gelir. Sonuç olarak akıllı telefon piyasası gündemden düşmüş olsa da sektör büyüklüğü olarak kendinden bir şey kaybetmemiştir.

İlginizi Çekebilir : Huawei ve Google Savaşının Sebebi Neydi?

Bu yazıyı beğendin mi? Desteğinle daha fazlasını yapabiliriz...

Rapor Et

Ne düşünüyorsunuz?

tarafından yazıldı

Bir Yorum

Bir cevap bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EV DEKORASYONUNDA MİNİMALİST DOKUNUŞLAR

İnsan 'Yansıttığı' Kadar Hayatta