Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Günlük hayatımızda belirli bir işi yapmadan önce planlamalar yapmamız gibi bilgisayar sistemlerinin de yapacakları işleri planladıkları bir sistem vardır. Özellikle matematik ve bilgisayar biliminde “Algoritma nedir?” sorusu sıklıkla karşımıza çıkar. Algoritmalar, bir problemi belirli bir zamanda çözebilmek için geliştirilmiş, açık, uygulanabilir, sıralı, basit ve tekrarlanabilir adımlardan oluşan yöntemlerdir. Günlük hayatımızda bizlere büyük kolaylıklar sağlayan algoritma kavramı ile bilgisayar ve matematik başta olmak üzere hemen hemen her alanda karşılaşmak mümkündür. Örneğin bir matematik problemi çözerken ya da tarife uygun bir yemek hazırlarken algoritmalardan yararlanırız. Peki, algoritma nedir? Nerelerde kullanılır? Tüm bu detaylara yer verdiğimiz yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Algoritma Nedir?

Günümüzün hızla gelişen alanlarından biri de bilgisayarlardır. Neredeyse her alanda işlerimizi gerçekleştirmek için bilgisayarlara ve çeşitli teknolojik aletlere ihtiyaç duyarız. Bu alanlardaki hızlı gelişim algoritma kavramını da hayatımıza dahil etmiştir. Algoritma nedir? sorusu sıklıkla merak edilen ve araştırılan bir sorudur. “Algoritma nedir?” sorusunu kısaca, bilgisayarların bir işlemi doğru olarak gerçekleştirebilmesi için izlemesi gereken adım sırası olarak yanıtlayabiliriz. Algoritmalar, programlama veya matematikte bir işi yapmak için kullanılan sonlu işlemler kümesidir. Sonlu işlemler kümesi, bir başlangıcı ve sonu olan durumu ifade eder. Tüm programlama dillerinin temelinde yer alan algoritma nedir? Algoritmalar; giriş bölümü, işlemlerin belirli bir sırayı takip ederek sonuca ulaştığı bölüm ve çıkan sonucun alındığı bölüm olmak üzere üç temel bölüme ayrılır. Algoritmaların daha sade ve net şekilde ifade edilebilmesi için akış diyagramlarından yararlanılır. Şekillerden oluşan akış diyagramında yer alan her şekil bir anlama karşılık gelir. Algoritmanın bütününü görmemizi sağlayan akış diyagramı yardımıyla izlenecek yol daha kolay bir şekilde bulunup işler daha hızlı bir şekilde çözüme ulaştırılabilir.

Algoritma nedir? sorusunun cevabında da belirtildiği gibi algoritma sayesinde, programın işlemi akışı açık bir şekilde görülebildiği için program kontrolü de son derece kolaylaşacaktır.

Algoritma Nasıl Kullanılır
Algoritma Nasıl Kullanılır

Algoritma Ne için Kullanılır?

“Algoritma nedir?” sorusundan sonra algoritmanın kullanım amaçları da sıklıkla merak edilen bir diğer konudur. Algoritmalar yazılımın bulunduğu her alanda kullanılır. Örnek vermek gerekirse, hesap makinesinde, çevrim dışı yapılan her işlemde, oyunlarda ve çalıştırılan bütün programların altında bir algoritma vardır. Bir program yazılacaksa bu programı kod haline dökmeden önce bir algoritma oluşturulması gerekir. Algoritma sayesinde program daha kolay bir hale gelecek ve hata oranı da en aza inecektir. Aynı zamanda program hazırlamak da son derece hızlanacak ve daha iyi kodlar yazılabilecektir. Tüm bunlarla birlikte farkında olmasak da günlük hayatımızın neredeyse her alanında algoritmalardan yararlanırız.

Algoritma Nasıl Kullanılır?

