içinde

BIG DATA

big_data

Google Haberlere abone olarak gençlere değer katabilirsiniz.Google Haberler Ziyaret ettiğiniz için teşekkürler!

Son zamanlarda her yerde görmeye başladığımız “Big Data”  terimi nedir, hangi alanlarda kullanılır kısa ve en basit şekilde anlatmaya çalışacağım. Bundan önce “veri (data)” ne demek ona bir bakalım. Veri; bir konu hakkında araştırma, tartışma, bilgi edinme, akıl yürütme sonucunda oluşmuş olan işlenmemiş, yorum yapmaya imkan verecek düzeyde sistemleştirilmemiş ham bilgidir. Yani işlenmediği için bir anlam içermeyen bilgidir. Mesela “2020” sadece bir sayı ve bu haliyle bir anlam ifade etmiyor.
pymes-bigdata-inteligencia-artificial-26806

BIG DATA NEDİR?

Big data; verinin analiz edilip sınıflandırılmış, anlamlı ve işlenebilir hale dönüştürülmüş halidir.

Çevrimiçi attığımız her adım; kredi kartıyla alışveriş, görseller, sosyal medya kullanımı, fotoğraf çekme, internet sörfü, blog/makale okuma, yapılan tüm paylaşımlardan elde edilen verilerin analiz edilerek fayda sağlanabilecek hale getirilmesi big data sürecini oluşturmaktadır.

3 ÖZELLİK

  • Birim, oluşturulan veri miktarını ifade eder. Büyük verilerle, yüksek hacimlerde düşük yoğunluklu, yapılandırılmamış verileri işlemeniz gerekir.
  • Hız, verinin üretilme hızını ifade eder. Hız, verinin alındığı ve (veya belki de) işlem gördüğü hızlı orandır.
  • Ve Çeşitlilik, üretilmekte olan farklı veri türlerini ifade eder.

Bunlar Büyük Veri’nin 3 önemli özelliğidir.
big-data-15.03-768x512

 BÜYÜK VERİNİN ÖNEMİ

Şirketler, sistemlerinde biriken büyük verileri operasyonları iyileştirmek, daha iyi müşteri hizmeti sunmak, belirli müşteri tercihlerine göre kişiselleştirilmiş pazarlama kampanyaları oluşturmak ve sonuçta karlılığı artırmak için kullanırlar. Büyük veri kullanan işletmeler, verileri etkin bir şekilde kullanmaları koşuluyla, daha hızlı ve daha bilinçli iş kararları verebildikleri için potansiyel rekabet avantajına  sahip olurlar.
images
Hangi alanlarda kullanılıyor derseniz büyük veriyi kısıtlamak pek mümkün değil. Alışveriş yaptığınız kart hangi ürünleri daha çok satın aldığınızı biliyor ve gelecek alımlarınız için şirketler bu verileri kullanarak alışverişinizi kişiselleştiriyor. Bazı ülkelerde sokaklar otomobilleri ve sürücüleri  sürekli izleyen yüzlerce CCTV kameralarıyla dolu. Polis bu sisteme erişebiliyor ve eş zamanlı olarak herkesi kontrol edip izleyebiliyor. Hepimizin bildiği perakendeci Target ise daha ailesi hamile olduğunu bilmiyorken kızın hamile olduğunu tahmin edip ona bebek eşyaları göstermeye başlamıştı bile.
Hangi sektörde olduğunuz fark etmez elinizdeki verileri kullanmayı biliyorsanız hep bir adım önde olursunuz. Büyük verinin kullanılmasının en önemli nedeni maliyeti azaltıyor olmasıdır. Şimdi pazarlama sektörü üzerinden gidelim. Bebek bezi üreten bir firma olduğunuzu varsayın. Reklamlarınızı kişiselleştirerek direkt olarak hedef kitlenize ulaşmanızı ve maliyetten tasarruf etmenizi sağlayan teknoloji büyük veridir. Facebook’a reklam verdiğinizde elindeki veriler sayesinde annelere reklamı gösterecektir. Google’a reklam verdiğinizde bebek ile ilgili ekipman aratan ve anne olacağını tahmin ettiği kişilere bu reklamı sunacaktır. Google, Target, Facebook bunları nasıl bilebiliyor? Yoksa çağımızın kahinleri bu şirketler mi?
images (1)
Tabii ki değiller, big data oluşturuyor ve bunu kullanıyorlar. Attığımız her adımı veri olarak kullanılıyor devamında big data ortaya çıkıyor. Ayrıca, büyük verilerin kullanılması şirketlerin giderek müşteri merkezli olmasını sağlamış olacak. Veriyi stratejik olarak kullanan ve önemseyen şirketler hayatta kalmayı başarabilecek.

İlginizi Çekebilir: GÜNÜMÜZDE PAZARLAMA

Rapor Et

Ne düşünüyorsunuz?

gulsahbayer tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

chanel ve kadınlar

COCO CHANEL

ali karacabey

Ali Bey’den Girişimcilere Tavsiyeler