içinde

Busbar Enerji Dağıtım Sistemleri

Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Busbar Enerji Dağıtım Sistemleri

Okulum Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesinde gerçekleşen 16.RLC Günleri etkinliğinde, EAE Elektrik şirketinin yaptığı bir panele katıldım. Şirketin pazarlama müdürü Sn. Ender Demiray, yer aldığı sunumda kendi ürünleri olan Busbar Enerji Dağıtım Sistemleri ürününü gösterdiler. Şahsen bir elektrik mühendisi adayı olarak beni çok etkileyen bu sistemden sizlere bugün bahsetmek istiyorum.

Sistem, kablolu dağıtıma karşı yapılmış bir sistem. Birbirine lego parçaları gibi bağlanan plakalardan oluşuyor ve her plakanın içinde kalay, alüminyum ve bakır kaplı üst üste dizilmiş plakalar var.

 

Busbar Enerji Dağıtım Sistemleri| Kablolu Sistemdeki Gibi Bir Karmaşıklığa Sahip Olmaması

Sistemin en önemli yanı, kablolu sistemdeki gibi bir karmaşıklığa sahip olmaması. Birbirine bağlı plakalara sonradan kolaylıkla takabileceğimiz Bolt-on ve Plug-in dedikleri sistemlerle merkezden alınan elektrik, her yerde kolayca kullanılabiliyor. Mesela bir odaya ek olarak bir priz daha eklemek isterseniz tek yapmanız gereken priz parçasını sisteme takmak. Yani kablolu sistemdeki gibi büyük uğraşlara ve paralar ödemeye gerek kalmadan istediğiniz eki ekleyebilirsiniz.

Hoşuma giden başka bir nokta ise, sistemin kısa devre dayanımının çok yüksek olması ve metalden oluştuğu içinde ısıya dayanıklığının kablolu sisteme oranla çok daha fazla olmasıdır. Ayrıca bu sistemde, yangında yanma ve sistemin zehirli gaz çıkarma problemi söz konusu değil. Bunların hoşuma gitmesinin en önemli sebebi ise, son zamanlarda artan depremler sebebiyle her an tetikte olduğumuz bu dönemde ihtiyaç duyduğumuz güvenceyi sağlaması.  Aniden gelebilecek bir depremde Busbar sistemi hayat kurtarıcı olabilir. Çarpılma ve yangın riskini en aza indirebilir. Bu şekilde maddi/manevi kayıplarda da azalma söz konusu olabilir.

Onun dışında Busbar sistemlerinin direnç (R) ve empedans (X) değerleri çok düşüktür. Sistemin endüktif reaktansı dahil olmak üzere tüm değerleri daha önceden hesaplandığı için, gerilim düşümleri gerçeğe çok yakın olarak hesaplanabilir. Kompakt yapıdaki barlarda gerilim düşümü olabilecek minimum değerlerdedir. Kompakt sistemin ısı iletkenliğinin fazla olması performansı arttırır. Görünümün şık ve modern olması kablolu sistemin karışıklığından kurtarır. Aynı zamanda Busbar sistemleri dağıtım amaçlı kullanıldığında pano boyutları ve sayıları azalır. Bakım ihtiyacı daha az olduğundan masrafları da daha azdır. Kurulumu daha ucuzdur.

Kurulumun yapılışı hakkında fikir edinmek isteyenler için:

Eğer bina elektriğiyle ilgileniyorsanız, bu teknolojiyi araştırmanızı tavsiye ederim. EAE’nin sitesinden daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Geleceğimiz Otonom Cihazlar

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

hilmibey tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ai

KENDİ SONUMUZU MU GETİRİYORUZ?

logo

Öğrenci Blogları 1.Yıl Raporu