Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Oluşumu ve Hikâyesi

Almanya bayrakları, şuan Almanya Federal Cumhuriyeti bünyesindedir. 3 çeşit renkten oluşur; siyah kırmızı ve altın sarısı

almanya bayrağı
almanya bayrağı

Almanya bayrakları tasarımının asıl Napolyon zamanındaki savaşlarda Alman askerlerinin kullandığı üniformadan alındığı da söyleniliyor. Parasızlıktan dolayı çeşitli renklerde olan askerî üniformalar baştan aşağıya siyaha boyanınca sarı düğmelerin altlarındaki bez parçasının kırmızı kalması bugünkü Almanya bayrakları tasarımını oluşturan renklerin geçmişi olarak kabul ediliyor.  Almanya bayrakları tasarımının ilk olarak 1831 yılında düşünülmüş, 1919 yılında cumhuriyete geçilirken resmî kabul edilmiştir. Almanya, 1949 yılında bölündüğünde yine değişikliğe girmiş ama 1990 yılında birleşmeyle beraber tekrar orijinal haline dönmüştür.

7 Haziran 1950’de alınan karar ile renklerin anlamı Beraberlik, Hak ve Özgürlük olarak belirlenmiş ve 3:5 boyutunda yasallaşarak devletin resmî bayrağı olmuştur. Bu bayrak devlet sivilleri tarafından kullanılmaktadır. Ortasında kartal motifi bulunan bayrak tasarımı ise devlete bağlı kurumlarca kullanılmaktadır. Almanya bayrakları tasarımındaki renkler aynı zamanda liberalizmi temsil eder.

ilk almanya bayrağı
ilk almanya bayrağı

Almanya bayrakları oluşturmada 3 renkli bayrak kullanımı 1512 yılında kutsal Roma Cermen İmparatorluğu ile başlamıştır. Önceki bayraklarda, yani Cermen Kabilesi dönemlerinde 2 renk kullanılmıştır.

Cermen kabilesi
Cermen kabilesi

Altın sarısı rengin üzerine Siyah kartal simgesi kullanılmıştır. Kartalın gagası ve pençeleri kırmızı renk ile oluşturulmuştur. Yani 14. Yüzyıl’a geldiğimizde kırmızı renk, bayrakta kullanılmaya başlanmıştır. Almanlar, Fransızlardan iki kat daha fazla güç ve kudrete sahip olduklarını göstermek için çift başlı kartalı kullanmışlar bayrakta. Almanya’nın o dönemki imparatoru,  Napolyon’a yenilince 1806’da imparatorluk yıkıldı. Ayakta kalan küçük Alman devletlerinden Kuzey Alman Konfederasyonu kuruldu. Avusturya da katılınca bayrak üzerinden sarı renk kaldırıldı.

1933 alman bayrağı

Almanya bayrakları içeriğinde tekrar siyah, beyaz ve kırmızı kullanılmaya başlandı. Hitlerin önceki bayrakları kullanmamasının sebebi; yenilgiyi hatırlattığını, utanç verici bir durum olduğunu düşünmesidir.

BAYRAK ÇEŞİTLERİ

Sivil Bayrak

Yalnızca siyah-kırmızı-altın üç renkli içeren Alman ulusal bayrağı veya Bundesflagge (Türkçe: Federal bayrak), 1949’da (Batı) Alman anayasasının bir parçası olarak tanıtıldı. Daha sonraki yıllarda ayrı hükümet ve askeri bayrakların oluşturulmasının ardından, düz üç renkli artık Alman sivil bayrağı ve sivil bayrak olarak kullanılıyor. Bu bayrak ayrıca federal olmayan yetkililer tarafından federal hükümetle olan bağlantılarını göstermek için kullanılır, örneğin Alman devletlerinin yetkilileri, Alman ulusal bayrağını kendi bayraklarıyla birlikte kullanır.

Hükûmet bayrağı

Almanya hükümet bayrağı resmi olarak Dienstflagge der Bundesbehörden (federal yetkililerin devlet bayrağı) veya kısaca Bundesdienstflagge olarak bilinir. 1950’de tanıtılan hükümet bayrağı, siyah ve altın bantların beşte biriyle örtüşen Bundesschild (“Federal Kalkan”) ile tahrif edilen sivil bayraktır. Bundesschild, ana farklılıkları kartalın illüstrasyonu ve kalkanın şekli olan Almanya’nın armasının bir çeşididir: Bundesschild tabanda yuvarlanır, standart arma ise işaret edilir. Hükümet bayrağı sadece federal hükümet yetkilileri tarafından kullanılabilir ve başkaları tarafından kullanılması para cezası ile cezalandırılan bir suçtur. Bununla birlikte, Bundesdienstflagge benzer bayrakların kamu kullanımı (örneğin, Bundesschild yerine gerçek arma kullanarak) tolere edilir ve bu tür bayraklar bazen uluslararası spor etkinliklerinde görülür.

