Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Merhabalar bu içeriğimde sizlere ardunio nedir ardunio kodlama nasıl yapılabilir 6 adımda sizlere anlatacağım. Eğer hazırsak ardunio nedir ile başlıyoruz..

Arduino Nedir?

Elektronik ve kodlama ile ilgilenen her insanın kolayca ulaşabilmesi için tasarlanmış mikro denetleyici serisidir diyebiliriz. Arduino bir marka ismi ancak açık kaynak üretim yaptıkları için piyasada pek çok klon diye tabir edeceğimiz Arduino kartlar bulunmakta. Bu kartlardan pek çok çeşit bulunmakta bunlara bakacak olursak;

Popüler Kartlar

Arduino Uno en çok kullanılan kartlarda başı çekmekte bizde genellikle Uno kartını kullanacağız. Tabi yeri geldiği zaman diğer kartları da kullanmayı düşünüyorum. Pek çok çeşit de ve farklı işlevlerde kartlar mevcut. İnternete bağlanabilen kartlar, GSM modüllü kartlar gibi haberleşme modülleri üzerinden olan kartların yanı sıra giyilebilir teknoloji geliştirme ihtiyacına yönelik giyilebilir kartlarda mevcut. Çoğu kart farklı üreticiler tarafından üretilmekte ve satılmakta. Hatta isterseniz sizde kendi Arduino kartınızı üretebilirsiniz. Bunlar Arduino kodlama için elzem kartlar..

Peki Arduino ile neler yapabiliriz?

Arduino nedir öğrendiysek şimdi de neler yapabileceğimize bakalım.. Akıllı ev sistemleri, robotik sistemler, giyilebilir uygulamalar, güvenlik cihazları gibi pek çok alanda istediğiniz pek çok projeyi hayali gerçekleştirebilirsiniz. Hatta Arduino Mega ile 3B yazıcı, Arduino Uno ile CNC yapılan projeleri internet ortamında ve forumlarda sıkça görebilirsiniz. İlerleyen günlerde telefon kontrollü araba, güneşin yönünü takip eden güneş paneli ve yılan oyunu gibi eğlenceli, telefon ya da kumanda kontrollü ev ışıklarını kontrol eden bir akıllı ev sistemi ve işe yarar pek çok projeyi sizler ile birlikte gerçekleştirmek istiyorum. Arduino kodlama ile sınır yok..

Neden Arduino?

Arduino nedir, Arduino ile neler yapılabileceğimizi öğrendiğimize göre neden Arduino ona da bir bakalım. Bir proje geliştirirken pek çok şey öğrenirsiniz. Arduino eko sistemi de pek çok geliştirici ve kullanıcının faydaları ile çok gelişmiştir ve gelişmeye devam etmektedir. Kısa bir arama ile onlarca farklı dilde binlerce kaynak, forumlar ve videolar bulmak mümkün. Bunun yanı sıra fiyatının uygun olması, kullanımının kolay olması her cihaz üzerinden kodlamaya imkan vermesi de biz makerlar için Arduino’yu biçilmiş kaftan yapmakta. Sizce de Arduino kodlama için güzel bir araç değil mi? 🙂

Shield Nedir?

Sizleri sıkmadan Arduino ile birlikte kullandığımız diğer komponentlerden bahsetmek istiyorum. Shieldler Uno Mega gibi büyük kartlar için tasarlanmış kartların üzerinde takarak ihtiyacımız olan sensörleri veya başka malzemeleri denemek için bize portatif test alanı sunmakta. Aynı zamanda farklı bir devre olarak çalışan shieldlar da mevcut. Bu shieldlara en güzel örnek motor sürücüsü shield olabilir.

Fark ettiyseniz shieldımız ile Uno kartımızın boyutu ve şekli aynı. Shieldımızı Uno kartımızın üzerine takarak istediğimiz projeyi hiç breadboard üzerinde devre kurmakla uğraşmadan gerçekleştirebiliriz. Bu shieldimiz sayesinde 4 adet DC motor 2 adet Servo motor ve 2 adet Step motor sürebiliriz.

Kullanacağımız Temel Komponentler Nelerdir?

Hem Arduino projelerinde hem de elektronik projelerinde sık sık kullanılan ve bizimde ilk projemizde kullanacağımız temel komponentlerden hızlıca bahsetmek istiyorum.

Breadboard
Breadboard

Breadboard

Elektronik malzemelerin hızlıca prototiplenebilmesi için kullanılan bir yapı üssüdür. İngilizce ekmek tahtası anlamını taşıyan bu malzeme resimden de anladığınız üzere ekmek tahtasına benzediği için bu adı almıştır. Hazırladığımız devrede hiç lehim yapmadan bakır plaketle ya da pcb ile uğraşmadan tak-çıkar mantığı ile devrenin doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmemize yarar.

