Öğrenci Blogları

Arge’nin Önemi

Herkese merhabalar. Bu yazımda size yararlı olacağına inandığım, iş dünyasının vazgeçilmez terimlerinden birisi olan AR-GE’den ve Arge’nin Öneminden bahsedeceğim. Umarım keyif alırsınız.

İyi okumalar.

Neden Arge? Arge Nedir?

Arge’nin önemi| arge nedir?

Firmalar, öğrenciler, hocalar hep arge’den bahsederler, peki Neden Arge?

Evet genellikle hemen hemen hepimizin aşina olduğu bir terimden bahsediyorum. Ar-Ge. Namı diğer arama geliştirme. Peki ne anlama geliyor bu Ar-Ge? Neden Arge bu kadar önemli? Sizlere bu soruların cevabını vermek için bu yazımı yazıyorum.

Eğer teknolojik imkanlarımızı ilerletmek istiyorsak, var olan fikrimiz ile gelişmek ve büyümekse amacımız Ar-Ge yani arama geliştirme bilmemiz ve uygulamamız gereken önemli bir uygulamadır.

Ar-Ge, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri  Kanunu tanımlamasına göre araştırma ve geliştirme, kültür, insan ve toplumun bilgisinden oluşan bilgi dağarcığının artırılması ve bunun yazılım dahil yeni süreç, sistem ve uygulamalar tasarlamak üzere kullanılması için sistematik bir temelde yürütülen yaratıcı çalışmalarıdır. (Kaynak) (İnşallah Neden Arge? sorunuza cevap olabilmişizdir)

Ar-Ge Çalışmalarının Sebebi Nedir? Arge Önemi Nedir?

Arge’nin önemi| ar-ge çalışmalarının sebebi nedir?

Ar-Ge’nin ne kadar önemli olduğunu sizlere anlatabilmenin en iyi yolunun Ar-Ge kullanımı ile ne gibi olumlu sonuçlar elde edilebileceğini sizlere söylemek olacaktır. Ar-Ge çalışmaları ile:

Bugün bildiğimiz(Amazon vb) firmalar arge’ye devasa bir yatırım yapıyor, ve “Boş harcama değil, geleceğe yatırım olarak görüyorlar. Arge’nin önemi bir de şu: Artık rekabet arge ile oluyor..

AR-GE SÜREÇLERİ

Arge’nin önemi| arge süreçleri

Eğer Ar-Ge süreçlerine giriş yapıyorsanız bunu doğru bir şekilde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Sizler için bu süreçleri maddeler halinde belirledim. İsterseniz inceleyelim.

Araştırma ve geliştirme sürecini 3 madde ile özetlemek gerekirse;

Temel Araştırma

Görünürde herhangi bir özel uygulaması ya da kullanımı bulunmayan, öncelikli olgu ve gözlemlenebilir gerçeklerin temellerine ait yeni bilgiler edinmek için yürütülen deneysel ve teorik çalışmadır.

Uygulamalı Araştırma

Yeni bilgi edinme amacıyla yürütülen özgün çalışmadır. Belirli bir pratik amaca veya hedefe yöneliktir.

Deneysel Geliştirme

Araştırma ve/veya pratik deneyimden elde edilen mevcut bilgiden yararlanarak yeni malzemeler, yeni ürünler ya da cihazlar üretmeye; yeni süreçler, sistemler ve hizmetler tesis etmeye; hali hazırda üretilmiş veya kurulmuş olanları önemli ölçüde geliştirmeye yönelmiş sistemli çalışmadır.

Bu yazım ile sizlere Ar-Ge’nin ne olduğu, Arge’nin Önemini, kullanım amacı ve kullanım aşamalarından bahsetmek istedim. Umarım faydalı bulmuşsunuzdur.

Tekrar görüşmek üzere..

İlginizi Çekebilir: Teknoloji Bağımlılığı

Bu makale sizlere yardımcı oldu mu?
EvetHayır
Exit mobile version