Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Karantina sürecinin benim üstümdeki en büyük etkisi araştırmacı ruhumu biraz daha tetiklemiş olması. Uzun zamandır araştırdığım bir konu da Ayurveda. Ayurveda nedir? Ayurveda nasıl uygulanır? Kimler ayurvedayı nasıl uygulamalı? Gibi birçok konuyu araştırırken yabancı kaynakları çokça irdeledim. O kadar yararlı bilgiler buldum ki sizinle de paylaşmak istedim. Tüm ayrıntıları ile Ayurvedayı anlattığım yazıyı okumaya hazır mısın?

Ayurvedik tıp (kısaca “Ayurveda”) dünyanın en eski bütünsel (“tüm vücut”) şifa sistemlerinden biridir. Hindistan’da 3.000 yıldan fazla bir süre önce geliştirilmiştir.

Sağlık ve zindeliğin zihin, beden ve ruh arasındaki hassas dengeye bağlı olduğu inancına dayanır. Temel amacı hastalıklarla savaşmak değil sağlığı iyileştirmektir. Ancak tedaviler belirli sağlık sorunlarına yönelik olabilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde, tamamlayıcı ve alternatif tıp olarak kabul edilir.

Ayurveda| Yaşam Enerjiniz
Ayurverda| Yaşam Enerjiniz

Ayurveda ve Yaşam Enerjiniz

Tamamlayıcı ve alternatif tıp terapisi öğrencileri, evrendeki her şeyin – ölü ya da diri – bağlantılı olduğuna inanırlar. Zihniniz, bedeniniz ve ruhunuz evren ile uyum içindeyse, sağlıklısınız demektir diye düşünürler. Bu dengeyi bozan bir şey olduğunda hastalanırsınız. Bu dengeyi bozabilecek şeyler arasında genetik veya doğum kusurları, yaralanmalar, iklim ve mevsimsel değişim, yaş ve duygularınız var.

Ayurveda’yı uygulayanlar, her insanın evrende bulunan beş temel unsurdan oluştuğuna inanırlar: uzay, hava, ateş, su ve toprak.

Bunlar insan vücudunda doshas adı verilen üç yaşam gücü veya enerji oluşturmak için birleşir. Vücudunuzun nasıl çalıştığını kontrol ederler. Ayurvedik tıpta bunlara İngilizcede bu kavramları aktaran tek bir kelime olmadığından, orijinal Sanskritçe Vata dosha (uzay ve hava); Pitta dosha (ateş ve su); ve Kapha dosha (su ve toprak)denir.

Herkes, üç dosanın benzersiz bir karışımını alır. Ancak biri genellikle diğerlerinden daha güçlüdür. Her biri farklı bir vücut işlevini kontrol eder. Hastalanma şansınızın ve geliştirdiğiniz sağlık sorunlarının doshalarınızın dengesi ile bağlantılı olduğuna inanılır.

Ayurveda tedavisi, içsel bir arınma süreciyle başlar, ardından özel bir diyet, bitkisel ilaçlar, masaj terapisi, yoga ve meditasyon ile devam eder.

Evrensel birbirine bağlılık kavramları, vücudun yapısı ve yaşam güçleri ayurvedik tıbbın temelidir. Tedavinin hedefleri, kirleri ortadan kaldırarak, semptomları azaltarak, hastalığa karşı direnci artırarak, endişeyi azaltarak ve yaşamdaki uyumu artırarak kişiye yardımcı olur. Bitkisel yağlar ve yaygın baharatlar da dahil olmak üzere otlar ve diğer bitkiler, Ayurveda tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. 

Ayurveda’daki hastalığın nedeni, vata, pitta veya kapha fazlalığı veya eksikliğine bağlı olarak uygun hücresel fonksiyon eksikliği olarak görülür. Hastalık, toksinlerin varlığından da kaynaklanabilir.

Ayurveda Çeşitleri

 • Vata
 • Pitta
 • Kapha

Vata, Uzay ve Havadan oluşan, hareketle ilişkili süptil enerjidir . Nefes almayı, göz kırpmayı, kas ve doku hareketini, kalbin nabzını, sitoplazma ve hücre zarlarındaki tüm hareketleri yönetir. vata dengedeyken, yaratıcılığı ve esnekliği teşvik eder. Dengesizlik, korku ve endişe yaratır.