İçyapısında satır ve sütunlardan oluşan iletken kıskaçlar bulunmakta. Resimde de gördüğünüz gibi her 5 delikten oluşan sütun kısa devredir ve bu sütunlar birbirinden bağımsızdır. Üst ve alt taraf da bulunan mavi ve kırmızı satırlar ise gerilim hatlarıdır. Bunlarda yeşil sütunlar gibi çalışmakta tek fark bu hatların uzunluğudur. Genellikle mavi hattı GND kırmızı hattı güç hattı olarak kullanmaktayız. Burada dikkat etmeniz gereken bir konu bulunmakta. Gerilim hatları alt ve üst olarak birbirinden bağımsız ve büyük breadboardlar da bu gerilim hatları ortadan ikiye ayrılmaktadır. Kurduğunuz devre de gerilim hattında güç alamadıysanız hatların birleşik (yani kısa devre) olup olmadığını kontrol ediniz.

Breadboard gerilim Hattı
Breadboard gerilim Hattı

Led

Light Emitting Diode yani Işık Yayan Diyot diyebiliriz. Şimdi diyot ne diyebilirsiniz kısaca size anlatayım.

Diyot akımın yalnızca bir yönden geçmesini sağlayan iki bacaklı bir yarı iletkendir.

Diyotun tanımından anlaşıldığı üzere led iki kutuplu yani bacaklı bir devre elemanıdır. Ve doğru yönden akım verildiği zaman ışık yaymaktadır. Bu iki kutup şöyledir ve tüm elektronikte aynıdır;

Anot: Pozitif (+) yüklü akımın verildiği kutup.

Katot: Negatif (-) yüklü akımın çıktığı kutup.

Ledlerin pek çok alanda kullanıldığı şu dönemlerde elbette pek çok led çeşiti de mevcut. Bunların hepsini öğrenmemize gerek yok ancak resimlerle kısa bir bilgilendirme yapmak istiyorum.

D.I.P LED

D.I.P LED
D.I.P LED

DIP (yani bacaklı) farklı renklerde led. DIP olan ancak mantar kare gibi şekli farklı olan pek çok led mevcut.

RGB Led
RGB Led

RGB Led olarak geçen bu ledlerin 4 bacağı bulunmakta. Bir bacağı GND diğer bacaklar Kırmızı Yeşil ve Mavidir. Bu ledlerle bacaklarına farklı gerilimler uygulayarak milyonlarca renk elde edebiliriz.

Arduino SMD
Arduino SMD

Burada gördükleriniz ise SMD (Surface Mount Device ) yani düz zemine bir pcb ye lehimleyebileceğimiz ledler. Bu arada SMD pek çok komponent bulunmakta. Alt taraflarında bulunan kodlar ise kılıf kodudur yani ürünün kullanmış olduğu boyutları belirtmektedir

Direnç

Tanımlaması iletken üzerinden geçen elektrik akımının karşılaştığı zorluktur. Birimi Ohm sembolü Ω ve denklemlerde R olarak gösterilir. Bunun da DIP ve SMD olarak farklı çeşitleri ve farklı malzemeli olanları mevcuttur.

Volt Ohm Amp Ardunio
Volt Ohm Amp Ardunio

Komponentleri anlatırken GND den bahsettim ancak bunun ne olduğunu açıklamadım şimdi sıra buna geldi. Breadboard ı anlatırken bahsetmiş olduğum güç hatlarında ya da kutuplardan bahsederken söylemiş olduğum Negatif (-) Katot hattımız GND yani Ground olarak tanımlanır. Bunun İngilizce çevirisi zemindir ve biz GND yi Katot kutubumuz olarak kullanacağız. Birde bazı sensörler de ya da güç kaynaklarında VCC olarak adlandırılan bir hattımız vardır. Bu bizim güç hattımızdır ve buradan Pozitif (+) akım almaktayız. VCC den gelen veya gitmesi gereken gerilim ve akım devreden devreye, sensörden sensöre değişkenlik gösterebilir. Örnek olarak Arduino Uno kartında VCC adında bir pin yoktur burada 5V ve 3.3V pinlerinden güç gereken komponentlerimize güç dağıtımı yaparız.

Arduino IDE Nedir ve Nasıl Kurulur?

Şimdi Arduino ile ilk projemizi yapmaya koyulalım. Ancak öncelikle Arduinoya komut verebileceğimiz yani kod yazacağımız programı kurmalıyız. Bu programa IDE deniyor. Şimdi programı kurmaya koyulalım.

Ardunio IDE Kurulum
Ardunio IDE Kurulum

Download Options alanından cihazınıza uygun sürümü indirin ve kurlumu yapın. Kurulum basit next next diyerek kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Ardunio İndir
Ardunio İndir

Şimdi gelelim arduinomuza kod atmaya. Ancak burdada pek çok arkadaşın karşılaştığı başka bir sorun var. Piyasada bulunan Klon Arduino Unolarda ve başka kartlarda CH340 çipi bulunmakta. Bu çipin sürücüsü bazı cihazlarda olmadığı için kod yükleme esnasında COM PORT hatası almaktalar. CH340 sürücü indirip kurarak bu problemi aşabilirsiniz.

Arduino IDE‘miz de hazır olduğuna göre ilk projemizi yapabiliriz. Bu yapacağımız projede arduino uno kullanacağız ve kart üzerindeki D13 numaralı ledi yakıp söndüreceğiz. Bu sayede devre kurmadan Arduinomuzu çalıştırmayı başarabileceğiz.