Dikey bayraklar

Normal yatay formata ek olarak, Almanya’daki birçok kamu binası dikey bayraklar kullanıyor. Çoğu Belediye Binası, şehir bayrağını ulusal bayrakla birlikte bu şekilde uçurur; Almanya’daki birçok şehir bayrağı sadece dikey olarak bulunur. Bu dikey bayrakların oranları belirtilmedi. 1996 yılında, 1806-1918 yılları arasında Reuss-Gera Prensliği’nin “geleneksel” siyah-kırmızı-altın bayrağının deseniyle tesadüfen eşleşen hükümet bayrağının dikey versiyonu için bir düzen kuruldu: Bundesschild bayrağın merkezinde, siyah ve altın bantların beşte biri ile örtüşüyor. Bir afiş gibi asıldığında veya bol dökümlü olduğunda, siyah bant resimde gösterildiği gibi solda olmalıdır. Dikey bir bayrak direğinden uçtuğunda, siyah bant personelle yüzleşmelidir.

Askeri bayraklar

Alman silahlı kuvvetleri (Bundeswehr) federal bir otorite olduğundan, Bundesdienstflagge aynı zamanda karada Alman savaş bayrağı olarak da kullanılmaktadır. 1956 yılında, Dienstflagge der Seestreitkräfte der Bundeswehr (Alman Donanması Bayrağı) tanıtıldı: hükûmet bayrağı kırlangıç ​​kuyruğu ile bitiyor. Bu deniz bayrağı aynı zamanda donanma krikosu olarak da kullanılır.

Alman Anayasasının 22. maddesi, Federal Almanya Cumhuriyeti için temel yasa, devletler:

Federal bayrak siyah, kırmızı ve altın olacaktır.

1950’de Batı Alman hükümeti tarafından belirlenen spesifikasyonları takiben, bayrak eşit genişlikte üç çubuk görüntüler ve 3:5 genişlik–uzunluk oranına sahiptir; Weimar Cumhuriyeti sırasında kullanılan üç renk 2:3 oranına sahipti. Bayrağın kabulü sırasında “Siyah-Kırmızı-Altın” dışında kesin renk özellikleri yoktu. Bununla birlikte, 2 Haziran 1999’da federal kabine, Alman hükümeti için resmi renklerin özelliklerini aşağıdaki gibi tanımlayan kurumsal bir tasarım başlattı

Almanya bayrakları Web Renkleri

Web renkleri#000000#FF0000#FFCC00[b]
Almanya bayrakları Web Renkleri

Daha Önce Kullanılan Almanya Bayrakları Tasarımları

Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu Bayrağı (1430-1806)

kutsal roma germen bayragı
kutsal roma germen bayragı

Alman Konfederasyonu Bayrağı (1848-1866)

alman konfederasyon bayrağı

Kuzey Almanya Konfederasyonu Bayrağı ya da Alman İmparatorluğu Bayrağı (1867-1918)

alman imparatorlugu
alman imparatorlugu

Weimar Cumhuriyeti Bayrağı (1919-1933)

alman konfederasyon bayrağı
Weimar Cumhuriyeti

Saar Bölgesi Bayrağı (1920-1935)

saarland almanya bayrağı
saarland almanya bayrağı

Nazi Almanyası Bayrağı (1933-1935)

nazi almanyası bayrağı
Nazi almanyası bayrağı

Saar Protektorası Bayrağı (1947-1956)

Saar Protektorası Bayrağı
Saar Protektorası Bayrağı

Doğu Almanya Bayrağı (1949-1959)

Doğu Almanya bayrağı
Doğu Almanya bayrağı

Bu içeriğimde sizlere Alman bayrakları tarihini anlattım. Eğer Almanya tarihi hakkında bir bilgi isterseniz ilk içeriğime bakabilirsiniz. Yeni içeriklerimde görüşmek üzere..

İlginizi Çekebilir: Almanya Tarihi

Ebru makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Almanya Bayraklarının Tarihi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.