Algoritma nedir, konusunda da değindiğimiz üzere algoritma kavramı anlaşıldıktan sonra hayatımızda bu kadar önemli olan algoritmaların nasıl kullanıldığı konusuna geçebiliriz.  Algoritma kullanmak için ilk olarak yapılacak iş yani çözülecek problem belirlenerek tüm olasılıklar gözden geçirilir. En az girdi ile en kısa sürede, en doğru ve hassas sonuca ulaştıracak olan çözüm yolu belirlenir. Daha sonra tanımlayıcı isimleri belirlenir. Algoritmada her işlem adımına bir numara verilerek problemin çözümü için gerekli olan veriler ve işlenecek veriler girilir ya da bu veriler başka ortamlardan alınır. Yapılacak işlemler ve kullanılacak yöntemler açık şekilde belirlenir. Son olarak da bulunan sonuçlar görüntülenir ve belirli ortamlarda saklanır.

Bir problemin çözümü için hazırlanan bir algoritma çözüm için tüm ayrıntıları içinde bulundurmalı ve sıralı bir şekilde anlatmalıdır. Esnek olmalı, değişiklik ve güncellemelere uyum sağlamalıdır. Aynı zamanda algoritma programlamaya uygun olmalı ve herhangi bir programlama diline tamamen bağımlı olmamalıdır. Aksi halde sistemler olması gerektiği şekilde ve düzende ilerleyemez.

Algoritmanın Kullanım Alanları Nelerdir?

Algoritma nedir, bölümünde de belirttiğimiz gibi algoritma, belirli bir problemi çözmek ya da belirli bir amaca ulaşmak için çözüm yolunun adım adım tasarlanması ve uygulanmasıdır.  Algoritma, basit bir problemi çözmekten, teknolojik aletler için kod yazmaya kadar hayatımızın tüm alanlarında kendini gösterir ve son derece yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Matematikte, bilgisayarlarda, tüm programlama dillerinde ve bu programlama dillerinin temeline bakıldığında algoritmayı görmek mümkündür. Kullanım alanlarına göre birçok farklı algoritma türü vardır. Matematikte, genetik biliminde ve bilgisayar bilimlerinde kullanım amacına uygun olarak geliştirilmiş birçok algoritma vardır. Bilgisayar bilimi ile ilgili en çok kullanılan algoritmalar; sıralama, arama, veri sıkıştırma, bellek yönetimi, dijital sinyal işleme ve özyineleme algoritmaları olarak sıralanabilir.

Algoritma Örnekleri

Algoritma nedir? ve Kullanım alanları nelerdir? Sorularının cevabından sonra somut algoritma örneklerine de değinebiliriz. Basit bir algoritma örneği vermek gerekirse;

Değişkenler

X: Birinci sayı

Y: İkinci sayı

Z: Üçüncü sayı

Toplam= Sayıların toplamı

Ortalama= Sayıların ortalaması

İki sayının toplamını ekrana yazdıran bir programın algoritma örneği;

Adım 1: Başla

Adım 2: X sayısını oku

Adım 3: Y sayısını oku

Adım 4: Z sayısını oku

Adım 5: Toplam=X+Y+Z

Adım 6: Ortalama: Toplam/2

Adım 7: Dur

Ya da yükseklik ve taban uzunluğu girilen üçgenin alanını hesaplayan uygulamanın algoritma örneği;

Adım 1: Başla

Adım 2: Sayısal ( yükseklik ve taban )

Adım 3: Ondalıklı (alan)

Adım 4: Yaz (‘’yükseklik nedir’’)

Adım 5: Yükseklik <-     oku()

Adım 6: Yaz (‘’taban uzunluğu nedir ‘’)

Adım 7: Taban <-         oku()

Adım 8: Alan = (yükseklik*taban) /2

Adım 9: Yaz ( alan )

Adım 10: Dur

Bu yazımızda hayatımızın her alanında karşımıza çıkan ve teknolojik aletlerin kullanımının yaygınlaşmasıyla daha da yerleşen “Algoritma nedir?” konusunu ele aldık. İyi okumalar dileriz.

İlginizi Çekebilir: Ürün Müdürü Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

https://ogrencibloglari.net
ogrencibloglari makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Algoritma Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.