içinde ,

BİR DOMATES VERİMLİ ÇALIŞMANIZI NASIL SAĞLAYABİLİR? ‘’ POMODORO TEKNİĞİ ‘’

Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

indir (1)Pomodoro Tekniği| Nedir?

1980′ lerde Francesco Cirillo tarafından geliştirilmiş olan Pomodoro Tekniği, o zamandan günümüze kadar aralıksız çalışmakta sıkıntı çeken birçok insanın kullandığı, çok memnun kaldığı ve verim aldığı bir çalışma tekniğidir.  Peki, bu ‘’ Pomodoro ’’ adı nereden geliyor? Adını Francesco Cirillo’nun öğrencilik zamanlarında bu çalışma yöntemini uygularken kullandığı domates şeklindeki zamanlayıcıdan alıyor. Pomodoro İtalyanca ‘da DOMATES demek.
Bu tekniğin temelinde kısa süreli çalışma seansları ve bu seansları takip eden mini molalar yatıyor.  Kısa süreli çalışma seansları 25 dakikadan oluşuyor. 25 dakikalık çalışma seansı bittikten sonra 5 dakikalık minik bir mola yer alıyor. Bu şekilde her seans ve mini moladan oluşan 30 dakikalık bölüm 1 oluyor.  Toplamda 4  Pomodoro’ yu tamamladığınızda yani 2 saatlik çalışma periyodunu bitirdiğiniz zaman 25-30 dakikalık uzun bir mola veriyorsunuz.

images

Günde 8 – 16 arası pomodoro tamamlamak ideal olarak kabul ediliyor. Toplamda 4 saat olan bu çalışma seansı gözünüzü korkutmasın. Aralarda verdiğiniz molalar ile hem yorulmuyorsunuz hem de 4 saat boşa kürek çekmemiş oluyorsunuz. Bu şekilde düşünülünce 4 saat verimli çalışmak dersler için oldukça iyi bir sonuç çıkarıyor. Çalışma hayatı göz önüne alındığı zaman ortalama 10-12 pomodoro’dan oluşan çalışma seansları ile 6 saatte işlerinizi bitirip kafanızı daha dinç tutabilirsiniz.

indir (5)

Pomodoro Tekniği| Pomodoro Tekniğinde Nelere Dikkat Etmelisin?

Pomodoro tekniğinin kilit noktası şu; 25 dakikalık çalışma seansları boyunca dikkatinizi hiçbir şeyin dağıtmasına izin vermemelisiniz. Yani sadece o işe odaklanacaksınız ve diğer tüm işler bu 25 dakikanın dışında kalacak. Telefonunuzu sessize alın mümkünse telefonunuzu çalıştığınız yerden uzakta bir yere koyun.  Sosyal medyaya göz ucuyla bile bakmayın, kimseyle konuşmayın, müzik dinlemeyin hatta hiçbir şey için çalışma masanızdan kalkmayın.  Çalışmanız 25 dakikadan erken biterse kesinlikle seansı erken bitirmeyin. Çalıştığınız konunun üzerinden geçip tekrar yaparak, göz atarak seansı zamanında bitirin.

images (1)

Aynı şekilde mola verdiğiniz zaman çalıştığınız konu ile ilgili hiçbir şey ile ilgilenmemelisiniz. Mola süresinde kahve için, kafanızı dağıtın , bir  şarkı açın çalıştığınız konudan tamamen uzaklaşın.  5 dakikalık kısa molanız bittiğinde ise çalışma seansına geri dönmeniz gerekiyor.

indir (1)

Tüm bu kuralları iyice benimsedikten sonra yapmanız gereken tek şey plan yapmak. Planınız günlük, haftalık hatta aylık bile olabilir. Ama haftalık yapmanız daha faydalı. Yoğunluğunuza göre her gün kaç pomodoro yapacağınızı, hangi pomodoroda hangi konuları çalışacağınızı bu plan içinde belirlemeniz gerekiyor.  Bu plan kağıdında çalışmanızı bölen etkenleri de belirtmeyi unutmayın . Çalışmanızı bölen şey çevresel bir faktörse (telefon, birilerinin bir şeyler sorması vs.) plan kağıdında ilgili pomodoronun yanına *, ! gibi işaretler koyabilirsiniz. Eğer sebep sizden kaynaklanıyorsa ona göre farklı bir işaret koymanızda fayda var. Böylece haftalık planınızı kontrol ederken pomodoronuzu bölen şeyin çevresel mi bireysel mi olduğunu bilerek ona göre önlem alabilirsiniz. Her haftanın bitiminde planınız kontrol ederek kaç seansı başarı ile tamamladınız kaç seansınız bölündü bunları tespit ederek daha ideal planlar oluşturabilirsiniz. Planlarınız yorucu geldiyse bir tık azaltabilir veya daha fazlasını yapabileceğinizi düşünüyorsanız seanslarınızı arttırabilirsiniz. Unutmayın ki yorucu bir plan yapmanız değil ideal planı oluşturmanız daha önemli.
Ve son olarak Pomodoro Tekniği ve telefon bağımlılığına yönelik hazırlanmış uygulama ve İnternet sitelerinin linkini buraya bırakıyorum.

Pomodoro Teknikleri

Pomodoro İncreaser

Bu site ise hem pomodoro time hem de ” To Do List” bulunduruyor. Hem zamanlayıcı hem de liste ile daha kontrollü çalışmanızı mümkün kılıyor.

Pomodoro Tracker

Bu sitede yine basit bir zamanlayıcı ve listeden oluşuyor.

Pomotodo

Bu uygulama hem İOS hem Android üzerinden bu tekniğe göre hazırlanmış bir zamanlayıcı

Lanes

Bu site liste hazırlamanızı ve haftalık planlar yapmanızı sağlıyor. Ayrıca pomodoro zamanlayıcısı da mevcut, böylece çalışma seanslarınızın takibini daha kolay bir şekilde yapabiliyorsunuz.

Cold Turkey

Plan falan yaptık ama ben 25 dakika boyunca internetten uzak duramam.” diyorsanız bu uygulama tam size göre. İnternet sitelerini belli bir süre tamamen engelliyor.

Forest

Yine telefon bağımlılığı ile mücadele eden bir uygulama daha. Telefonunuzu kullanmadığınız zamanlarda uygulamada bir tohum ekiyorsunuz, bu tohum büyüyerek ağaca dönüşüyor ve bu şekilde kendi ormanınızı oluşturuyorsunuz. Elbette telefonunuzu ne kadar sık kullanırsanız, kendi ormanınızı katlediyorsunuz. Bir nevi sorumluluk duygusu üzerine kurulu olan bir uygulama telefonunuza daha az vakit harcamanızı sağlıyor.

İlginizi Çekebilir : Her Anlamda Gelişim için 15 İnstagram Kanalı

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

nidakaplan tarafından yazıldı

Bir Yorum

Bir cevap bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan 'Yansıttığı' Kadar Hayatta

Yenilenebilir Enerji Serisi – 3 " Jeotermal Enerji "