Pitta, vücudun Ateş ve Sudan oluşan metabolik sistemi olarak ifade edilir . Sindirim, emilim, asimilasyon, beslenme, metabolizma ve vücut ısısını yönetir. Pitta dengedeyken, anlayışı ve zekayı teşvik eder. Dengesiz pitta, öfke, nefret ve kıskançlık uyandırır.

Kapha, vücudun yapısını – kemikler, kaslar, tendonlar – oluşturan ve Toprak ve Sudan oluşan hücreleri bir arada tutan “yapıştırıcıyı” sağlayan enerjidir . Kapha, tüm vücut parçaları ve sistemleri için su sağlar. Eklemler arasında sıvıyı sağlar, cildi nemlendirir ve bağışıklığı korur. Kapha dengedeyken , sevgi, sakinlik ve affetme olarak ifade edilir. Dengesizlik, bağlılığa, açgözlülüğe ve kıskançlığa yol açar.

Ayurveda hastalığa odaklanmaz. Aksine Ayurveda, tüm yaşamın dengede enerji ile desteklenmesi gerektiğini savunur. Minimal stres olduğunda ve bir kişinin içindeki enerji akışı dengelendiğinde, vücudun doğal savunma sistemleri güçlü olacak ve hastalığa karşı daha kolay savunma yapabilecektir.

Ayurveda, bir kişiyi daha güçlü hale getirmek ve hastalığa yakalanma olasılığını azaltmak ve / veya ilaç veya ameliyatla tedavi edildikten sonra vücudu yeniden inşa etmek için Batı tıbbı ile birlikte kullanılabilir.

Ayurveda| Vata
Ayurveda| Vata

Vata

Vata, tüm vücut süreçleri için gerekli hareketi sağlar ve sağlık için son derece hayati önem taşır. Yıllık bazda, vata en çok sonbaharda ve mevsim değişikliğinde belirgindir ve bunlar diyet ve yaşam tarzına dikkat etmek için en önemli zamanlardır. Yaşam tarzı değerlendirmelerinin bir amacı, bu hareketi dengelemektir. Rutin, vata bireyin tüm bu hareketli enerjiyi etkili bir şekilde topraklamasına yardımcı olmak için çok yararlıdır. vata insanlar hızlı yürür, konuşur ve hızlı düşünür, ancak kolayca yorulur. Diğer türlere göre daha az irade, güven, cesaret ve dalgalanma toleransına sahip olma eğilimindedirler ve genellikle dengesiz ve temelsiz hissederler. Dengesiz olduklarında, vata türleri korkutucu, gergin ve endişeli hale gelebilir. Dış dünyada, vata türleri hızla para kazanma ve çabucak harcama eğilimindedir. İyi planlamacılar değiller ve sonuç olarak ekonomik zorluklar yaşayabilirler.

Vata insanları, amfizem, zatürre ve artrit gibi hava prensibiyle ilgili hastalıklara daha duyarlıdır. Diğer yaygın vata bozuklukları arasında şişkinlik, tikler, seğirmeler, ağrıyan eklemler, kuru cilt ve saç, sinir bozuklukları, kabızlık ve zihinsel karışıklık bulunur. Vücuttaki Vata, cildin kuruması ve kırışmasıyla gösterildiği gibi yaşla birlikte artma eğilimindedir. Diğer türlere göre daha fazla dinlenmeye ihtiyaç duydukları için vata türlerinin 22: 00’ye kadar yatmaları en iyisidir. Genel olarak, aşırı vata’ya sahip kişiler en hızlı şekilde sıcak, nemli, hafif yağlı, ağır yiyeceklere yanıt verirler. Buhar banyoları, nemlendiriciler ve genel olarak nem faydalıdır. Banyo veya duştan önce günlük yağ masajı da önerilir.

Vata için Diyet

Vata’yı azaltmak için genel gıda yönergeleri, sıcak, iyi pişmiş, çiğ yiyecekleri içerir. Kişi günde üç veya dört kez küçük öğünler yemeli ve her öğün arasında iki saatlik bir boşluk bırakarak gerektiğinde atıştırabilir. Yemek saatlerinin düzenli olması vata için önemlidir. Yiyeceklerini pişirirken diğer iki doshadan daha fazla yağ kullanabilir ve çiğ yiyecek alımlarını sınırlarlarsa daha iyi sindirim yaşayabilirler.

