Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Giriş

Bankacılık tarihi M.Ö. 3500 yıllarında başlamıştır ve günümüze kadar birçok karmaşık sistemden geçmiştir. Günümüzde var olan işleyiş bir anda ortaya çıkmamıştır. Hepsinin şaşırtıcı başlangıç noktaları ve belli süreçleri vardır. Bu yazımda çok güzel bir başlangıç noktasına ve hikayeye sahip olan bankacılık tarihini inceleyeceğim. Fakat karıştırılmaması gereken nokta şudur ki banka tarihinden değil bankacılık tarihinden bahsedeceğim.

Bankacılık nedir
Bankacılık nedir

Bankacılık Nedir?

Bankacılık demek aslında banka işlemlerini yapma işidir. Buna ek olarak bankada çalışanların mesleklerine de denir.

Aslında banka kelimesi de sözlükte bankacılık işlemlerinin yapıldığı yer diye geçer. Bu şekilde banka ve bankacılık kelimeleri karıştırılsa da ve doğru anlamlarıyla kullanılmasa da böyle bir döngü içindedir.

Bankacılık İşlemleri

Peki banka işlemleri nedir ki? Bankada yapılan işlemler faiz alıp verme, kredi işlemleri, ticaret, yatırım, döviz gibi parayla yapılabilecek işlemlerdir. Bu işlemler banka isimli kurumda yapılır. Bu işlemlerin yapılma işi de bankacılıktır.

Bankacılık Tarihinin Başlangıcı

Banka ve bankacılık kelime anlamlarını daha net incelediğimize göre tarihini inceleyebiliriz.

Sümer
Sümer

Sümer

İsimlerini tarih kitaplarında sık sık duyduğumuz Sümer, Babil ve Yunan medeniyetlerinden burada da bahsedeceğiz. Çünkü bankacılık tarihinin başlangıcı M.Ö. 3500 yıllarında bu medeniyetlere dayanıyor. Araştırmalara göre bu medeniyetlerin bankacılık işlemleri yaptığı bulunmuştur.

Şu an herkesin telefonda bir dokunuş ile birçok işlemini yaptığı bankacılık bu kadar eskiye dayanıyor. Hatta bu işlemler şu an aklımızda canlandığı gibi basit alışverişler değil.

Tarihin ilk bankacılık hizmeti Sümerler tarafından M.Ö. 3500 yılında başlanmıştır. Sümerler, ‘maket’ olarak bilinen bir çeşit banka kurulmuştur. Bu bankada şu anki gibi çalışanlar yerine rahipler varmış ve rahipler insanlara borç veriyormuş.

Rahiplerin insanlara borç verme sebebi ise tarımdı. Çiftçiler hammadde ve ekipman alabilmek için rahiplerden borç alıyordu. Ekinleri toplama zamanında ise bu borçlarını rahiplerine geri ödüyorlardı.

Bankacılık tarihinin başlangıç noktasının Sümerli rahiplere ve çiftçilere dayanması oldukça şaşırtıcıdır. Yapılan kazılarda bu borçlara dair belgeler bulunmuştur. Bu belgeler oldukça şaşırtıcıdır. Çünkü günümüzde yapılan işlemleri içermektedir. Bir hesaptan diğer hesaba transfer belgesi bulunmuştur. Bu günümüzde yaptığımız para havale veya EFT işlemidir. Ödünç ve mevduat kabullerine ilişkin, talimatlar ve daha pek çok belge bulunmuştur.

Hammurabi Kanunları
Hammurabi Kanunları

Hammurabi Kanunları

Bankacılığın başlangıç noktası sadece rahipler ile çiftçiler arasındaki borçtan ibaret değildir. Tarih kitaplarından hepimizin bildiği Hammurabi kanunlarında bankacılık işlemlerine yönelik birçok madde bulunmuştur. Maddelerden biri borç alan kişiye yöneliktir. Borç alan kişi borcunu ne zaman ve nasıl ödeyeceğine dair kanun yazılmıştır. Sadece borç alan kişi kanunlarla kısıtlanmamış. Aynı şekilde maketlerin işleyişiyle ilgili de maddeler vardır. Rahiplerin ödünç işlemleriyle ilgili nasıl yönetileceği ve faiz alınıp alınmayacağı kanunlar çerçevesinde belirlenmiştir.

