Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Borderline kişilik bozukluğu, duygusal olarak değişken ruh hali, bozuk benlik imajı, davranışlardaki iktidarsızlık ve kararsızlık ile kendini gösteren, nüfusun %2-3’ünü etkileyen daha çok kadınlarda görülen ciddi bir ruhsal bozukluktur. Borderline tanısı alan kişiler, bazı duyguları çok yoğun yaşarlar ve bu duygular aniden değişir. Örneğin; kendilerini çok mutlu ve güvende hissediyorlarken, birden bir üzüntü ve çökkünlük yaşamaya başlayabilirler ya da yoğun bir kaygı duymaya başlayabilirler.

ETİYOLOJİ

Borderline kişilik bozukluğu tanısı alan hastaların çocukluk yaşantılarında ciddi travma ve ihmal öykülerinin olduğu bildirilmektedir.

Psikanalitik kurama göre ise çocukluk çağında iyi ve kötü olarak ikiye bölünen ve içe atılan nesne tasarımları içe atılır ve içe atılan nesne tasarımları yetişkin yaşama yansır. Bu yansımaya göre iyiler hep iyidir ve kötüler hep kötüdür. İyiler sevilip yüceltilir ve kötüler değersizleştirilir. Böylece kişi nefret, yüceleştirme, sevgi ve değersizleştirme gibi iki kutup arasında bocalar. Bu kişilerin deyim yerindeyse hayatlarında gri yoktur. Beyaz hep beyazdır, temizdir, saftır. Siyah ise her zaman siyahtır, karanlıktır ve sevilmez.

Borderline Kişilik Bozukluğunun Belirtileri

  • Karşısındaki kişiyi büyütüp göklere çıkarma ve aşırı değersizleştirip, yerin dibine sokma ve gözden düşürme gibi başkalarına karşı tutarsız ilişki örüntülerinin olması
  • Gerçek ya da hayali bir terk edilmeden kaçınmak için aşırı derecede çaba harcama (bazen sırf terk edilmemek için intihar eden olguların olduğu literatürde mevcuttur.)
  • Biriyle çabuk yakınlık kurma ya da iletişimi çabuk kesme gibi terk edilmekten kaçınan davranışlar sergileme
  • Duygu durumunda aşırı tepkisel olma ve buna bağlı olarak duygusal değişkenlik hali
  • Kişide dürtüsel davranışlar ön plandadır. Hızlı araba kullanma, alkol-madde kullanımı, riskli cinsel ilişkiler kurma, ödeme zorluğu yaşayacağı halde rastgele alışverişler yapma, kumar oynama gibi…
  • Öfke tepkileri yüksektir. Aniden öfkelenip kendisine ve çevresine zarar verebilirler.
Borderline Kişilik Bozukluğunun Aile Bireyleri Üzerine Etkisi
Borderline Kişilik Bozukluğunun Aile Bireyleri Üzerine Etkisi

Borderline Kişilik Bozukluğunun Aile Bireyleri Üzerine Etkisi

  • Aile üyeleri kendilerini şaşırmış ve tükenmiş hissederler. Şiddetli ruh hali değişimleri ve öfke patlamaları sırasında yıkıcı ve zarar verici olabilirler.
  • Alkol- madde kullanımı, cinsellik, rastgele alışverişler yapma, kumar oynama gibi dürtüsel davranışları ile evlilikte sorunlara neden olabilirler.
  • Hastanın kendisine zarar verdiği ya da Suisid girişimi sonucu aile üyelerinin yoğun ve süreğen kaygı yaşamalarına neden olabilir.

Tedavi Seçenekleri

Tedavide ise temel amaç kişide görülen semptomların kontrol altına alınması ve yaşam kalitesinin arttırılmasıdır. Gerekli olduğu durumlarda psikoterapiye ek olarak ilaç tedavisi hatta kişinin intihar girişimi veya şiddetli belirtiler göstermesi durumunda hastaneye yatışı gerekebilir. Psikodinamik terapi ile erken travmatik deneyimler ve öğrenilmiş davranış kalıplarının var olan ilişkilerde kullanılması üzerine çalışılır. Bilişsel Davranışçı Terapi ile olumsuz davranış kalıplarını değiştirmek ve yeni davranış örüntüleri ve baş etme stratejileri kazandırmak amaçlanır.

Borderline Kişilik Bozukluğu’ nda önemli olan, sınırda kişilik bozukluğu olan kişilerin, bu rahatsızlığın tedavisi konusunda eğitim almış ruh sağlığı çalışanları tarafından, multidisipliner bir yaklaşım içinde tedavi edilmesidir. Böyle bir yaklaşımın benimsenmesi ve hastanın tedavi ve bakım sürecine yansıtılması durumunda sonuçlar daha güzel olacaktır. Terapi sürecinde, kişiye, duygusal kırılganlığını azaltabilmesi ve duygusal dalgalanmalarını yatıştırabilmesi için, dürtüsel davranışlarını denetim altına alabilmesi ve zorlayıcı duygu durumlara katlanabilmesi için, ayrıca sosyal iletişim becerilerini geliştirebilmesi için birtakım davranış örüntüleri ve uygun baş etme stratejilerinin kazandırılması amaçlanır.

Borderline Kişilik Bozukluğu ile İlgili Film Önerileri

Aklım Karıştı (Girl, Interrupted): Başrollerini Winona Ryder ve Angelina Jolie’nin paylaştığı film 18 ay boyunca hastanede tedavi gören bir gencin hayatını gözler önüne seriyor.

My Week With Marilyn: Genç sinema asistanı Colin Clark ve Marilyn Monroe arasında film çekimleri için Londra’da bulunduğu sırada gelişen romantik ilişkiyi konu alıyor. Gerçekleri çarpıtmayan, alttan altta Marilyn Monroe’ nun karmakarışık iç dünyasını anlayabilmenin asla mümkün olmadığı mesajını veren güzel bir film olmuş açıkçası.

Misery (Ölüm Kitabı): Paul Sheldon popüler romanları olan yazarıdır. Kariyerindeki bu güzel ilerleyiş ve çok fazla okunması sayesinde kariyerinde bir dönüm noktasında olduğunu düşünerek, seri maceralarını anlattığı karakteri Misery Chastain’in öldürüp bu diziyi bitirir. Popüler yazarımız Paul Sheldon taşrada geçirdiği bir araba kazasından yaralı kurtulması ile birlikte hayatı değişir.

İlginizi Çekebilir: Büyük Problem: Uykusuzluk

nidakaplan makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Borderline Kişilik Bozukluğu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.