Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

86 / 100

Bireyler İçin Kaizen| Giriş

Başarılı bir psikolog olan Robert Maurer’in yazmış olduğu “Kaizen Yolu” isimli kitaptan bahsedeceğim sizlere bu yazımda. Maurer kitabında bizlere kalıcı alışkanlıklar edinmenin anahtarlarını veriyor. Hazırlanın bireyler için kaizen başlıyor.

Bu içerik alışkanlıklarında devamlılığı sağlayamayan herkese…

Alışkanlıklarında devamlılığı sağlayamayan herkesin okuması gereken bu kitap hayatınızdaki zorluklara karşı bakışınızı yenileyecek ve değiştirecektir. Ama önce gelin Kaizenin hikayesini öğrenelim.

Bireyler İçin Kaizen| Kaizen Nasıl Ortaya Çıktı?

Kaizen nasıl ortaya çıktı?
Kaizen nasıl ortaya çıktı?

Bildiğimizin aksine Japonlar iş yerlerlerinde gevşek davranıyorlarmış ve II. Dünya Savaşı sonrası Douglas MacArthur isimli Amerikalı general Japonya’ya etkililiği artırma ve iş standartlarını yükseltmek için gitmiş. Binlerce Japon yöneticilerine verdiği eğitimle Japonya’ya müthiş bir iyileştirme kazandırmış.

Daha sonra askerler Amerika’ya geri döndüklerinde ve üretim tekrar normale döndüğünde büyük oranda bu iyileştirilme unutulmuş. Japonlar arasında ise aksine daha da büyümüş.

Onlar bu küçük adımlarla gelişen Japonya başarılarının sebebine sahip çıkıp ona bir isim bile vermişler.

Japonca’daki Kai: Değişim ve Zen: İyi sözcüklerinin birleşmesi ile oluşan Kaizen; “Herkesi kapsayan sürekli iyileştirme” anlamına gelmektedir. Bu kelime ayrıca bir felsefeyi ve bir yaşam biçimini de ifade eder: “Her geçen günün bir önceki günden daha iyi olması için evde, işyerinde ve sosyal yaşamda sürekli çaba sarf etmek.”

Bireyler İçin Kaizen| Kaizen Yolu Kaç Adımdan Oluşur?

Yazar kitabın girişinde kendine dair deneyimlerini anlatıp şu sorular üzerinde merakla araştırmalar yaptığını söylüyordu:

  1. İnsanlar nasıl başarılı oluyor?
  2. Başarılı kişiler nasıl başarılı kalıyorlar?

Yazarın söylediklerine göre başarıyı sağlamak için sürdürülebilirlik çok önemliydi. Onun için biz okurlara bu 6 adımı ana başlıklar halinde açıkladı;

1.Küçük sorular sorun

Küçük adımlar bizlere devasa sıçramalar getirebilir. Bunu bir örnekle ele alalım. Yazdığı kitabından uyarlanan film Oscar ödülü alan Michael Ondaatje romanlarını yazmak için masa başına oturduğunda kendine küçük sorular sorar. “Hangi karakter okuyucuyu cezbeder?” gibi büyük sorular sormaz. Olayların en basit halinden ele almaya başlar. Mesela bir uçak kazası olmuş olduğunu varsayar ve “Uçaktaki adam kimdi? Niçin oradaydı? Uçak neden düştü?” gibi sorular sorarak karakterler ve olaylar hakkında derinlik yaratmış olur.

Peki biz yazar değiliz bize uygun bir örnek yok mu diyenleri duyuyor gibiyim. Kitap içinde benim önemli bulup da not aldığım tam 20 örnek vardı. Kitabı okuyup bunları kendinize uyarlayabilirsiniz.

Kaizen nasıl ortaya çıktı| küçük sorunlar sorun
Kaizen nasıl ortaya çıktı| küçük sorunlar sorun

Hedeflere giden yol için bireysel olarak kendinize soracağınız küçük sorular ise şunlar olabilir;

Sağlığımı daha iyi hale getirmek için atacağım en küçük adım ne olabilir?

Bendeki küçük ama özel olan, bana özgü özelliğim nedir?

ve bana göre en önemli sorulardan biri: Eğer başarısız olmayacağım garanti olsaydı, şimdikinden farklı ne yapmak isterdim?

Bunlar gibi küçük sorularla kendinize bir yol çizebilirsiniz.

2. Küçük düşünceler üretin

Bu bölüm belki de en önemlilerinden biri. Hepimizin kötü bir anısı elbette vardır. Herkes travmatik olmasa da kötü anılara sahiptir. Peki bunların üstesinden nasıl gelebiliriz?

