Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Sizce günümüzde bir lise kaliteli bir dergi çıkartabilir mi? Hem de bir edebiyat dergisi. Ben size bunu başaran bir okul olduğunu söyleyebilirim. Büyük bir başarı ve özverinin sonucu ortaya çıkan oldukça ilgi çeken bir dergiden bahsedeceğim ancak bu yazımın asıl amacı derginin kendisinden ziyade, derginin nasıl ortaya çıktığını anlatmaktır. Çınaraltı..

Mezunu olduğum Eskişehir Anadolu Lisesi (nâm-ı diğer Maarif Koleji) öğrencileri ve öğretmenleri tarafından hazırlanan “Çınaraltı” dergisinden bahsedeceğim. Çınaraltı’nın tasarımı, içeriği, yazılarının denetlenmesi ve kalan her şeyiyle tamamen EAL tarafından yapılıyor.

bina

Neden Çınaraltı?

Derginin adının Çınaraltı olmasının sebebi okulumuzda bulunun çok güzel ve kocaman bir çınar ağacının olmasıdır. O çınar ağacı bizim okulumuzun en önemli simgelerinden biridir diyebilirim. Özellikle sonbahar ve ilkbahar aylarında yapraklarının ortaya çıkardığı mükemmel görselliğiyle gerçekten de Çınaraltı dergisinin adında yer almayı hak ediyor.

çınaragacı

İlk Sayısı ne zaman ortaya çıktı?

İlk sayısı ben 9.sınıftayken (2016) basılmıştı. Hatta o zamanlarda Eskişehir garının tam yanında bulunan gar salonda lisenin tanıtımını yaparken Çınaraltı’nın ilk sayısını da stantta tanıtmıştım. Diğer stantlardan ve ziyaretçilerden oldukça yoğun ilgi görmüştü.

Biraz da Çınaraltı’nın içeriğinden bahsedeyim sizlere. Her sayısında EAL öğrencilerinin yazıları bulunuyor. Buna ek olarak her sayıda edebiyatın ileri gelen isimleriyle birlikte röportaj söyleşi vb. yazısı bulunuyor.

Bence çok güzel bir durum çünkü bu sayede lise öğrencileri ile edebiyat arasındaki bağlantı güçleniyor ve edebiyatçılarla yüz yüze görüşerek edebiyatı yalnızca ders olarak görmekten bir nebze de olsa uzaklaşıyorlar.

lise dergisi

Derginin Hazırlanma Süreci

Çınaraltı’nın zorlu hazırlanma sürecinden de bahsetmem gerekiyor bu noktada. Hem çok fazla enerji gerektiriyor hem de büyük bir fedakârlık. Çünkü bir yandan dersler, sınavlar, ödevler büyük bir maratonu oluşturuyorken bu maratonun içine gerçekten kapsamlı, tasarımı güzel ve sıkı bir denetimden geçerek hazırlanan bir dergiyi eklemek büyük cesaret ve inanılmaz bir başarı.

Çınaraltı’nın hazırlanma süreci kadar basım ve dağıtım süreci de oldukça yoğun geçiyor. Çünkü dergimiz bağışlarla ve aldığı reklam ücretleriyle matbaada bastırılıyor. Matbaa basım ücretleri bazı zamanlar aşırı fazla olduğunda para denkleştirilemiyor ve derginin basımı gecikebiliyordu ancak bu durumlarda biz EAL öğrencileri anında devreye giriyor bu konuda derginin basılması için elimizden geleni yapıyorduk. Bu da Çınaraltı’nın her zaman destekçisi olduğunu ve EAL’nin bu konudaki hassasiyetini gösteriyor.

Her ay EAL öğrencilerinden yazı isteniyor ancak o kadar çok yazı gönderiliyor ki bir ay için istenen yazılarla birden fazla sayı çıkartılabiliyor. Daha sonra bu yazılar yazım denetleme kurulunca inceleniyor ve ardından dergi için uygun olanlar seçiliyor.

Ancak biraz önce de bahsettiğim gibi o kadar çok yazı gönderiliyor ve içlerinde gerçekten çok güzel yazılar var ki maalesef bu yazıların tamamını bir sayıya koymak mümkün olamayabiliyor. Beğenilen ancak o sayıya eklenemeyen yazılar yazı denetleme ve seçim kurulunca bir sonraki sayıya konulmak üzere bekletilebiliyor.

lise dergisi çınaraltı

Derginin fiyatına gelecek olursak da size şunu söyleyebilirim, 4 yıl boyunca bu dergiyi yakından takip etmeme rağmen inanın fiyatını bilmiyorum. Şaka değil gerçekten bilmiyorum çünkü dergiyi her aldığımda cebimde ne kadar bozukluk varsa veriyordum. Yalnızca ben değil EAL’deki çoğu öğrenci aynı şekilde yapıyor. Bu yüzden de derginin fiyatını öğrenme ihtiyacı hissetmedim kendimde.

Sonuç

İşin özetine gelirsek de “Gençliğe Değer Kat” mak amacıyla yazdığım bu yazıda sizlere anlatmak istediğim asıl şey şudur ki eğer bir şeyleri yapmak veya başarmak istiyorsanız, elbette karşınıza büyük engeller ve aksilikler çıkacaktır. Ancak burada yapmanız gereken bundan vazgeçmek olmamalı, tam tersine büyük bir sağduyu ve sabırla elinizden geldiğince mücadele etmektir.

Bu şekilde sizlere mezun olduğum lisenin büyük bir özveri ve gayretle hazırladığı “Çınaraltı” dergisinden bahsetmiş oldum. Eğer Çınaraltı’nın önceki sayılarını internet üzerinden okumak isterseniz Eskişehir Anadolu Lisesinin web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Sonraki yazılarımda buluşmak ümidiyle…

İlginizi Çekebilir : Akıllı Kontrol Teknolojileri

Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Bir Kolejin Edebiyat Dergisi & Eskişehir Anadolu Lisesi Çınaraltı Dergisi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.