Arduino IDE yi açıyoruz.

Arduino IDE Blink
Arduino IDE Blink
Arduino Port
Arduino Port

Üst tarafta bulunan araçlar sekmesine geliyoruz. Kart üzerine gelip kullandığımız kartın seçili olduğuna dikkat ediyoruz. Kartın hemen altında bulunan Port sekmesinde ise bağlamış olduğumuz Arduino kartımızın portunu seçiyoruz. Genelde port seçimi otomatik olarak yapılmaktadır zaten.

Arduino'ya kod ekleme
Arduino’ya kod ekleme

Son olarak sol üst tarafta bulunan sağa doğru dönük oka tıklayarak ya da ctrl+u yaparak kodumuzu Arduinoya yüklüyoruz. Program önce kodu derleyecek bir hata varsa bize bildirecek. Derleme işlemini kodu yüklemeden de yapmak istersek yükleme butonunun solunda kalan tik işaretini kullanabiliriz ya da bir klavye kısa yolu olarak ctrl+r diyebiliriz.

Arduino Kod Nasıl Yazılır?

Öncelikle yeni sayfa açtığımızda hemen karşımıza çıkan void Setup ve void Loop fonksiyonlarından bahsedelim. Hadi gelin ardunio kodlama ile kodlamaya başlayalım..

Void Setup ( )

kısmında kullanmış olduğumuz pinler tanımlanır ve gerekli başlama komutları verilir. Bu kısım arduino güç aldığında ya da resetlendiğinde bir kere çalışmaktadır. Gerekli tanımlamalar yapılır ve Loop kısmına geçer.

Void Loop ( )

Void Loop kısmında ise devamlı olarak çalışmasını istediğimiz pinlerin aktif ya da pasif olması, sensörlerden gelen verileri okuma ve işleme gibi komutları yukarıdan aşağıya doğru döngüsel olarak işleyen kısımdır. Tüm bu fonksiyonlarda dikkat etmemiz gereken bir husus var fonksiyon süslü parantez ile ” {“ açıldıktan sonra süslü parantez ile bitmeli “ } ” süslü parantezler doğru olmazsa kodunuz derleme hatası verecektir.

Temel fonksiyonları öğrendik şimdi bu projede kullandığımız temel kodlara bakalım.

Burada dikkat etmemiz gereken konu ise kod sonlarına “ ; ” noktalı virgül koymak ve yorum yapacağımız satırların başı “ // “ çift slaş işaretini bırakmak olacak.

PinMode(,)

Burada pinimizin modunu yani giriş pini mi çıkış pini mi olduğunu belirtiyoruz. Bunun için ilk parametre pini ikinci parametre de ise modu belirtiyoruz

 ( INPUT: GİRİŞ | OUTPUT: ÇIKIŞ )

Blink projesinde dijital 13.pin IDE üzerinde tanımlı olduğu için pinMode(LED_BUILTIN, OUTPUT); komutu kullanılmış. Aynı zamanda direkt pini yazarak da kullanabiliriz

 Örneğin >> pinMode(13, OUTPUT);

DigitalWrite(,)

Bu komut ile digital OUTPUT (yani çıkış) olan pinimize güç verebilmekteyiz. Bunun için ilk parametre pini ikinci parametre de ise güç modunu belirtiyoruz (HIGH: Aktif | LOW:Pasif )

HIGH modda iken pinden 5V a yakın bir gerilim gelmekte. LOW modda ise gerilim gelmemekte.

Delay( )

Bekleme için kullandığımız bir komuttur ve parantez içine yazılan değer milisaniye cinsinde olur. Projemiz de ki örneğe bakarsak 1000 milisaniye 1 saniye etmektedir.

Komutları öğrendiğimize göre şimdi kodun ne yaptığını anlayabiliriz.

En başta pinimizi bir çıkış pini olarak tanımladık.

Sonra pinimize 1 saniye boyunca güç ver dedik.

1 saniye sonun da pinimiz LOW moduna geçecek ve burada da 1 saniye sönük bekleyecek. Geçen 2 saniyede kod yeniden başa gelecek ve aynı işlemleri yapacaktır.

Ardunio Led
Ardunio Led

Resimde de görüldüğü gibi L olarak belirtilmiş olan 13.Dijital pine bağlı ledimiz 1 saniye aralılarla yanıp sönme işlemi yapacaktır.

Kısa bir giriş yapmaya çalıştım umarım sıkılmamışsınızdır. Sizlere faydalanabileceğiniz birkaç kaynak bırakıyorum. Önümüzde ki derslerde görüşmek üzere.

Arduino Kodlama ile Neler Yapılır Makale: Makine ve Mekatronik Mühendisliğinde Ardunio Kullanımı

Arduino Kurulum Video

Arduino kodlama diline ilk bakış

İlginizi Çekebilir: Tersine Mühendislik Nedir?

Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Arduino Nedir? 6 Adımda Arduino Kodlama

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.