içinde ,

Ali Bey’den Girişimcilere Tavsiyeler

ali karacabey

Google Haberlere abone olarak gençlere değer katabilirsiniz.Google Haberler Ziyaret ettiğiniz için teşekkürler!

212 ve Öğrenci Blogları gururla sunar…
Ali KARABEY’den Girişimcilere Tavsiyeler…
İbrahim(Aydoğdu) ile Ankara Startup Zirvesi’nde tanıştık, gençlerin okuduklarında kendilerinin olumlu yönde ilerlediklerini hissettirmek için çalıştığını söylediğinde bundan çok etkilendim. Girişimcilere tavsiyelerimden derlediğim bu yazım umarım pek çok gencin işine yarar ve motivasyon olur.
Girişimcilerin yolun başında ya da sonunda olması fark etmeksizin mümkün olduğunca çok girişimci ve yatırımcı ile konuşması gerek. “Yatırımcılara ulaşamıyorum” tabirine inanmıyorum, Startup Zirvesi gibi etkinliklerde yatırımcıları dinlemek, yatırımcıların YouTube’ta ve benzeri dijital platformlarda yayınlanan röportajlarını tüketmek ve farklı şehirlerde olunduğunda ise mail yoluyla uygun bir vaktini sormak gerektiğine inanıyorum.
Başarılı olmak için çok ama çok iyi bir ekip kurmanız gerekiyor. Sizin için ‘iyi ekip’ kavramı ne demek önce bunu çözün. Ekibin birbirini tamamlayan farklı konularda yetkinlikleri olan bireylerden kurulması gerektiğini unutmayın. Boşlukları doldurmak için önce zayıf olduğunuz yerleri keşfetmeniz gerek. Bugün okuduğum şu yazıya da mutlaka göz atın.
Toplantı öncesinde, konuşacağınız konuları ortaklarınız ile tartışın. Yatırımcı önünde farklı fikirler beyan etmeniz veya tartışmanız kötü bir izlenim veriyor.
Şirketinizin en az iki yıllık bir mazisi yoksa lütfen DCF modeli kullanarak şirketinizi değerlemeyin, öncelikle ne kadar bir yatırıma ihtiyacınız var bunu belirleyin. Yatırım süreçlerinde avukatınızı doğru seçin. Erken aşama bir girişimin ilk yatırımcısına vereceği hisse %30’dan fazla olmamalı.
Girişimcilik epey uzun bir yolculuk, her takıldığınızda vazgeçmeye çalışacaksanız şimdiden vazgeçin. Yalan yok, umduğunuzdan daha zor ve uzun bir süreç olacak. Yatırım almak ise evlenmek gibi bir şey, ama boşanması daha zor. O yüzden ortağınızı iyi seçin. Her ilişkide güvenin önemli olduğunu unutmayın. Güvenmediğiniz insanlarla da iş yapmayın. Aynı masaya oturduğunuz adamlara da hak ettikleri şekilde davranın, sordukları sorulara bütün şeffaflığıyla cevap verin.
Büyük riskler alarak girişimci oluyorsunuz. Başarılı olursanız elde edeceğiniz değerin de bu oranda yüksek olması gerekir. Küçük bir getiri için kendinizi heba etmeyin, olmayacağı aşikar ise zaman kaybetmeden bir sonraki projeye geçin. Çünkü;

Hayat en önemli girişim, zaman da en değerli yatırım.

300 milyon nüfuslu Amerika’daki Silicon Valley’e bakmanın yanında, burnumuzun dibinde 8 milyonluk nüfusu ile yıllık 3.5 milyar dolarlık teknoloji yatırımı almayı başaran İsrail’deki girişimcilere de bakmayı unutmayın.
Yatırım için masaya oturduğunuz veya fikir almak için danıştığınız, dinlediğiniz yatırımcıya sorun: benden önce kendi paranı (burası önemli) riske atıp kimlere yatırım yaptın, hangileri başarılı, hangileri başarısız yatırımlardı, neler öğrendin, ne kadar para kaybettin, ne kadar kazandın? Potansiyel yatırımcınızın portfolyo şirketleriyle tanışın; kurucularla mümkünse yüz yüze bir toplantı talep edin. Özellikle başarısız olan girişimlere bol zaman ayırın. İşler kötüye giderken VC’nin nasıl davrandığı önemli bir kriter.
Türkiye şirket kurmak, yeni ürün geliştirmek için doğru ülke bence. Ama şirket büyütmek, dünya çapında bir başarıya imza atmak için de bir o kadar yanlış ülke.
Aldığınız riskleri gözden geçirin ve yatırımcılarla paylaşın. Siz bu yola çıkmak için hiçbir risk almadıysanız yatırımcı neden alsın?
Para, paraya ihtiyaç yokken ve hatta işler iyi giderken arandığını unutmayın. Yatırım almanız gereken zamandan en az 6 ay öncesinde yatırım görüşmelerine başlamanız gerekiyor.
Son olarak şu öneriyle kapatmak istedim yazıyı. Yatırımcıyı gözünüzde büyütmeyin, önemli olan sizsiniz – yani girişimci. Girişimci olmazsa, yatırımcı da olmaz. Yatırım almadan başarılı olan da binlerce girişim var. Türkiye’de exit etmiş şirketlerin yalnızca %40’ı yatırım almış. O yüzden; Dik durun.

*Bonus: Things I will tell my kids if they become entrepreneurs

İlginizi Çekebilir: ÇAPA ETKİSİ VE PAZARLAMA

Rapor Et

Ne düşünüyorsunuz?

Ibrahim Aydogdu tarafından yazıldı

Gençliğe Değer katmak isteyen bir genç.
Ogrenci Blogları Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

big_data

BIG DATA

inovasyon1

İnovasyon Nedir? Nasıl Yapılır?