Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Bilim ile teknoloji arasında bir köprü görevi üstlenen mühendisliğin günümüz modern dünyasındaki yeri ve önemi son derece büyüktür. Birçok farklı mühendislik türü vardır, bunlar arasında yer alan bilgisayar mühendisliği de en genç mühendislik alanlarından biridir.

Bilgisayar mühendisliğinin hayatımızdaki yeri, teknolojinin gelişmesi ile birlikte daha da artmaktadır. Bilgisayar mühendisliği nedir, konusu özellikle üniversite tercihlerini yapacak ve gelecek kariyerini bu doğrultuda çizmek isteyen kişilerin en çok merak ettiği ve araştırdığı konuların başında gelir. Bilgisayar mühendisi kısaca, gelişen teknolojiyi yakından takip eden ve bilgisayar için başta oyun olmak üzere farklı uygulamalara erişmek için çeşitli yazılım ve programları geliştiren aynı zamanda da bilgisayar sistemlerinin analizi ve donanımlarının geliştirilmesinde çalışan kişi olarak tanımlanabilir.  Günümüz teknolojisi hızla gelişirken bilgisayar mühendislerine duyulan ihtiyaç da aynı oranda hızla artmaktadır. Bu nedenle bilgisayar mühendisliği iş alanları da son derece geniş ve geleceği de parlaktır.

Bilgisayar mühendisliği nedir, iş alanları nelerdir? Konularının detaylarına yer verdiğimiz yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Bilgisayar Mühendisliği Nedir?

Çağımızın yükselen mesleklerinden biri olan bilgisayar mühendisliği nedir? sorusu ve bilgisayar mühendisliği tanımı kişiler tarafından oldukça merak edilir. Bilgisayar mühendisliği nedir? sorusu için öncelikle; temel olarak yazılım, programlama ve algoritma ile ilgilenen kişilerdir, cevabını verebiliriz. Bilgisayar mühendisleri; çip, analog sensör, devre kartı, klavye, modem ve yazıcılar dahil olmak üzere bilgisayar donanım ve ekipmanlarının araştırılması, oluşturulması, planlanması ve test edilmesinden sorumludur. 4 yıllık lisans eğitimleri süresince temel matematik, fizik, donanım gibi derslerin yanı sıra ; Bilgisayar organizasyonu ve mimarisi, Bilgisayar ağları ve veri haberleşmesi, Programlama dilleri, Mikroişlemciler, Algoritmalar gibi dersler de görürler. Üniversitelerin 4 yıllık Bilgisayar Mühendisliği bölümünü başarılı bir şekilde tamamlayan kişiler Bilgisayar Mühendisi olarak çalışmaya başlayabilirler. Bilgisayar mühendisliği nedir? konusundan sonra bilgisayar mühendislerinin iş ve çalışma alanlarına değinebiliriz.

Bilgisayar Mühendisi Ne İş Yapar?

Bilgisayar mühendisliği nedir? bölümünde de belirttiğimiz gibi bilgisayar mühendisleri bilgisayar ve bilişim sistemlerinin olduğu her yerde aktif olarak çalışabilirler. Bilişim sistemleri yöneticiliği, bilgisayar sistemleri analisti, yazılım uygulamaları geliştiriciliği, AR-GE ve veri tabanı gibi farklı sahalarda uzmanlaşabilirler ve uzmanlaştıkları bu alanlara göre iş tanımları ve mesleki yükümlülükleri de farklılık gösterebilir. Bilgisayar mühendislerinin görev sorumluluklarını genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Günümüz teknolojik gelişmelerini yakından takip ederek düzenli donanım testleri gerçekleştirmek,
 • Yenilenen ve yeniden yapılandırılan ana kartlar için doğrulama testleri gerçekleştirmek,
 • Düzenli bakım kontrolleri yapmak ve ortaya çıkan sorunları gidermek,
 • Bilgisayarda halihazırda bulunan ekipmanları güncellemek ve gelişen teknolojiyi bu ekipmanlara entegre etmek,
 • Mobil uygulamalar için program geliştirme uzmanları ile ortak çalışmalar yapmak,
 • Ağ fonksiyonları ve internet kullanımı için teknik destek sağlamak,
 • Korsanlık risklerine karşı şirketlerin bulut depolama hesaplarını kontrol etmek,
 • İhtiyaçları tespit etmek ve gerektiğinde teknik destek sağlamak. 

