içinde ,

Britanya Savaşı

uçak

Britanya Muharebesi, II. Dünya Savaşı yıllarında meydana gelmiş bir savaştır. Adı çok duyulmuş ancak hakkında tarafsız bilgi edinmek zor olduğundan, bir türlü ısınılamamıştır. Bugün bu savaşı tüm yönleriyle inceleyecek ve aslında her iki tarafın da yaşadığı sıkıntılar gözler önüne serilecektir.

ingiliz uçağı

Savaş Zamanları ve Öncesi

O zamanları anlayabilmek için elbette o günleri deneyimlemiş olmamıza gerek yok fakat bir noktaya kadar kavrayabilsek bile, o psikolojik süreç ve bu sürecin beraberinde getirdikleri insanın anlamlandıramadığı birtakım olayları ortaya çıkarıyor. Elimden geldiğince o süreçte yaşananları aktarmaya çalışacağım ancak bunu yapmadan önce, savaşın geçtiği 1940 yılında dünyanın içinde bulunduğu durumu gözünüzde canlandırmak istiyorum:

1939-1940 Yıllarında neler oldu?

  • 15 Mart 1939: Slovaklar, Almanların tüm baskılarına rağmen bağımsızlıklarını ilan ederek Slovak Cumhuriyeti’ni kurdu. Bunun sonucunda Almanya Münih Anlaşması’nı bozarak Çek topraklarını ele geçirdi.
  • 7-15 Nisan 1939: İtalya, Arnavutluk’u işgal etti ve topraklarının sahibi oldu.
  • 23 Ağustos 1939: Nazi Almanyası ve Sovyetler Birliği, saldırmazlık paktı ( Alman-Sovyet saldırmazlık paktı) ve Doğu Avrupa’yı bölen gizli bir anlaşma yaptı.
  • 1 Eylül 1939: Almanya Polonya’yı işgal ederek II.Dünya Savaşı’nı başlatan ülke oldu.
  • 10 Haziran 1940: İtalya savaşa girdi ve 21 Haziran’da Güney Fransa topraklarını işgal etti.
  • 13 Eylül 1940: İtalyanlar, İngiliz kontrolündeki Mısır’ı işgal etti.
  • 10 Temmuz-31 Ekim 1940: İngiltere Savaşı ve Nazi Almanyası’nın yenilgisi.

Gördüğümüz gibi, o dönemde tüm dünyaya kargaşa hâkim. Kimse bir diğerine güvenemiyor. (Nazi Almanyası, Sovyetler Birliği ile imzaladığı paktı, 22 Haziran 1941’de ihlal ederek Sovyetler Birliği’ne saldırdı.) Bu durumda tek güvenceleri halk ve orduydu. Bu yüzden Almanya’nın İngiltere’ye açtığı Britanya Savaşı, İngiltere halkının seferber olduğu ve yenmelerine rağmen ağır darbe aldıkları bir savaştı.

harita

Savaşın Gidişatı

Şimdi üzerinde duracağımız Britanya Savaşı, tarihteki ilk büyük hava savaşı ve tarihin en yıkıcı saldırılarından biriydi. Danimarka, Polonya ve Norveç’i işgal ettikten sonra Fransa’yı da işgal eden Nazi Almanyası, sonraki hedef olarak daha batıda yer alan Britanya’yı gördü. Ancak Britanya Almanya’nın daha önce işgal ettiği ülkelerin aksine bir ada ülkesiydi. Alman komutanların aklına gelen ilk plan amfibik bir çıkarmaydı. [diğer adıyla Denizaslanı Harekatı Bknz: Deniz Aslanı Operasyonu

Bu çıkarmada paraşütlü askerler kullanılması hedefleniyordu. Ancak önce, Büyük Britanya’nın motivasyonu yüksek halkının özgüveni yerle bir edilmeliydi. Churchill tüm halkı birleştirici konuşmalar yapmaya devam ederken, en parlak dönemini yaşayan Alman Hava Kuvvetleri Luftwaffe, Britanya’nın büyük şehirlerini bombalamaya başlar. Bu saldırılar meyvesini vermeye başlayınca, takviye olarak denizden çıkarmalara başlanacaktı. Tüm bunlar olurken, savaştan önceki döneme göz atarsak, bu savaşa dair sinyaller bulamayacağımızı ifade edelim. Çünkü Hitler’in hedefleri arasında Britanya yer almamaktaydı hatta Hitler, Britanya ile aynı safta yer almak istiyordu. Ancak Churchill, Almanya ile ortak hareket etmeyi reddetti. Bu sebeple Hitler, gözlerini Britanya’ya ve az önce bahsettiğimiz gibi, özgüven ve motivasyon dolu halkına dikti. Savaşa tekrar dönersek, iki tarafın da hava kuvvetlerini tanıtmamız icap eder.