İyi pişirilmiş yulaf ve pirinç vata için iyidir.Vata kişisinin sert, ağrıyan eklemleri veya kasları varsa, domates, patates, patlıcan ve biber ve ayrıca ıspanaktan kaçınılmalıdır. Tatlı, olgun ve sulu meyveler vata için iyidir. Kızılcık, nar ve çiğ elma gibi buruk ve kuruyan meyvelerden kaçınılmalıdır. Meyveler her zaman aç karnına tek başına yenmelidir.

Vata’yı dengelemek için genel yönergeler:

 • Sıcak tut
 • Kendini tut
 • Soğuk, donmuş veya çiğ gıdalardan kaçının
 • Aşırı soğuktan kaçının
 • Sıcak yiyecekler ve baharatlar yiyin
 • Düzenli bir rutin tutun
 • Bol bol dinlenin
 Ayurveda| Pitta
Ayurveda| Pitta

Pitta

Pitta türleri, ateşin birçok özelliğine sahiptir. Ateş sıcak, delici, keskin ve çalkalayıcıdır. Benzer şekilde, pitta insanlarının sıcak vücutları, delici fikirleri ve keskin zekaları vardır. Dengesiz olduklarında, çok tedirgin olabilirler ve çabuk sinirlenebilirler. Pitta vücut tipi, orta boyludur ve kırmızı veya bakırımsı bir cilde sahiptir. Çok sayıda ben ve çilleri olabilir. Derileri sıcaktır ve vata derisinden daha az kırışıktır. Saçları ipeksi olma eğilimindedir ve genellikle erken beyazlaşma veya saç dökülmesi yaşarlar. Burun keskindir ve ucu kırmızımsı olma eğilimindedir.

Pitta’da ağırlıklı yapıya sahip olanlar güçlü bir metabolizmaya, iyi sindirime ve güçlü iştahlara sahiptir. Bol miktarda yiyecek ve sıvıyı severler ve sıcak baharatları ve soğuk içecekleri sevme eğilimindedirler. Ancak bünyeleri tatlı, acı ve buruk tatlarla dengelenmiştir. Pittalıların uykusu sağlam ve orta sürelidir.  Pitta insanları güneş ışığına, sıcağa ve zorlu fiziksel çalışmaya karşı daha düşük bir toleransa sahiptir. Zihinsel olarak, pitta türleri uyanık ve zekidir ve iyi bir kavrama gücüne sahiptir. Bununla birlikte, kolayca tedirgin ve saldırgan olurlar ve dengesiz olduklarında nefrete, öfkeye ve kıskançlığa yönelirler. Pitta halkı ateş, iltihaplı hastalıklar ve sarılık gibi ateş prensibini içeren hastalıklara sahip olma eğilimindedir.

Pitta Diyetiyle İlgili Hususlar

Pitta’yı yatıştırmak için genel gıda yönergeleri, ekşi, tuzlu ve keskin gıdalardan kaçınmayı içerir. Vejetaryenlik pitta insanları için en iyisidir ve et, yumurta, alkol ve tuz yemekten kaçınmaları gerekir. Doğal saldırganlıklarını ve dürtüselliklerini yatıştırmaya yardımcı olmak için, tatlı, serinletici yiyecekleri ve tatları diyetlerine dahil etmek faydalıdır.

Arpa, pirinç, yulaf ve buğday, pitta baskın bireyler için iyi tahıllardır ve sebzeler diyetlerinin önemli bir bölümünü oluşturmalıdır. Domates, turp, acı biber, sarımsak ve çiğ soğandan kaçınılmalıdır. Tatlı meyveler gibi salatalar ve çiğ sebzeler de ilkbahar ve yaz aylarında pitta çeşitleri için iyidir.

