Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Türkiye’de diğer ülkelerin aksine bankacılık sektörü inanılmaz bir hızla yükselmektedir. Bunun ekonomik planlama ve gelişmeye bağlı onlarca sebebi olsa da şuan geldiğimiz noktada bu yükselişin dijital bankacılık alanında da inanılmaz bir şekilde yükselmiş olduğunu görebiliriz. Günümüzde pek çok banka şubelerini azaltma yoluna gidiyor ve şubesiz bankacılığa adım atıyorlar.

Şubesiz Bankacılık Nasıl Ortaya Çıktı?

Bankalarda şubeye ihtiyacı kaldıran en önemli adım atm’lerin aktif bir şekilde kullanılmaya başlanmasıyla atılmıştır. Bu sayede bankalarda yapılabilen işlerin çoğunluğunu müşteriler kendi başlarına yapabilmeye başlamıştır. Atm; para çekme ve yatırma gibi en çok kullanılan işler için şubeye uğrama zorunluluğunu kaldırarak sektöre büyük bir kolaylık getirmiştir.

Günümüzde Atm Bulma Sorunu da Kalmadı

Hem büyük bankaların yaptığı işbirlikleri sayesinde hem de diğer bankaların atm’lerini küçük komisyonlarla kullanabilme imkanı sayesinde kendi bankanızın atm’sini bulamasanız bile herhangi bir atm’den para çekme, yatırma işleminizi yapabilirsiniz.

Mobil Bankacılık ile Önemli İşlemler Cebe Girdi

 mobil bankacılık ile eşsiz hizmet
Bu gelişmeyi hızlı bir şekilde takip eden internet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamaları sektöre yeni bir soluk getirdi ve para transferi, bakiye sorgulama, yeni hesap açma, döviz ve kıymetli maden alıp satma gibi onlarca işlemi her an yapılabilecek kadar kolay hale getirdi. Bunların ardından şubelere sadece resmi işlemler için gitmek gerekliydi.

Banka Müşterisi Olmak İçin Bile Şube Gerekli Değil

Banka Müşterisi Olmak İçin Bile Şube Gerekli Değil
Neredeyse her bankanın internet sitesinde “müşterimiz ol” formu bulunmakta. Bu formu kullanarak bankaların kuryelerinin size gelmesini ve imzanızı alıp hemen işleme koymasını sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte bankaya hiç gitmeden bankacılık işlemlerinin neredeyse tamamını yapabilmek mümkün oldu.

Dönüşüm Ne Sağlar

Bu imkanlara rağmen hala ısrarla şubeye gidenler için bankalar dijital bankacılıkta ücretsiz para yollama özelliği, uygun döviz kurları gibi avantajlar sağlayarak müşterileri şubesiz bankacılığa teşvik etmeye çalışmaktadır.

7/24 Ulaşılabilirlik

Dijital bankalar her zaman ulaşılabilir oldukları için şubelerin sağlayamadığı bu avantajla öne geçebilirler.

Herkes İçin Kazanç

Daha az şube ve çalışan masrafı yapan bankalar ödemedikleri masraflar sayesinde hem müşterilerine avantajlı hizmetler sunar hem de daha fazla gelir elde eder.

Zaman Tasarrufu

Telefondan yaptığınız işlemlerde önünüzde kimse bulunmayacağı için sıra beklemezsiniz, bu da zamandan tasarruf etmenizi sağlar.

İşlem Kolaylığı

Mobil uygulamalar ve internet şubelerinde ileri tarihli işlem gibi şubelerin yapması mümkün olmayan özellikler bulunur. Bu da yine şubelere karşı dijital dönüşümün bir avantajıdır.
Günümüzde bankacılık sektöründe en az bankacılar kadar yazılımcılar ve mühendisler de yer almaktadır. Bu sebeple bu sektörün herkesi ilgilendirmesi kaçınılmazdır.

Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Bankacılıkta Şubeler Hala Gerekli Mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.