içinde ,

BOŞ SANDALYE

Amazon.com_Logo

Google Haberlere abone olarak gençlere değer katabilirsiniz.Google Haberler Ziyaret ettiğiniz için teşekkürler!

Boş Sandalye Tekniği| İnternetten alışveriş yapmayı düşündüğünüzde aklınıza hangi siteler geliyor?

Neden o isimler?

İnternetten alışverişin öncüsü Amazon 1995 yılında Jeff Bezos tarafından Seattle banliyödeki garajında  kitap satarak sanal kapılarını dünyaya açtı.
Amazon’un en çok önem verdiği şey sizce ne? Reklamlar mı, daha fazla kazanmak mı, en çok ürünü satan site olmak mı? En çok önem verdiği ve en çok dinlediği tek bir patron var Amazon dünyasında o da “müşteri”. Jeff Bezos’a destansı başarısının sırrı sorulduğunda bunu tek bir cümleyle özetlemiştir;

Müşterilerimize takıntılıyız
Jeff Bezos

Bugün her şeyin üstünde tuttuğu ver her geliştirdiği stratejide büyük rol kaplayan müşteri memnuniyeti sağlama takıntısından bahsedeceğiz. jeff_bezos
Amazon.com şirketinin bütün dağıtım tesislerinin duvarlarında ve koridorlarındaki posterlerde Başkan Bezos’un “Vizyonumuz dünyanın en müşteri merkezli şirketi olmaktır. İnsanların internette satın almak isteyebilecekleri her şeyi arayıp bulabilecekleri bir yer” sözleri ve kurumun altı temel değeri görülmektedir.

Boş Sandalye Tekniği| 6 Temel Değer

  1. müşteri tutkusu,

  2. sahiplenme,

  3. eyleme yönelme,

  4. tutumluluk,

  5. yüksek personel çıtası

  6. yenilik.

Amazon  CEO’su Jeff Bezos , müşterilere takıntılı  evet bu konuda anlaştık sayılır. Amazon CEO’su Jeff Bezos, şirketin en önemli toplantılarında sık sık bir sandalye boş bırakır. Neden mi? Odadaki boş sandalye  en önemli kişi için orada – müşteri – .  Bezos, müşteriyi anlama saplantısının Amazon’a kısa vadeli sonuçlar hakkında endişe duymadan özgürce yenilik yapma güvenini verdiğini söylüyor.

Önümüzdeki çeyreğin optiklerine odaklanmıyoruz; müşteriler için neyin iyi olacağına odaklanıyoruz

jeff-bezos
Jeff Bezos, Amazon ilk kurulduğu zamanlarda, Amazon’un sadece bir şeyler satmayacağını, aynı zamanda “müşterilerin satın alma kararları almalarına yardımcı olacağını” açıklamıştı. Her müşterisi anasayfasında kişiselleştirilmiş tavsiyelerle ve ona uyan ürünlerle karşılaşmaktadır.
Amazon , kişiye özgü iletişim ve ürünler geliştirerek değer ekleyebilmektedir. Amazon.com, siteye üye olan kullanıcıların alışveriş trafiğini takip ederek kişiye özel uygulamalar, promosyonlar ya da hizmetler geliştirmektedir. Çoğu müşterisi insanla etkileşime geçmemesine rağmen kişiselleştirme olayı yüzünden Amazon ile derinden bağlıdır.

Amazon’un son yıllarda gündeme oturan ürünü Kindle’ı duymuşsunuzdur. Kindle’ı geliştirirken de kulak verdiği tek şey müşteriler olmuştur. Müşterilerin dijital kitaplara daha fazla erişim sağlama isteğini görünce bunu fırsata çevirmiş ve Kindle’ı geliştirmiştir.  Bu ürünü geliştirmesi uzun sürse de beklenenden daha iyi geri bildirim almış ve normal kapaklı kitaplardan daha çok elektronik  kitap satılmaya başlanmıştır.jeffbezos
Amazon, Alexa, GoodReads, a9, 43 Things, Audible, IMDb ve Twitch gibi büyük İnternet şirketlerinin de sahibidir. Amazon.com, 4 Eylül 2018 tarihinde 1 Trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşmıştır. Apple’dan sonra 1 Trilyonluk piyasa değerine ulaşan 2’ci şirkettir. Tüm bunları sağlayan unsur müşteri bağlılığı yaratabilmeyi başarmış olmasıdır.

İlginizi Çekebilir: Ali Bey’den Girişimcilere Tavsiyeler

gulsahbayer tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

netflix

YENİ MİLLİ GURURUMUZ: TÜRK NETFLİX DİZİLERİ

elektrik ve benzin farkı

Elektrik ve Benzin – Geleceğin Teknolojisi Hangisi Olacak