Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Bu yazımızda, birçoğumuzun daha önce adını bile duymadığı bir bilim insanından söz edeceğiz. Alfred Wallace, gelmiş geçmiş en önemli evrimsel biyologlardan biri. Az tanınmasının sebeplerinden biri muhtemelen Charles Darwin gibi bir dehayla aynı zamanlarda çalışma yapmış olmasıdır. Şimdi dilerseniz bu doğa bilimciyi tanımaya geçelim.

Alfred Russel Wallace Kimdir?

Alfred Russel Wallace, Britanyalı bir doğa bilimci, evrimsel biyolog, antropolog ve coğrafyacıdır. Ailesi, varlıklı sayılmazdı ancak babası sayesinde küçük yaşlarda entelektüel birikimi artmaya başlamıştı. Wallace’ın eğitimine harcayacak fazla paraları olmadığından Wallace, bir şeyler öğrenmesi amacıyla abisinin yanına gönderildi. İşin dahimizin hayatını etkileyecek kısmı ise burası. Abisinin radikal görüşleri ve Wallace’ın o sıralarda okuduğu kitaplar, gelenekselliğe karşı çıkmasında ona kuvvet verecekti. Gelenekselliğe karşı olmak, beraberinde kilise karşıtlığını da getiriyordu. Bu durum da Wallace’ın görüşlerini açıkça ifade etmesinden çekinmemesinde rol oynayacaktı.

Ardından hikaye bununla sınırlı kalmadı. Wallace, diğer abisinin yanına gönderildi. Burada ise edebiyata değil, doğabilime yani biyolojiye merak duymaya başlayacaktı. İlk olarak botanik ilgisini çekti. Hemen sonrasında böceklerin gizemli dünyası ilgisini çekmeye başladı ve onları araştırmaya, onlar hakkında okumaya yöneldi. Birçok kitap okuyordu ve bir halk kütüphanesinde, kendi gibi bir doğabilimci ile tanıştı. Henry Walter Bates. İkisinin de yaşı gençti ancak ileride her biri doğabilim alanında saygıdeğer bilim insanları olacaktı.

Her şey Nasıl Başladı
Her şey Nasıl Başladı

Her şey Nasıl Başladı?

Alfred Russel Wallace okuduğu kitapların sayısını gün geçtikçe artırmaktaydı. Bunların arasında en çok etkilendiklerinden biri olan, Robert Chambers’ın “Yaratılışın Doğal Tarihinden Kalıntılar” isimli kitabıydı. Bu kitabın önemi ise, yaratılışçı evrim ile bilimsel kaynakları harmanlamış bir teori öne sürmesiydi. Türlerin transmutasyonu (Lamarck’ın öne sürdüğü, türlerin birbirine dönüşümünü temel alan terim) görüşünü savunmaktaydı.Bu teorilerde eksik olan kısım, evrimin nasıl işlediğiydi. (Darwin ve Wallace bu noktada devreye girecekti.) Bu gelişmeler Alfred Russel Wallace’ı heyecanlandırıyordu. O sıralarda Bates ve Wallace oldukça iyi anlaşıyorlar ve doğa bilim üzerine çalışmalar yapmaktan hoşlanıyorlardı. Dönemin ünlü bilim insanlarından Charles Darwin’in “Beagle Yolculuğu” isimli kitabından esinlenerek bir yolculuğa çıkma hayali kurdular. Wallace’ın kendisine sıkıcı gelen işi, onu bu maceraya atılmaya hazır hale getirmişti. İkili, hayvan postu doldurma işinden sağladıkları nakitlerle Amazon’a bir gezi düzenlediler.

Bu seyahatte (4 yıl) Wallace birçok tecrübe edindi. Yerli halktan edindiği eşsiz bilgiler ona doğabilim alanında farklı bir bakış açısı kazandıracaktı. Dönüş yolculuğu için kullanılacak gemiye binerken, Wallace’ın topladığı tüm örnekler gemiyle birlikte yandı. Dostuyla kavgalı olan Wallace, bir teknede yaşam mücadelesi verdi ve seyahatlerden uzak durmakta karar kıldı. Ancak 2 yıl geçtikten sonra tekrar bir yolculuğa koyuldu. Artık hem toplayıcı hem de haritacı olarak ünlenmişti.

