Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Bitcoin Nedir?

Bit, sanal ortamı temsil eder ve 0-1 aralığı demektir. Coin ise madeni para demektir. Bitcoin türev ürün değil, alternatif para birimidir. Daha iyi anlamamız için örnek üzerinden açıklayalım.

İnternetten alışveriş yaptığımızda paramız bir bankaya ya da kredi satış şirketine gider. Yüksek komisyon ve işlem ücreti alınıp, banka tarafından onaylandıktan sonra satıcıya gönderilir. Muhasebe defteri sadece banka tarafından tutulur. Sözleşmeler yüzünden bankanıza %100 güveniyor olmanız gerekir. Aksi halde yanlış işleme çözüm getirmeleri aylar sürebilir.

Bazen hatanız olmamasına rağmen paranıza ulaşamayabilirsiniz. Bu tarz sorunların yaşanmaması için 2008 yılında Satashi Nakamato isimli anonim bir programcı bankaya ya da aracıya ihtiyaç duymadan, kişiden kişiye direkt yollanan güvenli, hızlı, düşük komisyonlu dijital para fikrini ortaya attı. Bu fikir kısa sürede kabul gördü.

Bitcoin merkezi olmayan para birimidir. İnternetteki para transferlerini kolaylaştırmak ve problemleri çözmek için icat edilmiştir. Bitcoin güvenlidir. Aldatılamaz, hacklenemez, kapatılamaz. Bankalar ya da hükümetler tarafından dondurulamaz çünkü merkezi yoktur. Bitcoin bütün ülkelerde geçerlidir. Para transferlerinde limiti yoktur. Bitcoin ile her şeyi satın alabilirsiniz. Birçok ülkede dijital para borsaları bulunuyor. Bu borsalardan Bitcoin alıp kendi dijital cüzdanlarınıza gönderebilirsiniz. Bitcoin enflasyondan etkilenmez ve transferi çok hızlıdır.

bitcoin nedir?
Bitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir?| Eğer Devletler Müdahale Edemiyorsa Kapasite Ne Olacak?

Toplam Bitcoin miktarı sınırlıdır. Devlet merkez bankaları istediği zaman piyasaya para pompalayabiliyor bu da paranın değerini azaltıyor. Bu durum Bitcoin’de ise tam tersidir. Para politikası kaynak kodunda belirlenmiştir.10 dakika da bir 12.5 Bitcoin üretilir. Üretilmiş ve üretilecek olan Bitcoinlerin toplamı 21 milyondur. Üretilecek Bitcoin sayısı programsal olarak sınırlandırılmıştır.

Bitcoin Nedir? | Bitcoin Nasıl Kopyalanmıyor?

Peki bitcoin nasıl kopyalanamıyor? Çok iyi programcılar ve hackerler Bitcoin kodunu çözüp binlerce kopya yapıp milyoner olmuyorlar? Bitcoin sistemi, dev bir muhasebe defteridir. Elektronik para olan Bitcoin ise bu muhasebe defterinde sadece bir giriştir. Örnek verecek olursak Mehmet, Ayşe’ye 1 Bitcoin yolladığında “Mehmet, Ayşe’ye 1 Bitcoin yolladı.” şeklinde belirtiliyor. Mehmet ve Ayşe kripto imza ile bu mesajı imzalayıp muhasebe defterine kaydediyorlar. Bitcoin ağına ise yaptıkları işlemi yayın ediyorlar. Diğer Bitcoinciler de onaylarsa Mehmet’in muhasebe defterinden 1 Bitcoin düşürülüp, Ayşe’nin muhasebe defterine 1 Bitcoin ekleniyor.

Tüm Bitcoinler dev muhasebe defterinde tutuluyor. Şeffaf muhasebe defteri olmasına rağmen kimliğiniz gizlidir. Hangi cüzdana hangi kullanıcı erişti? IP adresi nedir? gibi bilgilere ulaşılamaz.

Bitcoin’in olduğunu ve genel özelliklerini anlaşılır biçimde anlatmaya çalıştım. Bir sonraki yazılarda Bitcoin sisteminin ne olduğunu ,nasıl çalıştığını daha detaylı olarak anlatacağım.

                                    İlginizi Çekebilir: Kağıdın Dijitalleşmesi

Kübra Karaca makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Bitcoin Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.