Belgeler

Sümerlerin işlemlerini yazdığı belgeler sadece borçla ilgili değil. Bankacılık konusunda uzmanlaştıklarını gösteren bir diğer belge de çek ve banknota benzeyen belgelerdir. Sonuçta Sümerler ticarete sahip bir medeniyettir ve dışarıdaki medeniyetlerle alışveriş halindeydi. Bu durumda mal değişimlerini çeke benzeyen belgelerle yapıyorlardı.

Babil
Babil

Babil

Babil medeniyetine ait M.Ö. 2000 yıllarında kredi ve mevduat işlemleri bulunmuştur. Bu da bankacılık tarihinde kredi işlemlerinin başladığını gösterir. Sümerlerde olduğu gibi Babillerde de rahipler bu işlerle ilgileniyorlardı. Fakat Sümerlerden farklı olarak bu işlemler tapınaklarda yapılıyordu.

Bankacılık işlemlerinin tapınaklarda yapılma sebebi insanların en güvendikleri yer olarak orayı görmeleriydi. En değerli eşyalarını, para niyetine kullandıkları nesneleri tapınaklara gidip rahiplere bırakırlarmış. Bazı değerli eşyalarını da Tanrı’ya hediye ederlermiş. Bu durumda rahiplerin ellerinde bir sürü değerli eşya birikmeye başlamıştır. Rahipler de ihtiyaç sahipleri için bir çözüm üreterek geri ödeme güvencesi sağlanınca değerli eşyaları verip faiziyle geri almaya başlamışlar. Bu işlem günümüzde bankaya gidip kredi çekmemizle aynı.

Yunan Site Devleti
Yunan Site Devleti

Yunan Site Devleti

Eski Yunan medeniyetinde de ilk kez kambiyo işlemi görülmüştür. Bankacılıkta döviz tarihinin başlangıcı olan Yunan medeniyeti bir parayı diğer para birimine çevirmeye başlamış. Böylece günümüzdeki döviz işlemleri oluşmuştur.

Yunan Site Devleti olarak geçer ve birçok sitenin birleşiminden oluşur. Bu siteler arasında ticaret vardı ama her birinin kendine ait para birimleri vardı. Birisi para niyetine sikke kullanıyor ama diğer site bu sikkeyi kabul etmiyordu. Bu durumda ticaret oldukça güçleşiyordu.

Bu duruma çözüm olarak günümüzde döviz işlemleri olarak adlandırdığımız para birimi değişim işlemleri yapılmaya başlanılmış. Bu işlemler tapınaklarda rahipler tarafından yapılırmış. Ticaret yapmaya giden kişi önce tapınaklara uğrar ve yaşadığı sitenin para birimini ticaret yapmak istediği sitenin para birimine dönüştürürmüş. Dönüştürdükten sonra çok kolay bir şekilde ticaretini yaparmış.

Rahipler, ticaret yapan kişilerden aldıkları bu sikkeleri tapınaklarda saklama şartıyla kabul etmesi aslında mevduattır.

Antik Yunan

M.Ö. 400 yıllarında eski Yunan’da laik bankacılık izleri görülmüştür. ‘Trapezit’ isimli en büyük din adamı ilk bankacıdır. Yani ‘banker’ kelimesinin başlangıç noktasıdır. Yüksek faiz oranları koymuştur.

Sonuç

Sonuç

Bankacılık kavramı sandığımız gibi yakın tarihte bir anda ortaya çıkan bir şey değildir. Yüzyıllar öncesine dayanan ve çok uzun olan bir süreç içerir. Bu uzun süreçte gitgide gelişir.

Bir ihtiyaçtan doğan banka işlemleri M.Ö. 3500 yıllarına dayanır. Sadece bir çiftçinin tohum alabilmek için paraya ihtiyaç duymasından başlayarak günümüzdeki banka sistemi oluşmuştur. Medeniyetlerin ihtiyaçlarına çözümler üreten rahipler ise günümüzün bankacılarıdır. Şu an çok basit bir şekilde yaptığımız işlemler eskiden bu şekildelerdi.

İlginizi Çekebilir: İsveç Ekonomik Krizi

Irem Akbas makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Bankacılık Tarihinin Başlangıcı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.