Sonraki yolculuğu, Singapur’a oldu. Singapur’da 8 yıl kaldığında “Malay Takımadaları” adlı kitabını yazmıştır. Ancak burada kaldığı ilk yılda, evrimle ilgili ilk görüşleri çoktan şekillenmişti. Böylece 1855’te “Sarawak Yasası” olarak bilinen görüşü ortaya çıktı. Bu görüşünde evrim teorisinin nasıl işlediği ile ilgili bir yorum yapamamış ancak doğru yola yönelmiştir. Yayınladığı makale, dönemin tanınan jeologlarından Charles Lyell’in dikkatinden kaçmamıştır. Darwin’in yakın arkadaşlarından olan Lyell, bu makale karşısında tedirgin olmuş ve Darwin’i çalışmalarını hızlandırması konusunda uyarmıştır.

Evrim Görüşü

1858’de sıtmaya yakalandı. Aslında sıtma onun için bir engel olmanın aksine daha çok kitap okuması ve fikirlerini şekillendirmesinde tetikleyici olmuştur. Vardığı son nokta, adaptasyonun evrimin işleyişinin kilit noktası -ki bu görüş Darwin’in evrim teorisi ile birebir örtüşüyordu- olduğuydu. Bu görüşlerini de “Çeşitlerin Orijinal Tipten Belirsiz Şekilde Ayrılma Eğilimi Üzerine” adlı makalesinde topladı. Darwin’in görüşlerini yayınlamak üzere olduğu zamana denk gelen bu makale, Darwin’i tedirgin etti (öyle biliniyor). Ancak rastlantılara rağmen Darwin’in yayınına öncelik verilmiştir. Tüm bunlar olurken Wallace seyahatte araştırma yapmaktadır. Döndüğünde bu durumları öğrenir ve böyle bilim insanları ile çalışabileceği düşüncesi bile onu mutlu eder.

Hüzünlü Son

Alfred Russel Wallace’ın bu hırstan arınmış bilim insanı ruhu, Darwin’i çok etkilemiştir ve bu konuda ona bir mektup yazmıştır. Ancak bu güzel gelişmelerin yanında, Wallace para kazanmak zorundadır. Seyahatlere ara verdiği bir dönemde evlenir. Evliliğinden sonra hayatı biraz durağanlaşsa da, seyahatlere vakit ayırmaya devam eder. Aynı dönemde, spiritüalizme yönelen kız kardeşinin etkisinde kalmaya başlamıştır. Sadece bununla sınırlı kalmayarak, aşı karşıtlığı üzerine görüşler sundu. O zamana dek sahip olduğu bilimsel kişilik, yerini yavaş yavaş daha sağlıksız bir düşünme biçimine bırakmaya başlamıştı. Yine de bu görüşlerle boğuşurken bile doğa bilime katkıda bulunmaya devam etmiştir.

Özetleyecek olursak, Wallace’ın Darwin’in gölgesinde kalmasının tek sebebi Darwin’in tarafını tutan bilim dünyası değildir. Alfred Wallace’ın son zamanlarda benimsediği görüşler ve izlediği yol, bilim dışı denebilecek nitelikte olduğundan, Wallace’ın bilimsel kimliği git gide değerini yitirmiş ve unutulmaya yüz tutmuştur. Ancak bu olaylar, Wallace’ın Darwin ile aynı dönemde tıpatıp aynı temellere dayanan evrim teorisini öne sürdüğü gerçeğini değiştirmemektedir. Alfred Russel Wallace, evrim teorisinin Ko-teorisyenidir.

İlginizi Çekebilir: İnsan Beyni ve Dijital Dönüşüm

Ceren Y. makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: İsmi Duyulmamış Evrimsel Biyolog: Alfred Russel Wallace

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.