içinde

Biyosistem Mühendisliği nedir?

biyosistem muhendisliği nedir

Merhabalar, Biyosistem Mühendisliği son sınıf öğrencisi olarak ilk yazımın bölümümün hakkında olmasını istedim. Nedir bu Biyosistem Mühendisi ne iş yapar bunlardan bahsedeceğim bu yazımda.

Biyosistem Mühendisliği nedir?

 Biyosistem mühehindisliği, mühendislik bilimi ve tasarımının biyoloji, çevre ve tarım bilimleriyle bütünleştirildiği bir mühendislik disiplinidir.

Clemson Üniversitesi

tarım

International Council on Systems Engineering (ICSE)’e göre de Biyosistem Mühendisi bir sistem mühendisidir. Sistem mühendisi, doğa ve insan tarafından gerçekleştirilmiş sistemlerin analizi, tasarımı ve değerlendirilmesiyle uğraşır.

Çevremizde bulunan biyolojik canlılara ve onların doğal çevrelerine ait problemlere etkin çözümler tasarlayan mühendistir Biyosistem Mühendisi. Yüksek kaliteli ve ekonomik biyolojik materyal üretimini minimum enerji tüketimi ve atıkla gerçekleştirebilmek için, geleneksel mühendislik bilgilerinin biyolojiyle bütünleştirildiği bir mühendislik dalıdır.

sera

Biyosistem Mühendisliği’nin İlgili Olduğu Bilim Dalları

Temel bilimlerden fizyoloji, fizik, kimya, biyokimya, biyolojinin yanı sıra; Arazi ve Su Kaynakları, Tarım Makinaları ve Teknolojileri Mühendisliği Bölümü, Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü , Tarımsal Makine Sistemleri, Tarımsal Yapılar, Tarımsal Enerji Sistemleri, Tarımsal  Sulama Sistemleri, Biyosistem Mühendisliği ile ilgili bilim dallarıdır.

Dünya nüfusunun artması, buna karşın tarım topraklarının amaç dışı kullanımı ile azalması, nüfusun önemli bir kısmının kırsal kesimden şehirlere göç etmesi ve değişen iklim koşulları nedeniyle gelecekte en önemli sorunun, gıda temini ve beslenme olacaktır. Bu sebeplerle tarım, bugün olduğu gibi gelecekte de stratejik konumunu hep koruyacak bir sektör olmaya devam edecektir.

tarımda ürün ekme

Biyosistem Mühendisliği’nin Önemi

Milli gelire ve istihdama olan katkısı, endüstriye ham madde sağlaması, ihracattaki payı, biyolojik çeşitlilik ve ekolojik dengeyi koruması ile tarım sektörü gelecek için büyük önem arz etmektedir. Tarımsal üretimin sürdürülebilirliğini sağlamak için hızla gelişen bilgi ve teknolojinin tarımsal faaliyetlerde de kullanılması artık kaçınılmaz olmuştur. Bu da Biyosistem Mühendisliği’nin önemini arttırır.

Biyosistem Mühendisliği’nin Yetkinlikleri

Biyosistem Mühendisleri; Tarım ve gıda ürünlerinin üretiminden tüketimine kadar olan süreçler için gerekli makine ve tesislerin tasarımı, projelendirilmesi, yapımı ve işletilmesi, tarımsal üretim amacıyla kullanılan her türlü yapı, hayvan barınakları ve seraların projelendirilmesi ve işletilmesi. Tarımla ilgili enerji kaynaklarının (güneş, rüzgâr ve biyogaz) projelendirilmesi, tarımsal sulama sistemlerinin projelendirilmesi ve işletilmesi, drenaj ve toprak ıslahı çalışmalarının gerçekleştirilmesi Göletler ve Sulama kanallarının projelendirilmesi Arazi tesviyesi ve arazi toplulaştırma projelerinin yapılması alanlarında yetkilidirler.

Sonuç

Son tahlilde kapsamlı bir Ziraat fakültesi bölümü olan Biyosistem Mühendisliği oldukça önemlidir. Sizlere bu yazımda bunu anlatıp Biyosistem Mühendisliği’nin ne olduğunu aktarmaya çalıştım. Umarım beğenmişsinizdir. Okuduğunuz için teşekkürler.

İlginizi Çekebilir: Endüstri 1.0’dan 4.0’a Kısa Bir Yolculuk

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Bu yazıyı beğendin mi? Desteğinle daha fazlasını yapabiliriz...

Rapor Et

Ne düşünüyorsun?

Bir Yorum

Bir Cevap bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uçak

Britanya Savaşı

career plannig

Kariyer Planlaması Nedir?