içinde

Başarılı Olmanın Yolları Mı?

Google Haberlere abone olarak gençlere değer katabilirsiniz.Google Haberler Ziyaret ettiğiniz için teşekkürler!

Ne yani şimdi gerçekten oturup sana başarılı olmanın yollarını sıralayacağımı ve sende onları okuyunca başarılı mı olacağını sanıyorsun? Tabi ki kocaman bir “HAYIR” ile karşılaşacaksın. Bu yüzden burada bugün sana, başarı kelimesinin anlamından devamındaysa gerçek başarıya nasıl ulaşılabileceğinin ufak notlarından bahsedeceğim. Yanlış anlama sadece “Ufak Notlar” vereceğim, hala demiyorum ki ben yazacağım sen okuyacaksın ve başarılı olacaksın. Başarmak bu kadar kısa bir sürede olacak bir aktivite değil ama tam anlamıyla bu kelimeye karşılık gelecek hedefi gerçekleştirdiğinde ise iyi ki bu kadar zorlandım ve mutlu oldum diyebileceğin bir aktivitedir.

Başarılı Olmanın Yolları

Sana yazdığı yazıda, başarılı olmanın yollarını vaat eden biri varsa eline bir kalem ve bir de kağıt alman gerekecektir. “Neden?” diye soracak olursanız ise vereceğim yanıt çok basittir. Çünkü, başarılı olmanın yolları deyince, sanki önünde 10 tane yol var ve sen sadece 1 tanesini seçerek başarılı olabilecekmişsin gibi bir kanıya varılıyor. “Kalem ve kağıt nerede devreye giriyor?” diye soracak olursan, sana yanıtım; “Yaz ki seçtiğin yolu unutma ve onu asla yanından ayırma.” demek olacaktır. Ama bilinmesi gereken en önemli şey şudur ki başarıya götüren yollar yoktur. Başarı için ufak notlar vardır ve sen bunların hepsini bir bütün halinde uygulayarak başarıya ulaşırsın. Son olarak Amerikalı yazar ve konuşmacı olan John Calvin Maxwell’in sözü ile ufak notlarımıza geçebiliriz;

“Hayatınızı değiştirebilmeniz için bazı şeyleri her gün yapmanız gerekir.”

Başarı, dilimizde üstesinden gelinen iş anlamında kullanılmaktadır. Eğer elinde üstesinden geldiğin bir iş varsa ve sen bu durumda başarmış sayıldığına göre kendi isteğinle karar vermiş ve bir konunun altından layıkıyla kalkmışsındır. Kısacası kendi isteğinle ve arzunla seçtiğin ve devamında zorlukla olsun ya da olmasın üstesinden geldiğin zaman ki duruma verilen isimdir aslında başarı.

Başarılı Olmanın Yolları| Ufak Notlar (Aşağıdaki sıralama uygulama önceliğine göre verilmiştir.)

Hedef Belirlemelisin

Hedef belirlemenin kökeninde kendini tanımak, tutkularını bilmek ve neler yapmak istediğini bilmek yatar. Eğer işe kendine yönelttiğin sorularla başlarsan başarı yolunda sağlam bir adım atmış olursun ve bunun yanında misyonunda şekillenmiş olur. Kendinle ilgili soruları yanıtladığında hayatta ki amacın ne yapmak istediğin ortaya çıkacaktır bu da senin misyonuna renk katacaktır.

Şüphelerinle Yüzleşmelisin

Şüphe başarıya uzanan yolda ilk zamanlarda çokta büyük bir engel değildir. Çünkü bir işe başlamadan önce şüphelenmek ve onun üzerinde daha temkinli çalışmalar yapmak önemlidir. Fakat şüphe sen de artık bir yaşam stiline dönüşmüşse bu durum başarını kısıtlayacaktır. Bundan sonra yapman gereken ise belirlediğin hedef ne olursa olsun yoluna en asgari şüphe duygusuyla devam etmektir. Dikkat et, şüphe hayatında hiç olmasın demiyorum. Felsefenin en önemli düşünürlerinden olan Epicuros der ki; “İşe kesinliklerle başlayan, şüphelerle bitirir. Şüphelerle başlamaya razı olan ise kesinlikle bitirir.” Kendine güven ve adımlarını doğru hesapla.

