Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Uykusuzluk, her ne kadar gözümüzde büyüteceğimiz bir sorun gibi görünmese bile işin aslı hiç de öyle değil. “Öyleyse işin aslı ne?” dediğinizi duyar gibiyim. Evet, bu soruyu cevaplamak için buradayım. Ancak kendiniz de uykusuzluk ne kadar önemli bir sorun deneyerek öğrenmek isterseniz diye söyleyeyim; çok değil, iki gün uyumayın.( vücudunuz yorgunluktan bitap düşmezse.) İkinci günde gözlerinizin odaklanma yeteneğini nasıl kaybettiğini fark edeceksiniz. Neyse, giriş kısmını fazla uzatmadan birlikte konuya adımımızı atalım.

Uyku Hakkında Ne Biliyoruz? Uykusuzluk Nedenleri Nelerdir?

Bir şeyi tanımlamak çok da zor olmasa gerek. Peki ya tanımlamaya çalıştığımız şey; her gün bizim saatlerce yapıp, başlayışını ve bitişini tam olarak kontrol edemediğimiz bir şeyse? Kafalar karışır tabi. Hadi gelin en iyisi biz var olan bir tanım üzerinden biraz uykuyu yorumlamaya çalışalım.

Türk Dil Kurumunun uyku için yaptığı tanım şu: “Dış uyaranlara karşı bilincin, bütünüyle veya bir bölümünün yittiği, tepki gücünün zayıfladığı ve her türlü etkinliğin büyük ölçüde azaldığı dinlenme durumu.”

Yukarıda yer alan tanım gayet açık. Uyku sırasında etkinliğimiz azalıyor, verimsizleşiyoruz. İyi de o zaman neden uyuyoruz? Uyuyoruz, çünkü ona ihtiyacımız var.

Uyku Neden Bir İhtiyaç?

Uyurken biz farkında olmasak da nefes alıp verişimiz hızlanır, kalp atışımız yavaşlar, kaslarımız gevşer. DNA’mız kendini onarır ve yeniler. Uyanık olduğumuz zamanlar hücrelerimiz enerji kaynaklarımızı tüketirler. Bu tükettikleri kaynaklar adenozin gibi istenmeyen atıkların beynimizde birikmesine neden olur. Adenozin ne kadar fazlaysa uyku isteğimiz de o kadar fazla olur. Yorgun hissederiz. Beynimizdeki atıkları temizleyen bir mekanızmamız var ve bu mekanizma uyurken daha etkili çalışır. Bu yüzden uyuyup uyandıktan sonra kendimizi yenilenmiş ve dinç hissederiz.

Kaç Saat Uyumalıyız?

Yetişkinler bir günde 6-8 saat, ergenler ise yaklaşık 10 saat uyumalıdır. Bu bazı insanların metabolizmasına göre az da olsa değişiklik gösterebilir.

Neden Hava Kararınca Uykumuz Gelir?

Aslında bizim iki gözümüz yok. Üçüncü bir göze sahibiz. Sizinle dalga geçmiyorum. Bu üçüncü gözümüzün adı beynimizde ufak bir şekilde bulunan epifiz Bezi. Pek çok insanın haberdar olmadığı epifiz bezine üçüncü göz denmesinin elbette bir nedeni var. Tıpkı göz gibi retinal bir yapıya ve kılcal dokulara sahip. Epifiz bezi ortamın karanlık olup olmadığını anlıyor. Buna göre vücudun uyku uyanıklık durumunu ayarlıyor. Ortam karanlıkken uykumuzun gelmesinin nedeni bu.

Uykusuzluk

Evet, belki biz yaşamıyor  ve gözümüzü kapatır kapatmaz uykuya dalıyor olabiliriz. Ancak bazı insanlar uyuyamamaktan kaynaklı bir hastalıkla karşı karşıyalar. Kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen uykusuzluk (insomnia) hastalığını genel olarak kişinin uyku süresindeki, zamanındaki tutarsız değişikliklere neden olan bir hastalık olarak tanımlayabiliriz. Bu uykusuzluk sorunu bazen kısa süreli olabilirken bazen çok uzun günler devam edebilmektedir.

Uykusuzluk Nedenleri Uyksuzluk Belirtileri Nelerdir?

Uykusuzluk hastalığının birçok nedeni var. Stres, ilaç kullanımı, depresyon, psikolojik durumlar, uyumadan hemen önce gıda alımı bu nedenlerden bazıları. Günlük hayatta herhangi bir olaydan kaynaklı yaşanılan stres bile uykusuzluğu tetikleyebiliyor anlayacağınız. Bu hastalığa yakalanmak istemiyorsak dikkatli olmalıyız.

Uykusuzluk belirtilerinde ise gün içindeki yorgunluk,  uyku düzenindeki bozukluklar (çok geç uykuya dalmak, geceleri uyanmak, sabah aşırı erken uyanmak…), bir şeye konsantre olmakta zorluk yaşamak gibi durumlar yer alıyor.

Uykusuzluk Nasıl Giderilir?

Uykusuzluğun tedavisi ise şu: Uykusuzluğa neden olan temel faktörü bul ve yok et! Örneğin geceleri uykuya dalmanıza engel olan şey öğlen arası iş yerinin dinlenme odasında yaptığınız o kısa kestirmeler olabilir. Bunları azaltabilirsiniz. Ya da yatmadan önce yediğiniz bir şey yüzünden uykusuzluk çekiyor olabilirsiniz. Yediklerinin saatlerini biraz daha öne çekebilirsiniz. Bunlar basit değişiklikler gibi görünüyor olabilir. Ancak gece herkes mışıl mışıl uyurken koyun sayarak uyumaya çalışmaya devam etmek istemiyorsanız bir deneyin derim.

Uykusuzluk belirtileri taşıyorsan derhal kendine çeki düzen ver ve uyu. Unutma sağlığın daha önemli!

Ayrıca sorun bu kadar basit sebeplerden kaynaklanmıyorsa bir doktora görünmenizde yarar var. Benden söylemesi. Güzel güzel uyuyup mutlu rüyalar görmeniz dileğimle.

https://www.pngindir.com/png-7pvx7j/

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  KARİYER PLANLAMASI NEDİR?

Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Büyük Problem: Uykusuzluk

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.