Bunlarla birlikte bilgisayar mühendisleri çalıştıkları alanda;

 • Yazılım Geliştirici
 • Veritabanı Yöneticisi
 • Donanım Mühendisi
 • Sistem Analisti
 • Web Geliştiricisi/Programcısı
 • Bilgi Teknolojileri
 • Ağ Yöneticisi
 • Bilgi İşlem Mühendisi olarak çalışırlar.

Görev tanımı her ne olursa olsun bilgisayar mühendislerinin gelişen teknolojiyi yakından takip ederek yeniliklerini kullanabilme becerisine sahip olması son derece önemlidir.  

Bilgisayar Mühendislerinin Dikkat Etmesi Gereken Nitelikler

Bilgisayar mühendisliği nedir?” tanımından da anlaşılacağı gibi alanda aktif olarak çalışacak bilgisayar mühendislerinin teknik yetkinlik, analitik düşünme ve problem çözme becerisine sahip olması başlıca temek nitelikleri arasında yer alır. Bu temel niteliklerle birlikte bilgisayar mühendislerinin dikkat etmeleri gereken diğer özellikleri de şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Öğrencilik hayatında öğrendiği fen, matematik ve mühendislik biliminin getirilerini etkili bir şekilde kullanmak,
 • Merak ve öğrenme duygusunu sürekli beslemek,
 • Yaratıcılık ve eleştirel düşünce yapısına sahip olmak,
 • Teknolojik yenilikleri yakından takip etmek ve bunlara uyum sağlamak,
 • Sürekli gelişen ve ilerleyen bilişim ve matematik alanlarında kendini geliştirmek,
 • İletişime açık ve ekip çalışmasına yatkın olmak, 
 • Detay olarak çalışmak ve uzun süre odaklanma becerisine sahip olmak. 

Bunlarla birlikte herkes, dil faktörünün günümüzdeki öneminin farkındadır. İyi bir bilgisayar mühendisinin İngilizce ve farklı bir yabancı dil konusunda da kendini geliştirmesi oldukça önemlidir. 

Bilgisayar Mühendisi İş Alanları
Bilgisayar Mühendisi İş Alanları

Bilgisayar Mühendisi İş Alanları

Bilgisayar mühendisliği nedir ve bilgisayar mühendisleri ne iş yapar konularına değindikten sonra bilgisayar mühendisleri iş alanlarından bahsedebiliriz. Diğer bölümlerde de değindiğimiz gibi bilgisayar mühendisliği çağımızın ve geleceğimizin parlak meslek grupları arasındaki yerini koruyor. Günümüzde aklımıza gelebilecek hemen hemen tüm alanlarda bilgisayar kullanımı söz konusu.  Bilgisayar sistemlerinin kullanıldığı tüm bu alanlardaki yazılımlardan, elimizden hiç düşmeyen cep telefonlarının içindeki uygulamalara kadar tüm noktalar bilgisayar mühendisleri tarafından geliştirilir. Tüm dünyada bilgisayar ve yazılımın sektörünün gelişmesi, yapay zeka çalışmalarının artış göstermesi ile birlikte bilgisayar mühendisliği iş alanları da son derece geniştir.

Tüm dünyada geçerliliği olan bilgisayar mühendisleri hem bilgisayar donanım bileşenlerinin hem de yazılım programlama bileşenlerinin sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlarlar. Bilgisayar mühendisliği nedir, bölümünde de belirttiğimiz gibi bilgisayar mühendisleri; robotik, bilgisayar mimarisi ve tasarımı, yapay zeka, mobil uygulamalar ve işletim sistemleri gibi alanlarda uzmanlaşarak aktif olarak çalışabilirler. Bilgisayar mühendisleri, başta kamu kuruluşları ve özel sektör olmak üzere, eğitim alanları, endüstri, ticaret, hizmet, danışmanlık gibi birçok alanda çalışma imkanına sahiptir. 

Bilgisayar bilimlerini içine alan bilgisayar mühendisliği günümüz dünyasında en çok ihtiyaç duyulan ve önem kazanan alanlarından biridir. Bu yazımızda çağımızın ve geleceğimizin yükselen mesleklerinden olan “Bilgisayar mühendisliği nedir?” ve “Bilgisayar mühendisleri ne iş yapar?” konularına değindik. İyi okumalar dileriz.

İlginizi Çekebilir: Kodlama Mühendisliği Nedir? Ne iş Yapar? 

https://ogrencibloglari.net
ogrencibloglari makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Bilgisayar Mühendisliği Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.