Küçük düşünceler üretin
Küçük düşünceler üretin. Yavaş yavaş ama sağlam büyümek her zaman daha iyi

Bir kaplumbağa gibi kabuğumuzun içine çekilmek yerine yavaş bir şekilde konuyu ele alıp onun hakkında ufak ufak olumlamalar yapıp korkumuzu yenmemizi, amigdalayla savaşmadan onu kendimizden uzaklaştırmamızı sağlayabiliriz. Üstelik sadece küçücük bir adımla her gün birkaç olumlama bizi bu korkuları yenmeye, kötü anılarımızı iyileştirmeye teşvik edebilir.

3.Küçük eylemlerde bulunun

Kitabın içinde geçen bir olaydan bahsedeceğim şimdi sizlere.

Faaliyete geçin.
Faaliyete geçin. Herkes düşünyor ama harekete geçmiyor

Julie boşanmış ve iki çocuk annesi çalışan bir kadın. Fazlasıyla yoğun ve depresyonda hissettiği için egzersiz yapmaya vakti ve mecali olmadığını söylüyor. 15 kilo fazlası var ve bunu verememenin suçluluğu ile yaşıyor. Onun için dışarı çıkıp yürüyüş yapmak çok zor. Egzersiz için gerekli motivasyona sahip değil. O sırada yazarımız Julie’ye küçücük bir fikirle geliyor: “Her gün, televizyonun karşısında bir dakika yürümeye ne dersin?”

Julie bir sonraki ziyaretine geldiğinde “Günde bir dakikadan daha başka ne yapabilirim?” diye soruyor. Komik ve işe yaramaz gelebilir bu fikir ama o durumda olan biri için küçük eylemler derde derman olabiliyor.

4.Küçük sorunları çözün

Bir sorununuz var ve bunu bile bile çözmüyorsunuz. Sonra ne oluyor? Diğer sorunlarla toplanıp çığ etkisi yaratıyor. Kendinize şunu sorun: “Bu küçük sorun, daha büyük sorunlara neden olur mu?”

Bir zorlukla, henüz başa çıkması kolayken ilgilenin; büyük bir görevi, küçük eylemler aracılığıyla tamamlayın.

Tao Te Ching

Harward Business Review dergisi bir pozisyonu yanlış kişiyle doldurmaktansa, boş bırakmanın çok daha iyi olduğunu söylemiş. Çözemediğiniz çok sıkıntı verici bir sorunla karşı karşıya kaldığınızda Kaizeni dikkate alın. Bir kez küçük adımları anlarsanız yenilik yapmanın ne zaman uygun olacağına ve bu ikisini nasıl karıştıracağınıza dair içgüdüsel bir duygu geliştireceksiniz.

5.Küçük ödüller verin

Bireyler i̇çin kaizen| küçük ödüller daima motivasyonu besler
Bireyler i̇çin kaizen| küçük ödüller daima motivasyonu besler

Sevilmek, takdir görmek, onaylanmak yetişkinlerde depresyonu önleyen şeylerin başında geliyor. Eleştiriler içinde boğulurken kendinize verdiğiniz ufak övgüler sizi daha iyi bir ruh haline getirecektir. Ödül dediğimiz şeyler durumlar ve göre değişecektir. Bunu belirlemek size kalıyor.

6.Küçük fırsatları değerlendirin.

Küçük anların farkında olun. Bu açık zihinli olmayı gerektirir. Mucit Edwin Land ailesiyle tatildeyken küçük kızının resmini çekmişti. Kızı resmi hemen görmek için sabırsızlanınca bu onun aklına bir fikir getirdi. 5 yıl sonra Land ailesinin adı polaroid fotoğraf makinesi ile bilinen Polaroid Corporation’la anılmaya başladı.

Küçük şeylerde gerçekten iyi olmak, günlük yaşamın sönük ayrıntıları karşısında gerçekten soylu ve kahramanca davranmak, azizlik mertebesine yükseltilmeye değecek kadar az rastlanan bir erdemdir.

Harriet Beecher Stowe

Bu 6 adım ile Bireysel Kaizen Yolunuzu bulabilirsiniz umarım.

Bireyler i̇çin kaizen| sıralayın ve kategorize edin.
Bireyler i̇çin kaizen| sıralayın ve kategorize edin.

Benimle iletişime geçmek için linklerim;

Iletisime gecmek

İlginizi Çekebilir: TOPLAM KALİTE YÖNETİMİNDE ÖNEMLİ HUSUSLAR

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Bu makale sizlere yardımcı oldu mu?
EvetHayır
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Bireyler İçin Kaizen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Trendler