Pitta’yı dengelemek için genel kurallar:

 • Aşırı ısıdan kaçının
 • Aşırı yağdan kaçının
 • Aşırı buhardan kaçının
 • Tuz alımını sınırlayın
 • Serinletici, baharatsız yiyecekler yiyin
 • Günün daha serin bölümünde egzersiz yapın
Ayurveda| Kapha
Ayurveda| Kapha

Kapha

Kapha türleri güç, dayanıklılık ve dayanıklılıkla kutsanmıştır. Dengede, tatlı, sevgi dolu eğilimlere sahip olma ve istikrarlı ve sağlam olma eğilimindedirler. Derileri yağlı ve pürüzsüzdür. Fiziksel olarak, kapha insanları kolayca kilo alabilir ve metabolizmaları yavaş olabilir. Egzersizden kaçınma eğilimindedirler. Kalın derileri vardır, vücutları ve kasları iyi gelişmiştir.

Psikolojik olarak, kapha insanları sakin, hoşgörülü ve bağışlayıcı olma eğilimindedir. Ancak, uyuşuk hale gelebilirler. Kavramaları yavaş olsalar da, uzun süreli hafızaları mükemmeldir. Dengesiz kaldığında, kaphalar açgözlülük, kıskançlık, bağlılık ve sahiplenme deneyimleme eğilimindedir. 

Grip, sinüs tıkanıklığı ve mukozayı içeren diğer hastalıklar gibi su prensibine bağlı hastalıklara sahip olma olasılıkları daha yüksektir. Halsizlik, fazla kilo, diyabet, su tutma ve baş ağrıları da yaygındır.

Kapha Diyeti İle İlgili Hususlar

Kapha insanları için beslenme kuralları acı, buruk ve keskin tatları vurgular. Aslında genel gıda tüketimini sınırlarken zihinlerini canlandıracak yiyeceklere ihtiyaçları var. Özellikle kızartılmış veya yağlı yiyecekler olmak üzere her türlü süt ürünlerinden ve yağlardan kaçınmalıdırlar.

kavrulmuş veya kuru pişirilmiş tahıllar en iyisidir. Tüm sebzeler kapha için iyidir, ancak çok tatlı, ekşi veya sulu sebzelerden kaçınırken, yapraklı yeşillikler ve yer üstünde yetiştirilen sebzeler kök sebzelerden daha fazla tüketilebillir. Genellikle kapha insanları çiğ sebzeleri yiyebilirler, ancak buharda pişirilmiş olanların sindirimi daha kolaydır. Elma, kayısı, şeftali ve armut gibi daha buruk ve kuru meyveler tercih edilerek çok tatlı veya ekşi meyvelerden kaçınılmalıdır.

Badem, mısır, veya ayçiçek yağları da az miktarda kullanılabilir. 

Kaphayı dengelemek için genel kurallar:

 • Bol egzersiz yapın
 • Ağır gıdalardan kaçının
 • Aktif olun
 • Süt ürünlerinden uzak durun
 • Buzlu yiyecek veya içeceklerden kaçının
 • Rutininizi değiştirin
 • Yağlı, gıdalardan kaçının
 • Hafif, kuru yiyecekler yiyin
 • Gündüz uykusu uyumayın

Eski alışkanlıklar zor bırakılır fakat vücudumuzun ve zihnimizin dengesi için sağlıklı bireyler olmaya devam etmek için bir yerden başlamamız gerekir. Kendimizi fiziki olarak bir şeylere hazırlarken, içsel olarak da hazırlamamız gerekir. Ruhumuzun ve bedenimizin bütünselliği bizi daha sağlıklı hale getirir. Ayurvedik tıp yöntemlerini hayatımıza endekslerken meditasyonu da mutlaka araya sıkıştırmalıyız. Ruhsal sıkıntılarımızı meditasyonlarımızla kolayca çözümleyebiliriz. Umarım meditasyon deneyimlerimi de başka bir yazıda birlikte inceleriz.

Şimdilik hoşçakal.

Bu içeriğimde sizlere ayurveda tıp nedir ve ayurveda çeşitleri hakkında yazdım. Bir sorun olursa bana instagram hesabımdan ya da kişisel blog hesabımdan kolayca ulaşabilirsin.

İlginizi Çekebilir: Tıp Tarihinde Dönüşü Olmayan Bir İhtimal: Thalidomide Faciası

Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Ayurveda Tıp Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.