Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Trakya üniversitesinde Çalışma Ekonomisi okuyan bir öğrenci olarak yazıyorum bunu sana. Okula ilk başladığımda her yerde araştırdım; Çalışma ekonomisi okursam ne yapabilirim ? çalışma ekonomisi okursam ne olurum ? çalışma ekonomisti görev tanımı nedir ? Çünkü üniversiteye başladığımda herkesin ”ee şimdi ne olacaksın?” demesine karşılık bir şey söyleyemiyordum. Bunun yanında bölümün ne diyenlere ÇEKO dediğimde ”Çevre koruma mı?” diye cevaplar alıyordum.
iktisat
Bu bölüm iktisadi idari bilimler fakültesinden mezun olan herkesin yapığı işi yapabileceğin gayet geniş kapsamlı bir bölüm. Ortaya karışık her telden çalan, her bölümün derslerinden biraz içine serpiştirilmiş bir bölüm çalışma ekonomisi. Gördüğüm kadarıyla çoğu mezun işletmelerin insan kaynakları bölümlerine yöneliyorlar. Ama dediğim gibi bununla sınırlı değil. istatistik, muhasebe, sosyoloji, bir çok hukuk dersi… seçmek istediğin alana göre zorunlu olmayan seçmeli derslerden alıp bu alanda kendini geliştirebilirsin.alışma ekonomisi
Devlet Planlama Teşkilatı; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yurtiçi ve yurtdışı ünitelerinde, Türkiye İş Kurumunda, SSK, Bağ-Kur, TC Emekli Sandığı gibi Sosyal Güvenlik Kurumlarında, Uzman ve Ateşe olarak, diğer bakanlıkların sosyal ilişkiler bölümlerinde, işçi ve işveren kuruluşlarında, özel işletmelerin endüstriyel ilişkiler ve sosyal işler bölümlerinde yöneticilik ve danışmanlık hizmetlerinde çalışabilirsin. Sendikalarla alakalı, çoğu derste o kadar çok şey öğreneceksin ki sendika danışmanı olabilirsin, Bankacı olabilirsin. Kamu yönetimi okuyan bir kişinin yapacağı işleri yapabilirsin.. iktisat okuyan arkadaşınla ortak derslerin olabilir. Tamamen toplama bir bölüm gibi düşün sen ne yapmak istersen ona yönelebilirsin.
zel sektör
Özel sektörde çalışmak istiyorsan yapman gereken öncelikle kendini hangi alanda geliştirmek istediğini bulmak. Geleneksel pazarlama, satış, lojistik, dijital pazarlama… Benim sana tavsiye edebileceğim şey, ilk olarak yabancı dilini geliştir. Özel sektörde iyi bir şeyler yapmak istersen ingilizce mülakatlara girmek durumunda kalabilirsin. Sonrasında pazarlama veya satış istiyorsan bu bölümü okurken fazlaca boş vaktin olacak bunlarla alakalı sertifika programlarına katılabilirsin.

Online sertifika alabileceğin bir çok ücretsiz platform var. Aynı zamanda insanlarla iletişimini arttırmalısın. her yaştan her durumdan insanla akıcı konuşabiliyor olman senin için büyük bir avantaj olur. Yurt dışı programlarına katılıp oradaki insanları ve işleyişi gözlemleyebillirsin. Yurt dışı programlarına nasıl katılacağın ile ilgili yazı için linke tıklayabilirsin . Bazı markaların bölgesel işleri olabiliyor ,satış destek ekipleri gibi, kısa süreli bu işlerde çalışabilirsin. İletişim konusunda seni belki de biraz geliştirebilir.

Umuyorum bu yazı aradığın şeyleri bulmana yardımcı olmuştur bana instagram hesabım dan ya da Kişisel Websitem’den ulaşabilirsin. Kendimizi her gün biraz daha geliştirebilmemiz dileğiyle sağlıcakla kal…

İlginizi Çekebilir: İşletme Okuyacak Arkadaşlara Tavsiyeler

Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Çalışma Ekonomisi Okuyunca Ne Olurum ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.