RAF>> İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri

Luftwaffe>> Alman Hava Kuvvetleri

İki askeri güç de iyi durumdadır. Ancak Luftwaffe askeri uçak sayısı bakımından üstün konumdadır. Bunun yanında Luftwaffe’nin başındaki komutan Hermann Göring, Hitler’e kazanacaklarının garantisini vermiştir. Bu nedenle daha önce hiçbir savaşta kaybetmemiş olan Hitler, zaferlerine bir yenisini daha eklemek üzere büyük bir rahatlıkla bu savaşın komuta edilmesini izlemektedir. Fakat Göring’in gözden kaçırdığı bir durum vardır: İngilizlerde bulunan radarlar.

Alman avcı ve bombardıman uçakları, Britanya’ya ani ve toplu saldırılar yaparak, ülkeyi yerle bir etmek istemektedir. Ancak radarları etkin kullanan ve karşı saldırıya geçen Britanya, Almanya’nın uçak ve askeri pilotlarını hızlı bir şekilde azaltmaya başlar. Aynı zamanda bir avantajları da vardır. Kendi ülkelerinde savaştıklarından, yere iniş yapabilen her uçak, onlar için tekrar kullanılabilir haldedir. Ve sürekli yeni ve deneyimli pilot yetiştirmeye devam etmektedirler. Ancak Almanya, Britanya’ya iniş yapan her uçağını ve pilotunu savaş dışı bırakmaktadır. Bu nedenle güçleri git gide tükenmektedir. Buna rağmen, Şehirlere düşen bombalar, Britanya halkını metrolarda yaşamaya itmiş ve hiç durmadan çalan hava saldırısı sirenleri yüzünden halk psikolojik olarak yıpranmıştır. Sonunda Almanların verdiği kayıplar had safhaya ulaşmış ve Alman ordusu yenilgiyle ayrılmıştır. Bu sonuca ulaşılmasında sadece Alman’ların hataları değil, RAF’in başındaki Sir Hugh Dowding’in kararları da kilit rol oynamıştır. Dowding, toplu saldırılmamasını vurgulamış ve tekli saldırıları peş peşe yaparak büyük bir başarıya imza atmıştır.

alman uçakları

Savaşın Önemi ve Yorumu

Bu savaş, tarihteki ilk büyük hava savaşıdır. Aynı zamanda Nazi Almanyası’nın yenilgi aldığı ilk savaştır. Alman’lara oranla mühimmat bakımından yarı yarıya hatta daha düşük bir orana sahip olan Britanya, doğru bir taktik izlemiş ve bu savaştan başarıyla ayrılmıştır. Hatta bu savaşı Britanya’nın direkten dönüş savaşı olarak bile adlandırabiliriz. Tüm bunların yanında, iki taraf da oldukça ağır kayıplar vermiştir. Elbette bir galip var gibi görünse de, gerçekte iki taraf da kaybetmiştir. Bu savaş, II. Dünya Savaşı’nın anlatıldığı satırlarda tekrar tekrar okunacak ve kimi için övünç kimi için de üzünç kaynağı olarak yaşamaya devam edecektir.

airforce

Kaynakça

2.Dünya savaşının kısa makalesi

Britanya Savaşı

Britanya kimin için savaştı?

Daha Fazlasını Arayanlara

Britanya Savaşı Sitesi

İlginizi Çekebilir : Afyon Savaşlari: İngiliz vs Çin

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Bu yazıyı beğendin mi? Desteğinle daha fazlasını yapabiliriz...

Rapor Et

Ne düşünüyorsun?

Yazan Ceren Y.

Sırtımızdaki yüklerimizi artırma telaşlarımız arasında geçip giden o kısacık zaman, dursa ya bir an! 
Gülümseyerek okuyacağınız yazılarda görüşmek dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

verimli zaman yönetimi

Verimli Zaman Yönetimi

biyosistem muhendisliği nedir

Biyosistem Mühendisliği nedir?