Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Asperger Sendromu Nedir?

Merhaba ben Selim KEÇELİ. Ankara Üniversitesi Özel Eğitim Öğretmenliği bölümünde 4. Sınıf lisans öğrencisiyim. Bugün size nörolojik bir bozukluk olan asperger sendromunu anlatacağım. Metinde ara ara asperger sendromu için AS kısaltması kullanılmıştır. Asperger sendromu veya asperger bozukluğu sosyal etkileşimde sınırlılık ve tekrarlayıcı/ yineleyici davranış örüntüleriyle tanımlanan nörolojik bir bozukluktur. 2013 yılında güncellenen DSM-5 tanı ölçütleri kitabında belirtilmeyip, öteki nörolojik bozukluklar ile beraber otizm spektrum bozukluğu başlığında birleştirilmiştir.

Asperger Sendromu Belirtileri

Asperger sendromu toplumsal etkileşimde sınırlılık, tekrarlayıcı/ yineleyici huy örüntüleri, sınırı olan ilgi alanı, üstün ya da normal zekaya haiz olma, dil gelişiminde önemli bir gecikmenin olmamasıyla belirlenir. Asperger sendromlu bireylerde dar kapsamlı bir mevzuyla yoğun ilgilenme, sınırı olan vurgu ve tonlama durumlarına rastlanır.

Aspergerli bireyler alaka duydukları durum üzerinde o kadar çok yoğunlaşır ve bilgi sahibi olurlar ki, o alanın uzmanı ile yarışabilecek düzeye gelebilirler. Örneğin aspergerli bir çocuk dinozorlar üzerine bilgi sahibi olur ve bu konuda uzman bir kişiyle hemen hemen aynı bilgi ve yetkinliğe sahip olabilir.

Asperger Sendromu Özellikleri
Asperger Sendromu Özellikleri

Asperger Sendromu Özellikleri

Sosyal etkileşim

Asperger sendromu olan bireyler sosyal etkileşimin en temel noktalarında zorluklar çeker, bunlar arkadaşlık kurmakta başarısızlık, diğerleriyle kendiliğinden gelişen ilgilerden yahut başarılardan zevk alma, toplumsal ve duygusal karşılıklılık eksikliği ve göz teması, yüz ifadesi, duruş ve el hareketleri gibi sözel olmayan alışkanlık eksiklikleridir.

Sınırlı ve yineleyici ilgi ve huy

Asperger sendromu olan kişiler çoğu zaman bu tür kutular istifleme, bu çocuğun ilgi olarak kısıtlı çıkarları, görüntüler.

Asperger sendromu olan kişiler sınırı olan ve yineleyici ve zaman zaman de sıra dışı olarak yoğun davranışlar, ilgiler ve eylemler gösterir. Katı alışkanlıklara ve törenlere sadık kalır, basmakalıp ve yineleyici şekillerde hareket eder veya nesnelerin parçalarıyla kendilerini meşgul ederler.

Konuşma ve dil

Her ne kadar Asperger sendromu olan çocuklar dikkate kıymet bir gecikme olmadan dil kullanma becerilerini kazansalar ve AS’li olanların konuşmaları dikkate kıymet bozukluklar içermese de dil becerisi edinme ve kullanması sıklıkla sıra dışıdır. Sıra dışılıklar içinde söz kalabalıklığı, ani geçişler, kelimeleri gerçek anlamıyla yorumlama ve ayrıntıları yanlış algılama, yalnızca konuşana anlamlı gelen eğretileme kullanma, işitsel algılama bozuklukları, sıra dışı bilgiçlik taslayan, biçimsel ve kendine has (bünyesel) konferans ve ses sertliği, tonlama, vurgu ve dizem gariplikleri bulunur.

Asperger Sendromu Diğer Özellikleri

Asperger sendromu olan kişilerin tanıdan bağımsız ama bireyi veya ailesini etkileyen emareleri olabilir. Bunlar algıdaki farklılıklar, motor becerilerde, uyku ve duygularda problemler olabilir.

AS’li bireylerin işitsel ve görsel algıları çoğu zaman mükemmeldir. OSB’li çocuklar genel olarak düzenlenmiş nesneler ve fazlaca malum görsellerde bulunan küçük değişimleri oldukça çabuk algılayabildiklerini gösterirler, Buna rağmen yüksek işlevli otizmi olanlarla kıyaslandığında AS’li bireylerin görsel-uzamsal algıyı, işitsel algıyı veya görsel hafızayı gerektiren bazı görevlerde eksiklikleri olduğu görülür. AS ve OSB’li birçok kişide başka alışılmadık duyumsal ve algısal beceri ve deneyimler bulunur. Sese, ışığa, dokunmaya, dokuya, kokuya, ağrıya, sıcaklığa ve öteki uyaranlara karşı sıra dışı bir duyarlılığa veya duyarsızlığa sahip olabilirler ve mesela azca bir kokunun bir rengi çağrıştırdığı sineztezi sergileyebilirler; bu duyumsal tepkiler öteki gelişimsel bozukluklarda da bulunur ve AS veya OSB’ye has değildirler. Otizmde dövüş ya da kaç tepkisinin artmasına ya da davranış ediniminin başarısızlığana ilişik oldukça azca dayanak bulunur ama duyumsal uyaranlara azalan reaksiyon ile alakalı daha çok kanıt vardır, tekrar de çeşitli emekler arada farklılık olmadığını göstermektedir.