Geleceğini Planlamalısın

Başarıya giden yol engeller ve engebeler ile dolu olduğundan her zaman bir engel için A planın hatta ve hatta bazen B planın bile olmak zorundadır. Plansız çıktığın bir yolda karşılaştığın engelle doğaçlama yaparak baş etmeye çalışabilirsin ki bu da çok değerli zamanından çalacaktır. Aynı zamanda bu engel ilerlemeni zorlaştıracaktır.

Disiplinli Olmalısın

Gelecekle ilgili yaptığınız plana sıkı sıkıya uyman için çok disiplinli ve bir o kadar sıkı çalışmalar içinde olmalısın. Eğer bu disipline ayak uydurursan bu durum zamandan da tasarruf etmene yardımcı olacaktır. Çünkü bir plan dahilinde ilerliyor ve buna harfi harfine uyuyorsun bu da demek oluyor ki geri kalan zamanlar senindir.

Artık Bir An Önce Harekete Geçmelisin

Disiplinli olmak, şüphelerle yüzleşmek, plan yapmak gibi olaylar girişimcilik olmadan bir hiçtir. Girişimci ol ve başlayabildiğin en hızlı şekilde hedefin üzerinde çalışmaya başla çünkü zaman geçiyor ve artık sadece yap.

Hatalarından Ders Çıkarmalısın

Tüm adımlar tamam, harekete geçtin ve tam gaz yoluna devam ediyorsun. Ama ne yazık ki anlık dalgınlığın başarı yolunda ki sapağı kaçırmana neden oldu ve evet farkındasın bir hata yaptın. İnsanlar hata yapabilir ve bu durum aşırı normaldir. Nasıl bu hatayı yaptım diye düşünmeyi bırak ve doğruca bu hatadan kendini nasıl kurtaracağını düşünmeye zamanını ayır. Unutma çok fazla zaman kaybedemezsin ve bu hatayı bir kere daha tekrarlamaman lazım.

 Yapman Gerekeni Yapmalısın

Sen bir yoldasın ve bu yoldaki tüm değişikliklere ayak uydurmalısın. Geçmişe takılmadan yeniliklere alışarak devam etmelisin. Başarı yolu üzerindesin ve başarı yolundaki herkes yardım alır ve bu durumdan memnun kalırlar. Yardım istemekten çekinme etrafını bilge, akıllı ve yol gösterici insanlarla donat, kendi ağını oluştur. Oluşturduğun ağlar ile sağlam ilişkiler kurmak için onlarla etkili iletişim yollarını ara ve samimiyeti, sevecenliği eksik etme. Çok yol aldın, çok ilerledin arkana bak ve geçtiğin yolları gözlemle aynı zamanda analiz et. Nerede hata yaptım?, nerede doğru yolu kullandım? ve yoluma nasıl ilerliyorum?

Başarısızlıktan Korkma

Bu uzun yolda en başarılı insanlar bile hatalar yapmış ve başarıyı ıskalamışlardır. Ama hiçbir zaman yollarına tedirgin veya korkarak devam etmemişlerdir. İşte asıl başarı faktörü ve seni bir adım ileri taşıyacak olan da budur.
Şimdi 5 dakika öncesine nazaran gayet bilgili, kendinden emin ve ne yapacağını bilir vaziyette duruyorsun. Başarının yollarını aradın ve bu yolun bir bütün, birbirine bir domino taşı gibi bağlı olduğunu görmüş oldun. Bu yazıyı bir motivasyon konuşması olarak ya da kişisel gelişim rehberi olarak düşünebilirsin. Sen zaten başarının ufak notlarını arayarak başarı yolunu yarılamış oldun, geriye kalan atman gereken adımları da öğrendiğine göre…
Başarının ufak notlarının senin için daimi bir referans olması dileğiyle…

İlginizi Çekebilir: Neden Bu Kadar Başarılı Oldular?

Rapor Et

Ne düşünüyorsunuz?

Ibrahim Aydogdu tarafından yazıldı

Gençliğe Değer katmak isteyen bir genç.
Ogrenci Blogları Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gerçekte Ne Kadar Büyüğüz?

Akıllı Telefonlar bizi Cahilleştiriyor mu?