Asperger Sendromu ve Otizm

Otizm spektrum bozukluğu, geniş bir nörogelişimsel bozukluklar kategorisinde yer edinen tanılara verilen isimdir. Otizm spektrum bozukluğu, doğuştan gelen yahut yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan karmaşık bir nörogelişimsel farklılıktır. Otizmin, beynin yapısını veya işleyişini etkileyen birtakım sinir sistemi sorunlarından kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu metinde otizm spektrum bozukluğu için kullanım kolaylığı nedeniyle bazen otizm kavramı kullanılmıştır. Amerikan Psikiyatri Birliği’nin yayımladığı kılavuza (DSM-V’e) gore Otizm, “Otizm Açılımı Kapsamında Bozukluk” olarak adlandırılıp, iki alandaki yetersizlikle kendini göstermektedir (APA, 2013):

1) Toplumsal İletişim ve Etkileşimde Güçlükler İlişki kurma ve sürdürmede zorlanma Göz kontağı kuramama Duyguları ifade edememe Etkileşim başlatma ve sürdürmede zorlanma

2) Sınırlı-Yineleyici Davranış Örüntüler (Tekrarlayıcı Davranışlar) Basmakalıp ve tekrarlayıcı motor hareketler Aynılıkta ısrar, rutine sıkı bağlılık Sınırlı ve yoğun ilgi alanı Duyusal azca yada fazlaca uyarılma 2 Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabında (DSM-4) otizm, yüksek işlevli otizm, a-tipik otizm, asperger sendromu, başka türlü tanımlanmamış yaygın gelişimsel bozukluk (PDD- NOS), çocuklukta parçalanma bozukluğu olmak suretiyle yaygın gelişimsel bozukluklar altında sınıflandırılmıştı. 2013 senesinde Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı güncellendi (DSM- 5) ve otizm türleri tek bir otizm tanısı altında birleştirildi. Ancak alan yazında uzmanlar bu tanılama biçiminin yanlış bulunduğunu savunmuşlardır.

Hatta bazı vakalar vardır ki yetişkinlik döneminde asperger sendromu tanısı almışlardır (2013 yılından önce asperger sendromu tanı olarak veriliyordu). Otizm spektrum bozukluğunda belirgin bir konferans geriliği varken asperger sendromunda konuşmaya başlama ve konuşma normaldir. Asperger sendromlu bireyler toplumla ahenkli olmadıklarını bilirler, otizm spektrum bozukluğu tanılı bireyler ise bunun bilincinde değildir. Asperger sendromu yaşam boyu devam etse de etken tedaviler ile belirtileri büyük miktarda azaltılır.

Ancak otizm için erken eğitsel müdahalelerde bulunulmalı ve gelişimsel yetersizliğin ilerlemesinin önüne geçilmelidir. Erken eğitsel müdahalelerde bulunulmadığı durumlarda otizm tanılı bireylere etkili eğitsel yöntem ve stratejileri icra etmek zorlaşacaktır. Otizm spektrum bozukluğunun tıbbi bir tedavisi yoktur ve otizmin sebebi de tam olarak bilinmemektedir. Otizmin belirtilerini azaltmanın tek ve en etken yolu erken müdahale ve eğitimdir.

Asperger Sendromu Tedavisi
Asperger Sendromu Tedavisi

Asperger Sendromu Tedavisi

Asperger sendromu olan bireylerde anksiyete ve depresyon görülür. Bunun için bir psikologdan ya da ruh sağlığı uzmanından destek almaları gerekir. İlerleyen durumlarda psikiyatrist belirtiler için ilaç tedavisi uygulayabilir.

KAYNAKLAR

Amerikan Psikiyatri Birliği, Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal Elkitabı, Beşinci Baskı (DSM-5), çev. Ertuğrul Köroğlu, Ankara: Hekimler Yayın Birliği, 2014.

Prof, Dr. İbrahim H. Diken, Doç. Dr. Hatice Bakkaloğlu, Zihin Yetersizliği ve Otizm Spektrum Bozukluğu, Pegem Akademi Yayıncılık, Ankara, 2017

www.tohumotizm.org.tr, https://bit.ly/3cXCQ9G

İlginizi Çekebilir: Mutlaka İzlemeniz Gereken Psikoloji Filmleri

Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Asperger Sendromu Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.